|   |   | 

Yeni trend açık ofisler

Hazır ofis sektörünün Türkiye’deki öncülerinden Plaza Cubes 2015 yılında yüzde 40 büyüme hedefliyor.

Yeni trend açık ofisler

İstanbul ve Ankara’da toplam 6 ofis ile hizmet veren Plaza Cubes ilk açık ofis çalışma alanı (co-working) markası Workplace’i Maslak Sun Plaza’da açtı.

İş yaşamı büyük bir hızla ve değişiyor ve bununla beraber mobil çalışanlar ile saha çalışanlarının da sayısı her geçen gün artıyor. Bu artışa paralel olarak çalışma alanlarındaki trendler de hızla değişirken sanal ofis, hazır ofis ve açık ofis (co-working) konseptleri gün geçtikçe daha da önem kazanmaya başladı. Türkiye’deki sanal ofis ve hazır ofislerin öncülerinden olan Plaza Cubes 2006 yılından bu yana prestijli plazalarda mobil çalışanlara hizmet veriyor. 

“Siz işinizi biz ofisinizi yönetelim” sloganıyla yola çıkan Plaza Cubes, geleneksel ofis alanları yerine, dinamik, modern dekorasyonlu ve profesyonel bir ekip tarafından yönetilen çalışma ortamlarında, müşterilerinin sadece işlerine konsantre olmalarını sağlamayı hedefliyor. İstanbul’da beş Ankara’da ise bir ofis ile hizmet veren Plaza Cubes İstanbul’daki ofis sayısını arttırırken Anadolu’nun farklı şehirlerinde yeni ofisler açmayı planlıyor. 

İstanbul ve Ankara’da toplam 7.500 m2’de 6 lokasyonda hizmet verdiklerini söyleyen Plaza Cubes Ortağı Süleyman Çoruh, 2015 yılı içerisinde 2.500 m2 yeni ofis alanı daha açacaklarını ve yüzde 40 büyüyerek cirolarını 14 milyon TL seviyesine çıkaracaklarını belirtti. 

Hazır ofisler son 10 yılda yüzde 320 büyüdü
Dünya genelinde 2015 yılında 1,3 milyar kişinin mobil çalışan olacağına yönelik yapılan araştırmaların olduğuna değinen Süleyman Çoruh, her gün işe gelme zorunluluğunun olmadığı işlerin daha çok internet üzerinden yürüdüğü bir çağda ofis ihtiyaçlarının da değiştiğine vurgu yapıyor. 

Süleyman Çoruh, "Dünya ile birlikte Türkiye’de hazır ofis pazarı hızla büyüyor ve sektör Türkiye’de son 10 yılda yüzde 320 büyüdü. Hazır ofis konseptinin geleneksel ofis kiralamasından temel farkı, ofis kiralanmasının yanı sıra bütün ofis hizmetlerinin sunulması, kira ve diğer tüm ofis giderlerin kira ücretinin içinde olmasıdır. Ayrıca hazır ofisler, büyük metrekareli ofislerden atıl ve az kullanılan alanların minimize edildiği küçük ve daha etkin kullanılabilecek bir konsept olarak farklılaşıyor. 

Biz tam da gelecekte ofis anlayışının tamamen buna evirileceğini öngörüyoruz. Ortak çalışma alanları, ihtiyaçlara göre esnek kullanımlı ofisler, az maliyetle prestijli iş yerleri, sadece toplantı odası ya da adres ve telefon hizmeti için kiralanabilecek ofis anlayışının daha da artacağını düşünüyoruz.

Çok uluslu şirketlerin kendi bölgesel yönetim ve operasyon merkezlerini İstanbul’a taşıma istekleri, ulusal şirketlerimizin gelişimi ve büyümesiyle birlikte İstanbul’da son dönemde ofis yatırımları hız kazandı. Özellikle çok uluslu şirketler Türkiye’de uzun dönem kalmak isteseler bile kira sözleşmelerini kısa dönem yapmak istiyorlar. Tüm dünyada böyle bir trend hakim artık bu nedenle bizim hizmet verdiğimiz hazır ofis konseptleri çok uluslu şirketler için cazip birer seçenek haline gelmeye başladı.  Artan gayrimenkul ve ofis yatırımlarıyla birlikte çağdaş plazalarda hazır ofis konsepti hızla yayılmaya da devam ediyor.

Plaza Cubes olarak müşterilerimiz faturalarla, tamiratla, sekreterler lojistik vs. işlerle zaman harcamasın işlerine daha rahat odaklasın diye çalışıyoruz ve onlara siz işinizi biz ofisinizi yönetelim diyoruz. 

İstanbul’un nitelikli ofis ihtiyacı devam ediyor
İstanbul gibi dünya metropolü olan bir şehrin daha çok nitelikli ofise ihtiyacı olduğunu söyleyen Çoruh,  bir istatistik vermek gerekirse nüfusu 18 milyona dayanmış İstanbul’da 90 tane gökdelen olarak adlandırılan iş binası varsa New York gibi benzer özellikleri olan bir metropolde 794 tane iş gökdeleni vardır. 

