|   |   | 

Yeşil Bina Ne Demektir?

Binaların çevre dostu olması neden önemlidir? Çevre dostu yeşil bina nedir? Yeşil binaların ne gibi faydaları vardır?

Yeşil Bina Ne Demektir?

Yeşil binaların önemi gittikçe artıyor. İnşaatında bile çevre dostu malzemelerin kullanıldığı yeşil binalar, enerji tasarrufu, gri suların kullanımı ve yenilenebilir enerji sistemlerine sahip olması nedeniyle öne çıkıyor. Yeşil bina uzmanları Türkiye’nin mevcut iklim ve ekonomik koşulları düşünüldüğünde suyun ve enerjinin tasarrufuna yönelik önlemlerin hayati önemde olduğuna işaret ediyor ve özellikle binaların çevre dostu olmasının büyük önem taşıdığına vurgu yapıyor. Peki binaların çevre dostu olması neden önemlidir? Çevre dostu yeşil bina nedir? Yeşil binaların ne gibi faydaları vardır?

Çevre dostu yeşil bina nedir?

Bugün çevre dostu binalar sürdürülebilir, ekolojik, yeşil gibi pek çok isim altında karşımıza çıkıyor. Uzmanlar çevre dostu binaları, yapının arazi seçiminden başlayarak yaşam döngüsü çerçevesinde değerlendirildiği, bütüncül bir anlayışla ve sosyal & çevresel sorumluluk anlayışıyla tasarlandığı, iklim verilerine ve o yere özgü koşullara uygun, ihtiyacı kadar tüketen, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş, doğal ve atık üretmeyen malzemelerin kullanıldığı katılımı teşvik eden, ekosistemlere duyarlı yapılar olarak tarif ediyor.

Neden önemli?

Günümüzde küresel ısınma ve temiz su arzı gibi çevresel sorunların ciddi boyutlara ulaştığı görülüyor. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki dünyadaki enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ı, su tüketiminin ise yaklaşık yüzde 30’u binalardan kaynaklanıyor. Ayrıca binaların ve yerleşimlerin küresel ısınmaya sebep olan başlıca seragazı olan CO2 salınımının da yüzde 40’ından sorumlu olduğu belirtiliyor. İşte bu rakamların büyüklüğü, binaların ve yerleşimlerin çevreye olan etkilerinin azaltılması konusunda adım atılması gerekliliğini ortaya koyuyor. Bu gereklilik de daha az kaynak tüketen, daha verimli, daha yaşanabilir çevre dostu binaların önemini artırıyor. Peki yeşil binaların avantajları neler? Ne tür faydaları var?

·        Yeşil binalar enerji ve su tasarrufu sağlar. Su tüketimi oldukça düşüktür. Susuz pisuarlar, verimli rezervuar, lavabo ve duş bataryaları kullanarak yüzde 50’ye yakın su tasarrufu sağlanabilir.

·        Yeşil binalar sıradan binalara kıyasla yüzde 25 ila yüzde 50 oranında daha az elektrik, doğal gaz veya diğer enerji kaynakları tüketirler.

·        Yeşil binalarda yağmur suyu geri kazanılıp tekrar kullanılabiliyor. Ayrıca lavabo, eviye, duş gibi giderlerinden elde edilen “gri su” arıtma sisteminden geçirilerek temiz su olarak geri kazanılıyor ve sulama amaçlı kullanılıyor.

·        Az su tüketen bitki ve ağaçlar ile peyzaj düzenlemesi yapılıyor.

·        Yeşil binaların sıradan binalara göre sera gazı salımları yüzde 25 ila yüzde 50 seviyesinde daha düşük. Atmosferimizdeki sera gazları miktarının artışına sebep olmaz ve küresel ısınmanın yarattığı etkileri asgari seviyeye çekmede yardımcı olur.

·        Çevre dostu binalar tasarlanırken iç mekan hava kalitesi, doğal aydınlatma, sıcaklık ve nem kontrolü, atık yönetimi gibi insan sağlığını direk etkileyen unsurlar dikkate alınır. Böylece bu tür binalarda yaşayanların yaşam konforu artmış olur. Hatta yapılan bazı araştırmalara göre çevre dostu binalarda yaşayan ve çalışanların diğer binalardakilere göre daha az hastalandıkları ve çalışma performanslarının daha yüksek olduğu görülüyor.

·        Gün ışığından faydalanılması sayesinde yüksek seviyede ferahlık duygusu ve psikolojik fayda, konfor standartlarına uygun ısıtma ve soğutma yapılması sayesinde tam konfor seviyesinde sıcaklığa sahip yaşam alanları gibi artıları bulunur.

·        Yeşil binalarda yenilenebilir enerji sistemleri bulunur. Yenilenebilir enerji ile enerji tüketimini azaltır.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Kemerburgaz'daki 160 Dönümlük Arsa Galatasaray'ın Oldu!
    Kemerburgaz'daki 160 Dönümlük Arsa Galatasaray'ın Oldu!

    Galatasaray, Kemerburgaz'daki 160 dönümlük arsanın sahibi oldu. Galatasaray Florya'daki Metin Oktay Tesisleri'nden ayrıldıktan sonra tüm alt yapı da içinde olmak üzere futbol tesislerini Kemerburgaz'daki 160 dönümlük arazi de yeniden inşa edecek.

  • İstanbul'daki Bazı Bina Ve Köprüler Takip Ediliyor!
    İstanbul'daki Bazı Bina Ve Köprüler Takip Ediliyor!

    Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Soyöz, İstanbul’daki belli başlı bina ve köprülerin depreme karşı dinamik özelliklerinin takip edildiğini belirtti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.