|   |   | 

Yeni ev alanlar ne zaman emlak vergisi öder?

Gayrimenkul sahibi olmak bazı sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Özellikle gayrimenkul sahiplerinin önemli bir sorumluğu da emlak vergisini ödemektir.

Yeni ev alanlar ne zaman emlak vergisi öder?

Yani sahip olunan gayrimenkul için devlete vergi ödenmesi gerekiyor. Emlak vergisi yıl içinde iki taksit halinde belediyeye veya bankaya ödenebiliyor. Ayrıca, e-belediye hizmetleri kapsamında internetten de vergi ödeme imkânı bulunuyor. Bu yıl için emlak vergisinin; 

·        İlk taksiti 1 Mart - 31 Mayıs arasında, ikinci taksit ise 1 Kasım - 1 Aralık 2015 tarihleri arasında ödenmesi gerekiyordu. 

Emlak vergisi oranı nasıl tespit ediliyor?

Emlak vergisi oranı gayrimenkulün; konut, konut dışı bina, arsa ve arazi olma durumuna bir de büyükşehir belediye sınırları içinde bulunup bulunmadığına göre değişiklik gösteriyor. Mesela konut için uygulanan oran binde 1, işyerlerinde binde 2 ve arsalarda da binde 3’tür. Bu oranlar büyükşehirlerde iki kat olarak uygulanıyor. 

Emlak vergisini kimler ödüyor?

Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve arazilerden, emlak vergisi alınıyor.  Dolayısıyla bu vergiyi gayrimenkul sahibi olan herkesin ödemesi gerekiyor. Peki yeni ev alanlar emlak vergisi öder mi? Bir muafiyet söz konusu mu? Emlak vergisi mükellefiyeti gayrimenkulün alındığı yılı takip eden yılda başlıyor. Gayrimenkulün satıldığı yıla ait emlak vergisini satıcı ödüyor. Örneğin bu yıl içerisinde bir gayrimenkul alanlar, o gayrimenkulün emlak vergisini satın aldıkları yıl ödemiyor, 2016 yılında ödüyor. Yani satın alma işlemini takip eden yıldan itibaren bu gayrimenkulün emlak vergisini yeni sahibinin ödemesi gerekiyor.  Özetle; 

·        2015 yılı içinde yeni bir gayrimenkul alanların, emlak vergisi yönünden mükellefiyetleri 2016 yılında başlıyor. Bu yıl emlak vergisi ödemeyecekler ama 2015 yılı sonuna kadar gayrimenkulün bulunduğu belediyeye bildirimde bulunması gerekiyor. Yılın son üç ayı içinde gayrimenkul alanlar ise edinme tarihinden itibaren 3 ay içinde bildirim vermekle yükümlü oluyor. 

Yeni ev alanlar için kısmî muafiyet

Yeni ev alanları ilgilendiren bir muafiyet daha söz konusu. Mesken olarak kullanılan bina veya apartman daireleri için hesaplanan verginin 1/4’ü, inşaatın sona erdiği yılı takip eden yıldan itibaren 5 yıl süre ile tahsil edilmiyor. Dairelerin inşaatın bitiminden birkaç yıl sonra satın alınması halinde bu muafiyetten kalan süreler için faydalanılıyor. Bu kısmî muafiyetten faydalanabilmek için de: 

·        Söz konusu bina veya dairenin kesinlikle mesken olarak kullanılması gerekir.

·        Yeni binadan ev alanların bu durumu ve muafiyetten faydalanmak istediklerini ilgili belediyeye bildirmeleri gerekiyor.

·        Belediyeler yeni inşaatlarda bulunan meskenler için getirilen bu ¼ oranındaki kısmi istisnayı kendiliklerinden dikkate almıyor. Muafiyetten faydalanabilmek için dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Yoksa bu kısmî muafiyetten faydalanmak mümkün olmuyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.