|   |   | 

Yeşil Bina Ne Demektir?

Binaların çevre dostu olması neden önemlidir? Çevre dostu yeşil bina nedir? Yeşil binaların ne gibi faydaları vardır?

Yeşil Bina Ne Demektir?

Yeşil binaların önemi gittikçe artıyor. İnşaatında bile çevre dostu malzemelerin kullanıldığı yeşil binalar, enerji tasarrufu, gri suların kullanımı ve yenilenebilir enerji sistemlerine sahip olması nedeniyle öne çıkıyor. Yeşil bina uzmanları Türkiye’nin mevcut iklim ve ekonomik koşulları düşünüldüğünde suyun ve enerjinin tasarrufuna yönelik önlemlerin hayati önemde olduğuna işaret ediyor ve özellikle binaların çevre dostu olmasının büyük önem taşıdığına vurgu yapıyor. Peki binaların çevre dostu olması neden önemlidir? Çevre dostu yeşil bina nedir? Yeşil binaların ne gibi faydaları vardır?

Çevre dostu yeşil bina nedir?

Bugün çevre dostu binalar sürdürülebilir, ekolojik, yeşil gibi pek çok isim altında karşımıza çıkıyor. Uzmanlar çevre dostu binaları, yapının arazi seçiminden başlayarak yaşam döngüsü çerçevesinde değerlendirildiği, bütüncül bir anlayışla ve sosyal & çevresel sorumluluk anlayışıyla tasarlandığı, iklim verilerine ve o yere özgü koşullara uygun, ihtiyacı kadar tüketen, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş, doğal ve atık üretmeyen malzemelerin kullanıldığı katılımı teşvik eden, ekosistemlere duyarlı yapılar olarak tarif ediyor.

Neden önemli?

Günümüzde küresel ısınma ve temiz su arzı gibi çevresel sorunların ciddi boyutlara ulaştığı görülüyor. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki dünyadaki enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ı, su tüketiminin ise yaklaşık yüzde 30’u binalardan kaynaklanıyor. Ayrıca binaların ve yerleşimlerin küresel ısınmaya sebep olan başlıca seragazı olan CO2 salınımının da yüzde 40’ından sorumlu olduğu belirtiliyor. İşte bu rakamların büyüklüğü, binaların ve yerleşimlerin çevreye olan etkilerinin azaltılması konusunda adım atılması gerekliliğini ortaya koyuyor. Bu gereklilik de daha az kaynak tüketen, daha verimli, daha yaşanabilir çevre dostu binaların önemini artırıyor. Peki yeşil binaların avantajları neler? Ne tür faydaları var?

·        Yeşil binalar enerji ve su tasarrufu sağlar. Su tüketimi oldukça düşüktür. Susuz pisuarlar, verimli rezervuar, lavabo ve duş bataryaları kullanarak yüzde 50’ye yakın su tasarrufu sağlanabilir.

·        Yeşil binalar sıradan binalara kıyasla yüzde 25 ila yüzde 50 oranında daha az elektrik, doğal gaz veya diğer enerji kaynakları tüketirler.

·        Yeşil binalarda yağmur suyu geri kazanılıp tekrar kullanılabiliyor. Ayrıca lavabo, eviye, duş gibi giderlerinden elde edilen “gri su” arıtma sisteminden geçirilerek temiz su olarak geri kazanılıyor ve sulama amaçlı kullanılıyor.

·        Az su tüketen bitki ve ağaçlar ile peyzaj düzenlemesi yapılıyor.

·        Yeşil binaların sıradan binalara göre sera gazı salımları yüzde 25 ila yüzde 50 seviyesinde daha düşük. Atmosferimizdeki sera gazları miktarının artışına sebep olmaz ve küresel ısınmanın yarattığı etkileri asgari seviyeye çekmede yardımcı olur.

·        Çevre dostu binalar tasarlanırken iç mekan hava kalitesi, doğal aydınlatma, sıcaklık ve nem kontrolü, atık yönetimi gibi insan sağlığını direk etkileyen unsurlar dikkate alınır. Böylece bu tür binalarda yaşayanların yaşam konforu artmış olur. Hatta yapılan bazı araştırmalara göre çevre dostu binalarda yaşayan ve çalışanların diğer binalardakilere göre daha az hastalandıkları ve çalışma performanslarının daha yüksek olduğu görülüyor.

·        Gün ışığından faydalanılması sayesinde yüksek seviyede ferahlık duygusu ve psikolojik fayda, konfor standartlarına uygun ısıtma ve soğutma yapılması sayesinde tam konfor seviyesinde sıcaklığa sahip yaşam alanları gibi artıları bulunur.

·        Yeşil binalarda yenilenebilir enerji sistemleri bulunur. Yenilenebilir enerji ile enerji tüketimini azaltır.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İkinci el konut satışları daha da hızlanacak
  İkinci el konut satışları daha da hızlanacak

  İlk el satışlarda sezon sona ererken, 2. el konut piyasası sezonunun başladığını ifade eden Prime Property Gayrimenkul Danışmanlığı Kurucu Ortağı Fırat Sezginsoy, her yıl gözlendiği gibi bu aylarda 2. el konut satışlarının yükselişe geçtiğini belirtti.

 • Doğru Kiracıyı Bulmak İçin Evinizi Boş Tutmayın
  Doğru Kiracıyı Bulmak İçin Evinizi Boş Tutmayın

  Kirasını ödemeyen kiracıların, mülk sahiplerine yaşattığı zararları kapsayan yeni bir uygulama geliyor. Kiraları bir kefil gibi ödeyecek uygulama, mülk sahiplerinin doğru kiracıyı bulmak için aylarca evini boş tutarak, maddi zarara uğramasının önüne geçecek.

 • Yatırımda Emlak mı Borsa mı?
  Yatırımda Emlak mı Borsa mı?

  Yatırımda en fazla öne çıkan iki alan gayrimenkul ile borsanın özelliklerini ve birbirlerinden farklarını öğrenmek ister misiniz? Borsa ya da emlak yatırımı yapmadan önce, iki alanın da genel özelliklerini ve ne gibi farklılıkları olduğunu öğrenin.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.