|   |   | 

Yatırım Amaçlı Konut Alımı "Hangi Daire Tipi"

Yatırım amaçlı konut alımında dikkat edilmesi gereken başlıca hususlara ilk makalemde, bu hususlardan "bölge" kavramının detaylarına ikinci makalemde , "brüt metrekare" muammasına üçüncü makalemde değinmiştim. Bu yazımda ise ilk makalemde kısaca ele aldığım "hangi daire tipi" sorusuna daha detaylı değiniyor olacağım.

Yatırım Amaçlı Konut Alımı "Hangi Daire Tipi"

Günümüzden on yıl kadar önce , dairelerin neredeyse tamamı 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşuyordu. Ülkemizin biraz daha doğusunda ise 4+1 dairelerde hatırı sayılır orana sahiptiler. Ancak özellikle İstanbul da ki malumunuz konut inşaatları başladığından beri hayatımıza stüdyo daire kavramı girdi. Kimisi stüdyo daire olarak 1+0 ları kimisi ise hem 1+o hem de 1+1 leri kastediyor. Ancak ben yazımda stüdyo daire diyerek sadece 1+0 daire tipini kastediyor olacağım. Dünyada ki genel kullanımda bu şekildedir.

Stüdyo daireler,özellikle avrupada yoğun olarak kullanılıyor uzun yıllardır. İlgili ülkelerde ki sosyal yapı ise takdir edersiniz ki ülkemizden oldukça farklı. Özellikle ailesiyle birlikte yaşayan genç nüfusun oranının bu ülkelerde oldukça az olması, yani gençlerin ebeveyn denetiminden ülkemize göre oldukça erken çıkıyor oluşu bu ülkelerde bu daire tipinin yoğun kullanımının başlıca sebebi diyebiliriz.

1+1 ler ise yine bu ülkelerde hem bu gençler tarafından hem de daha ortalama bütçeye sahip yeni evli çiftler tarafından kullanılıyor.

Ülkemizde ki durumu ise daha önce ki yazılarımda da sık sık yaptığım gibi , daha kolay anlaşılması ve daha net olması için maddeler halinde anlatmak istiyorum;

1- Ülkemizde stüdyo dairelere henüz alışılamadığını, bu anlamda ilgili ülkelere göre oldukça farklı bir yaşam tarzımız olduğu için ,rahatlıkla söyleyebiliriz.Ancak bu duruma rağmen, gidişatımızın stüdyo dairelerin daha az kullanıldığı bir toplumsal yapı yerine, stüdyo dairelerin daha fazla talep edildiği bir toplumsal yapı olduğu da oldukça net olarak görülebiliyor.

2- Ülkemizde stüdyo daireler, ilgili dairelerin sahipleri tarafından %99 oranla oturma amaçlı kullanılmıyor, bu dairelerin sahipleri genelde bu daireleri kiraya vermek için alıyorlar. Burdan çıkan sonuç nedir? Bu daireler oturma amaçlı olarak genelde alınmıyor, yani oturma amaçlı daire almak isteyen kişiler bu daireleri çok daha az tercih ediyor. Bu da dairelerin talebini azaltan bir nokta.

3- Stüdyo dairelerin sahipleri genel olarak bu dairelerde oturmadıkları ve kiraya vermek sitedikleri için, kiralık stüdyo daire arzı oldukça fazla, bu da kiralarının düşük olmasına sebep olan (metrekarelerinin düşük olmasına ek olarak)önemli bir etmen.

4- Bu durum ise bu dairelerin günlük kiraya verilmesi gibi "sıkıntılı" bir durumun ortaya çıkmasına sebep oluyor.

5- Her ne kadar bekarlar ve öğrenciler tarafından bu dairelerin tercih edilme oranı artıyor olsada, şuanda tercih edilme miktarı ve tercih edilme oranının artış hızı çok da yeterli seviyelerde görünmüyor.

6- 1+1 dairelere gelecek olursak, bu daireler; yatırım amaçlı konut alanlar tarafından en fazla tercih edilen daire tipi olmasının yanında, oturma amaçlı konut alımı yapanlar tarafından da azımsanmayacak oranlarda tercih ediliyor günümüzde. Bu da bu daire tipinde bir talep sıkıntısı olmamasını sağlıyor.

7- 1+1 daireler kiralık olarak da, hem öğrenciler hem de artık avrupa ülkelerinde olduğu gibi yeni evli bazı çiflet tarafından tercih edilmeye başlanmış durumda. Bu da kiralık 1+1 talebinin olumsuz etkilenmemesini sağlayan bir husus.

