|   |   | 

Yeşil Bina Ne Demektir?

Binaların çevre dostu olması neden önemlidir? Çevre dostu yeşil bina nedir? Yeşil binaların ne gibi faydaları vardır?

Yeşil Bina Ne Demektir?

Yeşil binaların önemi gittikçe artıyor. İnşaatında bile çevre dostu malzemelerin kullanıldığı yeşil binalar, enerji tasarrufu, gri suların kullanımı ve yenilenebilir enerji sistemlerine sahip olması nedeniyle öne çıkıyor. Yeşil bina uzmanları Türkiye’nin mevcut iklim ve ekonomik koşulları düşünüldüğünde suyun ve enerjinin tasarrufuna yönelik önlemlerin hayati önemde olduğuna işaret ediyor ve özellikle binaların çevre dostu olmasının büyük önem taşıdığına vurgu yapıyor. Peki binaların çevre dostu olması neden önemlidir? Çevre dostu yeşil bina nedir? Yeşil binaların ne gibi faydaları vardır?

Çevre dostu yeşil bina nedir?

Bugün çevre dostu binalar sürdürülebilir, ekolojik, yeşil gibi pek çok isim altında karşımıza çıkıyor. Uzmanlar çevre dostu binaları, yapının arazi seçiminden başlayarak yaşam döngüsü çerçevesinde değerlendirildiği, bütüncül bir anlayışla ve sosyal & çevresel sorumluluk anlayışıyla tasarlandığı, iklim verilerine ve o yere özgü koşullara uygun, ihtiyacı kadar tüketen, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş, doğal ve atık üretmeyen malzemelerin kullanıldığı katılımı teşvik eden, ekosistemlere duyarlı yapılar olarak tarif ediyor.

Neden önemli?

Günümüzde küresel ısınma ve temiz su arzı gibi çevresel sorunların ciddi boyutlara ulaştığı görülüyor. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki dünyadaki enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ı, su tüketiminin ise yaklaşık yüzde 30’u binalardan kaynaklanıyor. Ayrıca binaların ve yerleşimlerin küresel ısınmaya sebep olan başlıca seragazı olan CO2 salınımının da yüzde 40’ından sorumlu olduğu belirtiliyor. İşte bu rakamların büyüklüğü, binaların ve yerleşimlerin çevreye olan etkilerinin azaltılması konusunda adım atılması gerekliliğini ortaya koyuyor. Bu gereklilik de daha az kaynak tüketen, daha verimli, daha yaşanabilir çevre dostu binaların önemini artırıyor. Peki yeşil binaların avantajları neler? Ne tür faydaları var?

·        Yeşil binalar enerji ve su tasarrufu sağlar. Su tüketimi oldukça düşüktür. Susuz pisuarlar, verimli rezervuar, lavabo ve duş bataryaları kullanarak yüzde 50’ye yakın su tasarrufu sağlanabilir.

·        Yeşil binalar sıradan binalara kıyasla yüzde 25 ila yüzde 50 oranında daha az elektrik, doğal gaz veya diğer enerji kaynakları tüketirler.

·        Yeşil binalarda yağmur suyu geri kazanılıp tekrar kullanılabiliyor. Ayrıca lavabo, eviye, duş gibi giderlerinden elde edilen “gri su” arıtma sisteminden geçirilerek temiz su olarak geri kazanılıyor ve sulama amaçlı kullanılıyor.

·        Az su tüketen bitki ve ağaçlar ile peyzaj düzenlemesi yapılıyor.

·        Yeşil binaların sıradan binalara göre sera gazı salımları yüzde 25 ila yüzde 50 seviyesinde daha düşük. Atmosferimizdeki sera gazları miktarının artışına sebep olmaz ve küresel ısınmanın yarattığı etkileri asgari seviyeye çekmede yardımcı olur.

·        Çevre dostu binalar tasarlanırken iç mekan hava kalitesi, doğal aydınlatma, sıcaklık ve nem kontrolü, atık yönetimi gibi insan sağlığını direk etkileyen unsurlar dikkate alınır. Böylece bu tür binalarda yaşayanların yaşam konforu artmış olur. Hatta yapılan bazı araştırmalara göre çevre dostu binalarda yaşayan ve çalışanların diğer binalardakilere göre daha az hastalandıkları ve çalışma performanslarının daha yüksek olduğu görülüyor.

·        Gün ışığından faydalanılması sayesinde yüksek seviyede ferahlık duygusu ve psikolojik fayda, konfor standartlarına uygun ısıtma ve soğutma yapılması sayesinde tam konfor seviyesinde sıcaklığa sahip yaşam alanları gibi artıları bulunur.

·        Yeşil binalarda yenilenebilir enerji sistemleri bulunur. Yenilenebilir enerji ile enerji tüketimini azaltır.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bulvar Loft kampanyasında son gün 18 Haziran
  Bulvar Loft kampanyasında son gün 18 Haziran

  Türkiye’nin inşaat devi Akfen İnşaat, İstanbul Levent ve Ankara İncek’ten sonra hayata geçirdiği üçüncü Loft markalı projesi olan Bulvar Loft’un lansmanında verdiği %32’lik kar garantisi üzerine son bir fırsat kampanyası başlatıyor.

 • Tapuya giderken gerekli evraklar
  Tapuya giderken gerekli evraklar

  Gayrımenkul alım satımları uzun zaman alabilen ve karmaşık işlemlerdir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün yoğunluğu nedeniyle de eğer önceden bilgilenmez ve hazırlık yapmazsanız çok zaman kaybedebilirsiniz.

 • Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son
  Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son

  Kiracının, kirayı ödememesi halinde mülk sahiplerinin haklarını koruma altına alan yeni bir uygulama hayata geçti. Kiracıya kefil olan uygulama kapsamında, mülk sahiplerinin ödenmeyen kiraları karşılanarak, maddi zarara uğraması önlenecek. Öte yandan, ev sahibi ile kiracı arasında kalan emlakçıların mağduriyetine de son verilmiş olacak.

 • Evinizi kiralamadan önce yapmanız gerekenler
  Evinizi kiralamadan önce yapmanız gerekenler

  Evinizi kiraya vermeye karar verdiniz ve bunun için sadece ilan vermenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Konut ya da işyerinizi kiraya vermeden önce yapmanız gerekenleri sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.