Metropollerde iş yapış biçimi değişiyor. Mobil çalışan sayısı hızla artıyor. Bu değişimi öngörerek dünyadaki yeni akım olan açık ofis (co-working) konseptini Workplace markasıyla ülkemizde uygulamaya başlıyoruz. Workplace ile prestij, lokasyon, uygun fiyat, esneklik, eğlenceli ofis alanları ve lounge alanları sunarak müşterilerimize çok sosyal ve keyifli çalışma alanları sunuyoruz.  Sosyalleşme ve networking imkanını daha da artırıyoruz.  Çalışanlar çok kalabalık plazalarda çalışsalar bile insanlar arası diyalog azılmış durumda.  Ortak çalışma alanları sayesinde daha rahat çalışma ve işbirliği ortamları oluşmaktadır.  Geçen yıllarda Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre ofis kullananların %61 i en az 1 kez aynı ortamı paylaştığı öncesinde tanımadığı bir çalışma arkadaşından iş yapmıştır. 

Ofis piyasasındaki bu gelişmeler ve sektörümüzdeki rekabetin de çeşitlenmesiyle birlikte gayrimenkul geliştiriciler için bir dönem popüler olmuş home office konseptinin artık tarih olacağını düşünüyoruz.  

Sun Plaza’da açtığımız Workplace 2 katta 50 kişilik bir kapasiteye sahip. Gelecekte daha çok freelance insanın çalışacağı öngörüldüğü için, hatta büyük kurumsal firmaların ihtiyaçlarını freelancer olarak adlandırdığımız kişilerden oluşması beklendiğinden Worlplace gibi açık ofis alanları daha çok talep görecektir.  Bu nedenle ikinci ofisimizin çalışmalarına hız verdik ve çok yakında Taksim’de ikincisini açacağız.

Daha çok tasarımcılar, mimarlar, yazılımcılar, borsacılar, reklam ajansları ve hizmet firmaları tarafından tercih edilen Workplace, 7/24 çalışma imkanı, eşya depolama, müşterilerin firma ismi ile telefon cevaplanması ve yenilikçi dekorasyonuyla kullananlarına ayrı bir motivasyon katmaktadır. 

Dünya devlerinin irtibat ofisleri Plaza Cubes’ta kuruldu
2006 yılında kurulan Plaza Cubes bugüne kadar birçok dünya devinin Türkiye’deki ilk adresi oldu. Aralarında Yandex, British Airwas ve Panasonic gibi dünyanın önde gelen şirketlerinin Türkiye’deki irtibat ofisleri ilk olarak Plaza Cubes’ta açıldı."

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Saruhanlı'da 60 yıllık arazi sorunu çözülüyor

  Saruhanlı'da 60 yıllık arazi sorunu çözülüyor

  Manisa'nın Saruhanlı İlçesinde yaklaşık 60 yıl önce usulüne uygun olarak belediyeye devredilen ancak bir süre önce hatalı idari yorumlara dayanılarak açılan arazilere ilişkin tapu iptal davalarının çözümü için hazırlanan kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

 • Türk yapı sektörünün hedefi yeni pazarlardaki yerel müteahhitler

  Türk yapı sektörünün hedefi yeni pazarlardaki yerel müteahhitler

  Türk yapı malzemeleri sektörünün yeni pazarlara yöneldiğini belirten İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz, “Türk yapı malzemeleri sektörünün ihracat pazarlarını artırması için sadece ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkelerdeki Türk müteahhitlerine değil, o ülkelerdeki yerel firmalara da satış yapmalıyız” dedi.

 • Queen Central Park’ta Caz Keyfi

  Queen Central Park’ta Caz Keyfi

  Türkiye’nin ilk HIGHLIFE temalı evleri ile göz kamaştıran, Sinpaş GYO imzalı Queen Central Park’ta, kahvaltıda caz etkinlikleri başladı.

 • Tapu Harcı Artmayacak!

  Tapu Harcı Artmayacak!

  Tapu harçlarının belirlenmesine yönelik düzenlemede oranlarda artış olacağına yönelik iddialara Maliye Bakanı Naci Ağbal “Tapu harcı artmayacak” diye son noktayı koydu...

 • Tarihi Kule Evlerine mimari dokunuş!

  Tarihi Kule Evlerine mimari dokunuş!

  Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü yüksek lisans öğrencileri, Foça’nın yüzyıllardır süregelen konut geleneğini oluşturan ve birçoğu kaderine terk edilmiş halde bulunan tarihi Kule Evlerini yeniden tasarladı.

 • 4 Ayda Kaç Kişi Devlet Destekli Konut Hesabı Açtı?

  4 Ayda Kaç Kişi Devlet Destekli Konut Hesabı Açtı?

  Devlet; bankada 3-5 yıl birikim yapıp ilk evini alanlara maddi destek sağlıyor. 4 ayda yaklaşık 10 bin kişi hesap açıp, 36.4 milyon lira biriktirdi. Desteğin sınırı da arttı. 77 bin 875 lira biriktirene devlet de 15 bin 575 lira verecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.