8- Ayrıca bu nedenlerle bu dairelerle "günlük kiralık" olarak stüdyolara kıyasla çok daha az karşılaşıyoruz. Bu da, özellikle "günlük kiralık" dairelerin olduğu bloklarda ailelerin bulunmak istemediği gerçeğini düşünürsek 1+1 ler için olumlu bir nokta. Yani stüdyo dairlerin olduğu bir blokta hatta bazen projede, 2+1 , 3+1 daire sahibi aileler oturmayı genelde tercih etmezken, bu 1+1 ler için çok daha az düşünülüyor.(1+1 dairelerin bu bloklarda ve projelerde yer bulabiliyor olması hem arzlarını olumsuz etkilemiyor hem de yeni evli çiftler tarafından tercih edilmesi hususunu olumsuz etkilemiyor.)

İşte bu hususları dikkate alarak stüdyo mu 1+1 mi sorusuna, şahsen ben "kesinlikle 1+1" cevabını veriyorum. Ancak şuna da son olarak mutlaka değinmek istiyorum ki, ülkemizde ki yeni projelerde ayrı mutfaklı 1+1 neredeyse hiç bulunmuyor. (Ben 1 projede bile rastlamadım.) Bu durum, bu dairelerin; öğrenciler ve bekarlar tarafından tercih oranını pek etkilemiyor ancak yeni evli çiftler tarafından tercih edilme oranını oldukça etkiliyor. Ayrı mutfaklı 1+1 leri projelerde görmeye başlarsak 1+1  lere olan talepte de daha büyük bir artış görebileceğimizi düşünoyorum. Lakin; ayrı mutfaklı 2+1 bulmak bile "neredeyse" güç hale gelecek durumda, bu nedenle bu temennimin gerçekleşmesi hususunda çok da ümitli değilim.

Yatırım Amaçlı Konut Alımı Makaleleri

Yatırım Amaçlı Konut Alımı Büyük Bir Muamma “Brüt Metrekare”

Yatırım Amaçlı Konut Alımı Hangi Bölge?

Yatırım Amaçlı Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Dört Ana Faktör

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kanal İstanbul Projesinde Finans Modeli Çalışılıyor
  Kanal İstanbul Projesinde Finans Modeli Çalışılıyor

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "Yakın gelecekte ülkemizin en büyük projelerinden olacak Kanal İstanbul Projesinde de finans modelini çalışıyoruz. Taraflarla, kamu adına bu işin paydaşları olanlarla çalışıyoruz." dedi.

 • Geleceğin Konut Tasarımı Mercek Altına Alındı
  Geleceğin Konut Tasarımı Mercek Altına Alındı

  McGill Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Avi Friedman, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Manyezit Yapı Paneli üreticisi Modelpan’ın düzenlediği konferans için İstanbul’a geldi.

 • Dekon Suadiye Ametist'te Son Daireler
  Dekon Suadiye Ametist'te Son Daireler

  Dekon İnşaat tarafından inşa edilen, Bağdat Caddesi’nin nadir site konseptli projelerinden olan Dekon Suadiye Ametist’te tamamı deniz manzaralı son 15 daire yeni sahiplerini bekliyor.

 • Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı
  Babacan Port Royal İddialı Fiyatlarla Lansmana Çıktı

  Tamamladığı güvenli ve lüks konut projeleriyle bilinen Babacan Holding, şimdi de bölgesinin en iddialı ve en prestijli projesi olan ‘Babacan Port Royal’i hayata geçiriyor. Emsallerine göre daha ekonomik ve iddialı fiyatlarla sunulan ‘Babacan Port Royal’de, daireler 249 bin TL’den başlıyor.

 • Kordon İstanbul Projesi Satışa Çıktı
  Kordon İstanbul Projesi Satışa Çıktı

  Bulunduğu bölgeye değer katan ödüllü projelerin markası Ege Yapı, Maslak ve Kâğıthane’nin buluşma noktasında, yeniden canlanan Sadabad Deresi’nin kıyısında 820 milyon TL yatırımla inşasına başladığı Kordon İstanbul Projesi’ni satışa çıkardı.

 • Kadınlar, Gayrimenkul Sektöründe Biz de Varız Diyor
  Kadınlar, Gayrimenkul Sektöründe Biz de Varız Diyor

  Türkiye’de gayrimenkul sektöründe çalışan kadınlara yönelik olarak ULI, GYODER ve TMB işbirliğiyle ilk kez düzenlenen ‘Gayrimenkulde Kadın Araştırması’ sonuçları; 17 Mayıs 2017 tarihinde Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu tarafından açıklanacak.

 • Enerji Kimliğine Erteleme!
  Enerji Kimliğine Erteleme!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2 Mayıs’ta zorunlu hale gelecek Enerji Kimlik Belgesi’nde ‘süre uzatımı’nı gündemine aldı. Süre uzatımına ilişkin yönetmelik düzenleme Başbakanlığa gönderildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.