|   |   | 

Yedi milyon konut depreme hazır değil!

Türkiye bir deprem ülkesi... Ancak ülkemizdeki yapı stoğu deprem gerçeğine uygun değil. Türkiye'deki toplam 19 milyon konutun 7 milyonunun depreme karşı güçlendirilmesi gerekiyor.

Yedi milyon konut depreme hazır değil!

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı Nazım Yavuz, yüzde 92'si deprem fayları üzerinde yer alan Türkiye'de konut stoğunun yaklaşık yüzde 40'ının yenilenmesi veya güçlendirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Tahminlere göre, 7 milyon bina ve çatının güçlü bir depremde güvenli olmayacağı öngörülüyor.

Son dönemde artan Kentsel Dönüşüm uygulaması ile güvenli yapı stoğunun artması yönünde çok önemli adımlar atıldı. Ancak bir deprem ülkesi olarak kendimizi güvende hissetmek için daha fazla binamızı ve çatımızı standartlara uygun hale getirmeliyiz. 

Geleneksel yöntemlerle yapılan çatılara dikkat!

Nazım Yavuz'a göre, Türkiye'deki yaklaşık 19 milyon konutun, 7 milyonu güçlendirilmeye ihtiyaç duyuyor.

Konutlar gibi yapıların en önemli bölümlerinden biri olan çatılar da deprem tehdidine karşı hayati öneme sahip bulunuyor. Yaklaşık 7 milyon binanın standartlardan uzak olarak, geleneksel yöntemlerle yapıldığı tahmin ediliyor. Bu çatıların büyük bölümü, deprem, fırtına, yoğun kar yağışı gibi doğal afetlere karşı güven vermiyor.

Deprem anında güvende hissetmek için yapıların temelden çatıya kadar her bölümünün dikkatli projelendirilmesi ve inşa edilmesi gerekiyor. 

Su depoları, çanak antenler...

Türkiye'nin deprem gerçeğine uymayan bir durum da çatılara plansız şekilde yerleştirilen su depoları, çanak antenler, güneş enerjisi ısıtıcıları ve baz istasyonları...

ÇATIDER Başkanı Yavuz, bu ekipman ve sistemlerin çatı üzerinde yer almalarının ancak bir hesaba ve projeye dayalı ise, usulüne uygun olarak yapılıyor ve yapımları denetleniyorsa sorun yaşanmayacağını, aksi halde ise ciddi riskler barındırdığını düşünüyor.

Yavuz, "Maalesef izinsiz ve bilgisizce yapılan ilaveler, deprem, fırtına gibi olaylarda bulundukları yapı ve çevredekiler için ciddi yaralanma ve ölümlere sebep oluyor. Çatının böyle sistemleri taşımadığı görüldüğünde tedbir alınmadan çatı üzerine ilave yükler konulmamalı.

Türkiye'de çatılar sadece düşey kuvvetler göz önüne alınarak, uzman olmayan kişiler tarafından yapılabiliyor. Depremdeki yatay yükleri karşılayan çapraz bağlantıların çatı, kolon, makas düzlemlerinde yapılmaması veya eksik yapılması deprem anında hasar ve yıkımlara sebep olabilir." 

Güvenli çatı montajı nasıl yapılır?

Çatıların montajının çok önemli olduğunu hatırlatan Yavuz,  güvenli çatı yapımında, yapının tipine göre mimar veya mühendis tarafından hesaplanmış, tüm detaylarıyla çizilmiş, malzemeleri tarif edilmiş bir projenin olması gerektiğinin altını çiziyor.

Güvenli çatı montajı için çatı bütünü içindeki, özellikle kalkan duvar, parapet, baca gibi yapı bileşenleri deprem sırasında yıkılmayacak, yapıdan ayrılarak çevreye savrulmayacak şekilde projelendirilmeli ve projeye uygun olarak inşa edilmelidir.

Depremlerde sorun yaşanmaması için çatının binaya doğru bağlanmasına özen gösterilmelidir.

Çatılar, binadaki durumları gereği sürekli basınç ve çekmeye maruz kalır. Çatıların betonarme malzemeye bağlantıları, her yönde gelebilecek yükleri alabilecek şekilde uygulanmalı. Sadece çivilerle yapılan bağlantılarda uzun vadede performans düşer. Vida ve ankraj sistemleri kullanılmayan yani betonarme yapıya sabitlenmeyen yanlış uygulamalar, bu noktalarda zayıflığı ve deprem açısından ciddi riskleri oluşturur.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Konut Dışı İnşaat Faaliyetleri Zayıflıyor
    Konut Dışı İnşaat Faaliyetleri Zayıflıyor

    Türkiye İMSAD tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan Sektör Raporu’nun nisan ayı sonuçlarına göre, yapı ruhsatlarında gerileme yaşanan konut dışı faaliyetlerin zayıfladığına dikkat çekildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.