|   |   | 

YEM'in "ofis" Başlıklı "2D1 tasarım toplantısı" Gerçekleştirildi

Yapı-Endüstri Merkezinin yapı profesyonellerine yönelik "Ofis" başlıklı “2D1 tasarım toplantısı” gerçekleştirildi.

YEM'in "ofis" Başlıklı "2D1 tasarım toplantısı" Gerçekleştirildi

Yapı-Endüstri Merkezi, Türkiye ve dünyadan yaratıcı yapı profesyonellerini bir araya getiren bir platform olması amacıyla “mutfak” temasıyla düzenlemeye başladığı “2D1 Tasarım Toplantıları”nın ikincisi “ofis” başlığı ile gerçekleştirildi. Mimarlık, içmimarlık ve tasarım disiplinlerinin önde gelen temsilcilerini yıl boyunca “iki ayda bir” buluşturan toplantıya konuşmacı olarak, BİGG Working Culture Solutions ve Bakırküre Mimarlık bürosunun kurucusu Gürhan Bakırküre, deerArchitects Kurucu Ortağı Cem Demirci ve MoDus Architects Kurucu Ortağı Matteo Scagnol katıldı.

Cem Demirci geçmişte çalışan motivasyonu için belirleyici olan maaş, prim, kariyer gibi şeylerin yerini tasarımın almaya başladığına dikkat çekerken, Gürhan Bakırküre yapılan bir araştırmada Y kuşağı çalışanların ofis tasarımından memnun olmadıklarını, ofislerde hem sosyalleşebilecekleri hem de odaklanma için yalnız kalabilecekleri alanların olması yönünde talepleri bulunduğunu aktardı. Matteo Scagnol ise motivasyon için çalışanın ofisi ile gurur duyması gerektiğini söyledi. Toplantıda, değişen neslin şekillendirdiği yeni çalışma ortamına dair anahtar kavramların ise mobilite, motivasyon, esneklik, sosyallik ve aidiyet olduğu belirtildi.

Yapı-Endüstri Merkezi'nin (YEM) Türkiye ve dünyadan yaratıcı yapı profesyonellerini bir araya getirecek bir platform oluşturmak amacıyla düzenlemeye başladığı 2D1 Tasarım Toplantıları, 'Ofis' başlığı ile devam etti. deerArchitects Kurucu Ortağı Cem Demirci, BİGG Working Culture Solutions ve Bakırküre Mimarlık Kurucusu Gürhan Bakırküre ve MoDus Architects Kurucu Ortağı Matteo Scagnol'un konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini göz önüne alarak, çevresiyle olan uyumuna göre tasarlanan, ergonomi, aydınlatma, malzeme, grafik ve etkileşim konularından beslenen 'ofis'ler ele alındı.

Etkinliğin açılışında, Fagerhult Uluslararası Distribütörler Kıdemli Satış Müdürü Robert Klarén, Arlight Proje Yöneticisi Menekşe Şeyma Kaya ve Nurus Tasarım Yöneticisi Gün Acar yeni çalışma kültürünün hızla değişen teknolojiyle birlikte ofislerin aydınlatma ve mobilya tasarımlarına nasıl yansıdığının üzerinde durarak, çözüm önerilerinden örnekleri katılımcılar ile paylaştılar.

"Biçim motivasyonu takip eder"

Yapı sektöründe edindiği profesyonel ve yönetimsel birikimi, hizmet, konut, ofis ve diğer farklı tipolojilerde ürettikleri projelere başarıyla aktaran deerArchitects Kurucu Ortağı Cem Demirci, sunumunda, ofis tasarımında motivasyonu ve iş verimliliğini etkileyen mimari kararlar ve bunların çalışanlar üzerindeki yansımalarını ele aldı. Ofislerin, dünya genelinde büyük bir nüfusu barındırdığına işaret eden Demirci; yöneticilerin çalışanlarından verimli olmalarını beklediklerini ve bu anlamda en önemli anahtarlardan birinin 'çalışan motivasyonu' olduğunu söyledi.

Geçmişin ve günümüz ofislerinin arasındaki en önemli farkın bireyin, yani çalışanın konumlandırılma biçimi olduğuna işaret eden Demirci, "Eskiden ofisler, şirketlerin prestijleri için yapılıyordu ve o ofislerde en kolay değiştirilebilir unsurlar da çalışanlardı" dedi. Geçmişte çalışan motivasyonu için belirleyici olan maaş, prim, araç, kariyer, seyahat olanakları gibi şeylerin 2000'li yıllarla birlikte önemini kaybetmeye başladığını söyleyen Demirci; bu nokta da tasarımın bir araç olarak öne çıkmaya başladığını ifade etti.

