|   |   | 

Yeni Anayasa Mesaisi Başlıyor

Meclis, bir kez daha yeni ve sivil bir anayasa mesaisine başlıyor.

Yeni Anayasa Mesaisi Başlıyor

Yeni Anayasa çalışmalarını yürütecek TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonunun  üyeleri belirlendi. Mecliste grubu bulunan 4 partiden eşit temsille ve üçer  milletvekilinden oluşan Komisyonun başkanlığını, TBMM Başkanı İsmail Kahraman  yürütecek.

Komisyonda; Ak Parti'den eski Meclis Başkanı ve Ankara Milletvekili  Cemil çiçek, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya  ile AK Parti Genel Sekreteri ve Gaziantep Milletvekili ABDulhamit Gül, CHP'den  Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ve Balıkesir  Milletvekili Namık Havutça, HDP'den İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Adana  Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar, MHP'den ise  Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak ve  Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir görev yapacak.

24. Dönem'deki Komisyonun başkanlığını yapan, ancak çalışmalarda oy  hakkı bulunmayan Çiçek, AK Parti'li İyimaya ve MHP'li Öztürk, yeni komisyonda da  görev yapacak. Ayrıca, geçen dönemde çalışmalara partilerinin danışmanı olarak  destek veren HDP'li Beştaş (o dönem Barış ve Demokrasi Partisi-BDP) ve MHP'li  Parsak ise bu kez üye olarak yer alacak.

Kahraman'ın bu hafta içinde komisyonu toplantıya çağırması bekleniyor.

Yeni Komisyon, öncelikle kendi hukuku sayılan çalışma usul ve  esaslarını belirleyecek. Meclis Başkanı Kahraman'ın yeni komisyonda oy hakkı olup  olmayacağı,  komisyonun çalışma süresi, kararların nasıl alınacağı, çalışma  yöntemi, ortaya çıkacak taslak metnin Anayasa Komisyonunda ve Genel Kurulda  görüşülme şekli, kanunlaşma sürecini belirledikten sonra çalışmalarına  başlayacak. Komisyonun çalışmaları sıfırdan başlayarak değil, 24. Dönem'de  yürütülen çalışma üzerinden yapması konusunda görüş birliği bulunuyor.

"Meclis yeni anayasa yapabilir mi?" tartışması geride kaldı

Türkiye'de yeni ve sivil bir anayasa yapılıp yapılamayacağı tartışması  artık geride kaldı. 24. Dönem'de Meclis Başkanı Cemil Çiçek, sürecin ilk adımı  olarak anayasa hukuku profesörleriyle gerekleştirdiği toplantıda konu  tartışılmış, akademisyenlerin büyük çoğunluğu "TBMM'nin yeni bir anayasa  yapabileceği" yönünde görüş bildirmişti.

Komisyon; 15 maddelik çalışma usul ve esaslarını belirledikten sonra  hemen yazım aşamasına geçmedi, 4 aşamada çalışma kararı aldı. Bu aşamalar;  "katılım, veri toplama ve değerlendirme", "ilkelerin belirlenmesi ve metin  oluşturma", "metnin kamuoyuna sunulması ve tartışılması", "kamuoyunda beliren  görüşlere göre taslağın gözden geçirilerek teklif haline getirilmesi" şeklinde  tespit edildi.

Tam anayasa metni sundular

Yen anayasa çalışmaları için komisyon inisiyatifinde kamu spotu  hazırlanarak ulusal kanallarda yayınlandı. Sivil toplum örgütlerinin organize  ettiği "Türkiye konuşuyor" adı altında illerde toplantılar yapıldı, Komisyon  Başkanı ve üyeleri toplantılara katılarak görüşlerini aktardı. Komisyon  bünyesinde oluşturulan üç alt komisyon; anayasal kurumlar ve siyasi partiler  kategorisinde 42 kurum ve kuruluşun, meslek örgütleri ve sendikalar kategorisinde  39 kuruluşun, sivil toplum örgütleri kategorisinde 79 dernek, vakıf ve platformun  görüşünü aldı. Ayrıca oluşturulan yeni anayasa web sayfası üzerinde 66 binden  fazla görüş de komisyona iletildi. Elektronik posta üzerinden de bin 872 özel ve  tüzel kişi görüş gönderdi. Posta yoluyla bin 50 kişi ve kuruluş yaklaşık 18 bin  350 sayfa tutan görüş iletti. Bunlar arasında; 104 üniversite, 5 enstitü, 58  vakıf, 102 dernek, 32 platform, 21 siyasi parti, 21 kamu kurumu, 34 meslek  örgütü, 30 sendika, 19 diğer STK olamak üzere toplam 426 "kurumsal görüş" TBMM'ye  iletildi.

