|   |   | 

Yeni ev alanlar ne zaman emlak vergisi öder?

Gayrimenkul sahibi olmak bazı sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Özellikle gayrimenkul sahiplerinin önemli bir sorumluğu da emlak vergisini ödemektir.

Yeni ev alanlar ne zaman emlak vergisi öder?

Yani sahip olunan gayrimenkul için devlete vergi ödenmesi gerekiyor. Emlak vergisi yıl içinde iki taksit halinde belediyeye veya bankaya ödenebiliyor. Ayrıca, e-belediye hizmetleri kapsamında internetten de vergi ödeme imkânı bulunuyor. Bu yıl için emlak vergisinin; 

·        İlk taksiti 1 Mart - 31 Mayıs arasında, ikinci taksit ise 1 Kasım - 1 Aralık 2015 tarihleri arasında ödenmesi gerekiyordu. 

Emlak vergisi oranı nasıl tespit ediliyor?

Emlak vergisi oranı gayrimenkulün; konut, konut dışı bina, arsa ve arazi olma durumuna bir de büyükşehir belediye sınırları içinde bulunup bulunmadığına göre değişiklik gösteriyor. Mesela konut için uygulanan oran binde 1, işyerlerinde binde 2 ve arsalarda da binde 3’tür. Bu oranlar büyükşehirlerde iki kat olarak uygulanıyor. 

Emlak vergisini kimler ödüyor?

Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve arazilerden, emlak vergisi alınıyor.  Dolayısıyla bu vergiyi gayrimenkul sahibi olan herkesin ödemesi gerekiyor. Peki yeni ev alanlar emlak vergisi öder mi? Bir muafiyet söz konusu mu? Emlak vergisi mükellefiyeti gayrimenkulün alındığı yılı takip eden yılda başlıyor. Gayrimenkulün satıldığı yıla ait emlak vergisini satıcı ödüyor. Örneğin bu yıl içerisinde bir gayrimenkul alanlar, o gayrimenkulün emlak vergisini satın aldıkları yıl ödemiyor, 2016 yılında ödüyor. Yani satın alma işlemini takip eden yıldan itibaren bu gayrimenkulün emlak vergisini yeni sahibinin ödemesi gerekiyor.  Özetle; 

·        2015 yılı içinde yeni bir gayrimenkul alanların, emlak vergisi yönünden mükellefiyetleri 2016 yılında başlıyor. Bu yıl emlak vergisi ödemeyecekler ama 2015 yılı sonuna kadar gayrimenkulün bulunduğu belediyeye bildirimde bulunması gerekiyor. Yılın son üç ayı içinde gayrimenkul alanlar ise edinme tarihinden itibaren 3 ay içinde bildirim vermekle yükümlü oluyor. 

Yeni ev alanlar için kısmî muafiyet

Yeni ev alanları ilgilendiren bir muafiyet daha söz konusu. Mesken olarak kullanılan bina veya apartman daireleri için hesaplanan verginin 1/4’ü, inşaatın sona erdiği yılı takip eden yıldan itibaren 5 yıl süre ile tahsil edilmiyor. Dairelerin inşaatın bitiminden birkaç yıl sonra satın alınması halinde bu muafiyetten kalan süreler için faydalanılıyor. Bu kısmî muafiyetten faydalanabilmek için de: 

·        Söz konusu bina veya dairenin kesinlikle mesken olarak kullanılması gerekir.

·        Yeni binadan ev alanların bu durumu ve muafiyetten faydalanmak istediklerini ilgili belediyeye bildirmeleri gerekiyor.

·        Belediyeler yeni inşaatlarda bulunan meskenler için getirilen bu ¼ oranındaki kısmi istisnayı kendiliklerinden dikkate almıyor. Muafiyetten faydalanabilmek için dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Yoksa bu kısmî muafiyetten faydalanmak mümkün olmuyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak
  Vergi Daireleri Hafta Sonu Açık Olacak

  "120 milyar liralık bir alacağı yapılandırdık" diyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma ödemeleri nedeniyle bütün vergi dairelerinin hafta sonu açık olacağını duyurdu.

 • Vergide Öğle Mesaisi
  Vergide Öğle Mesaisi

  Alanya Belediyesi, vatandaşların Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri’ni son güne bırakmadan rahatça ödeyebilmeleri için 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar öğle mesaisi yapacak.

 • Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması
  Aliağa Belediyesi'nden Vergi Hatırlatması

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, yapılandırılan borçların ikinci taksitlerinin ödeme süresinin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü mesai bitiminde sona ereceğini duyurdu.

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.