Sunumunda, gerçekleştirdikleri bazı projeler üzerinden 'konfor, organizasyon kültürü, fonksiyon ve hiyerarşinin çalışan motivasyonunu nasıl farklılaştırabildiğinin örneklerini veren Demirci; elbette bugünün çözümlerinin yarının farklılaşmış ihtiyaçlarına yanıt veremez hale gelebileceğini, dolayısıyla 5-10 yıl sonra çok farklı içeriklerin konuşulabileceğini sözlerine ekledi.

“Y Kuşağı Ofisleri”

BİGG Working Culture Solutions ve Bakırküre Mimarlık Kurucusu Gürhan Bakırküre, Y kuşağının ihtiyaçlarına yanıt verecek ve motivasyonlarını artıracak yeni nesil ofislere ilişkin ipuçlarını içeren sunumunda, mimar gözüyle yeni çalışma ortamını ve modelini aktardı. Son 50 yıla dönük bir değerlendirme yapan Bakırküre, “Çalışma biçimlerimiz gelecekte de değişmeyecek. İnsanların birbiriyle olan iletişimi devam edecek. Yapılan iş aynı ama hiyerarşik ve tekdüze düzen değişiyor” dedi.

Teknolojik gelişmeler ve değişen neslin şekillendirdiği yeni çalışma ortamına dair anahtar kavramları mobilite, motivasyon, esneklik, sosyallik, aidiyet olarak özetleyen Bakırküre; Y kuşağı çalışanlar ile yapılan bir anketin sonucunda mekâna ilişkin şu verilerin elde edildiğine işaret etti:

- % 80 mevcut havalandırma, aydınlatma, renk, masa düzeni, mekân organizasyonundan memnun değil.

- % 50 ofiste sosyalleşebileceği alanlara ulaşamadığını ifade ediyor.

- % 75 odaklanmak için yalnız kalabileceği mekânlar olmasını istiyor.

- % 90 gün içinde farklı mekânlarda çalışabilmek istiyor.

Yeni çalışma alanı konseptini anlatırken BİGG’in tasarladığı Red Bull, ING Bank, Deloitte, Roche ofis projelerinden de detaylar paylaşan Gürhan Bakırküre, teknolojinin getirdiği mobilite ve farklı iş yapma olanaklarının, ofislerde çeşitli çalışma modellerini bağımsızca sunma imkânı tanıdığına dikkat çekti. “Detay dediğimiz şey, tasarımın özünü oluşturuyor” diyen Bakırküre, motivasyonu artırıcı ortamların bu sayede yaratıldığına işaret ederek; yemekhanenin kafeteryaya dönüştüğü, kış bahçesi ve eğitim alanı gibi sosyal alanların eklendiği yeni nesil ofislerde asıl amacın, çalışana güvenlik ve aidiyet duygusu veren, kendini değerli hissetmesini sağlayan mutlu ortamlar yaratmak olduğunu söyledi.

“Birlikte Çalışmak”

MoDus Architects Kurucu Ortağı Matteo Scagnol, ofis tasarımı konusuna geçmeden önce, kendi ofisleri bünyesinde gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahsetti. “Paylaşmak ve birlikte çalışmak bir ofisin temel öğesidir” diyen Scagnol, 15 kişilik MoDus ekibinin, yaratıcı ve işbirliğine dayalı tasarım süreçleri sonucunda; sanayi, eğitim, sağlık, altyapı, kültür mirası, ofis ve konut gibi çeşitli işlevlerde yapılara imza attığını belirtti.

Ofislerde motivasyonun sadece oturma biriminin nasıl tasarlandığı ile ilgili bir konu olmadığını, çalışanın bu ofis ile gurur duyması gerektiğini ifade eden Scagnol; bu hissin yaratılmasında şeffaflık, renk kullanımı gibi unsurlardan yararlanılabileceğini, detaylar ile çalışmanın malzeme ve mekân kalitesine olumlu etkide bulunacağına değindi.

İtalyan ahşap firması Damiani için Bressanone’de gerçekleştirdikleri genel müdürlük binasına ilişkin bilgiler paylaşan Scagnol, ahşap bir kutu görünümündeki yeni ofis binasının, yaratıcı bir kumanda merkezi şeklinde tasarlandığını belirtti. Yapının kendisinin bir ışık-gölge oyunu olduğunu söyleyen Matteo Scagnol, her katın ayrı bir işleve (imalat, ofisler vb) denk geldiğini binada, açık kamusal alanın zemin kotu yerine ezber bozucu bir şekilde çatıda yer aldığını ekledi.

2D1 Ofis buluşmasının son bölümü olan After Work Ofis Sohbeti’nde ise konuşmacılar, YEM Etkinlikler Yöneticisi Zeynep Gülşen’in ve salondaki dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.