Gelen görüşler arasında 19 kuruluş, tam anayasa metni sundu. Birlik  Vakfı, Ergenekon Partisi, Fatih Medreseleri, ağırlıklı olarak Şanlıurfa'nın  köylerinde ikamet eden aşiret mensuplarının kurduğu Mersavi  Sosyal Yardımlaşma,  Dayanışma, Kültür ve eğitim Derneği (MER-DER) de  tam anayasa metni sundu. ABD'de  yaşayan jeoloji ve jeofizik uzmanı Öz Yılmaz,  tek başına özgün bir anayasa  taslağı hazırlayarak Meclise sundu. Yılmaz'ın, şekil bakımından ABD Anayasasını,  dil açısından da Osmanlı Türkçesi esas alınarak hazırladığı "Türkiye Cumhuriyeti  Kanun-i Esasi" başlıklı önerisi, ilk gelen görüşler arasında yer aldı.

60 maddede mutabakat, 21 maddede üç partinin mutabakatı oluştu

Komisyon, yeni anayasa için temel haklar ve özgürlükler, yasama,  yürütme, idare ve kamu hizmetleri, yargı, mali, ekonomik ve sosyal hükümler,  başlangıç, genel hükümler ve temel ilkeler, diğer ve geçici hükümler olmak üzere  9 ana başlık tespit etti.

AK Parti yeni anayasanın 113, CHP 171, MHP 132,  BDP ise 165 maddeli  olmasını önerdi.

Yazım aşamasında 172 madde müzakere edildi. Bunlardan 60 maddede  mutabakat sağlanırken, 112 maddeye şerh konuldu,  21 maddede ise üç partinin  mutabakatı gerçekleşti. Sadece AK Parti'nin şerh koyduğu madde sayısı 15, MHP'nin  1, BDP'nin 5 olurken, CHP'nin ise şerh koyduğu madde olmadı.

Uzlaşma Komisyonu, toplam 328 toplantı gerçekleştirdi. Bu  toplantılarda 585 saat mesai yaptı ve 14 bin 970 sayfa tutanak  tutuldu.

Yeni anayasa umuduyla 19 Ekim 2011'de çalışmalarına başlayan Komisyon  yazım aşamasındayken, diğer iki aşamaya geçmeden, 18 Kasım 2013 tarihinde  çalışmalarına son verdi.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Cerablus'ta Yeni Dönem Başlıyor

  Cerablus'ta Yeni Dönem Başlıyor

  Fırat Kalkanı Harekatı ile DEAŞ'ın elinden kurtarılan Cerablus'ta güvenlik ve asayişi sağlayan Özgür Suriye Ordusu, kentteki savaşçılarını geri çekiyor. Yeni dönemin başladığı Cerablus'ta ÖSO birliklerinin yerine Türkiye'de eğitilen polisler, güvenlik ve asayişi sağlayacak.

 • Emekli Maaşı Bağlanma Süresi Kısalıyor

  Emekli Maaşı Bağlanma Süresi Kısalıyor

  SGK Adana İl Müdürü Bilal Canpolat, ortalama 21 gün olan emekli maaşı bağlanma süresini Randevulu Emeklilik Sistemi ile vatandaşın evraklarını verdikten sonra bu süreyi 10 güne düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

 • Ayberk Atilla Hayatını Kaybetti

  Ayberk Atilla Hayatını Kaybetti

  Mesane kanseri nedeniyle hastanede tedavi gören Ayberk Atilla, bu sabah hayatını kaybetti. Ünlü oyuncu 71 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 • ABD'den Bir Skandal Daha!

  ABD'den Bir Skandal Daha!

  ABD ve İngiliz uzmanlarca Irak’ın Sincar bölgesinde eğitilen bölücü terör örgütü PKK’nın, yıllardır kullandığı poşulu, mekap ayakkabılı, şalvarlı kıyafetleri eğitimden sonra çıkarıldı.

 • Bu Hafta En Çok Borsa Kazandırdı

  Bu Hafta En Çok Borsa Kazandırdı

  Borsa İstanbul`da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,89 yükseldi. 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı bu hafta yüzde 1,30 değer kazandı. Euro/TL bu hafta yüzde 0,97 arttı.

 • 21 Ocak 2017 Yurtta Hava Durumu

  21 Ocak 2017 Yurtta Hava Durumu

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

 • Sadık Müşteriye Ayrıcalık Geliyor!

  Sadık Müşteriye Ayrıcalık Geliyor!

  Elektrik piyasasında "kazan-kazan" uygulamasına geçiliyor. Tüketicilerin müşteri profilleri çıkarılarak ödemelerine ne kadar sadık olduklarına bakılacak. Daha sonra bu kişilere 'sadık tüketici' tarifesi uygulanacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.