|   |   | 

Yht Pendik’i Uçurdu!

İstanbul - Ankara Yüksek Hızlı Treni, Pendik’te konut fiyatlarında doping etkisi yarattı.

Yht Pendik’i Uçurdu!

Bölgede satılık konut fiyatları % 40, kiralık konut fiyatları ise % 55 artış gösterdi. Pendik’te konut projelerine her gün yenisi ekleniyor.

İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik’e ulaşan İstanbul - Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT), bölgede konut talebini artırdı. Varolan satılık ve kiralık daireleri ise daha da değerlendirdi. YHT’nin İstanbul’daki durağı olan Pendik’te satılık konut fiyatları geçen yıldan bu yana yüzde 40 seviyesinde artış gösterdi, kiralık konut metrekare fiyatı da yüzde 55 oranında yükseldi. Kadıköy - Kartal Metro hattının inşaatının da Pendik’in son aylardaki yükselişine önemli katkısı oldu. Ayrıca sahil şeridinde yer alan ilçede, yapılan projeler de çeşitlilik gösteriyor. Beyaz yakalıları bölgeye çekmek isteyen gayrimenkul firmaları, sosyal donatı alanları ve ulaşım imkanlarıyla konutlara değer katma yarışında.

‘Ulaşılabilir Pendik’
Pendik’te son birkaç yıldır ulaşım imkanlarının çeşitlenmesi, Sabiha Gökçen Havaalanı’na yakınlığı ve bölgede pek çok büyük iş ve alışveriş merkezinin açılması çehresini de değiştirdi. Büyük gayrimenkul firmalarının yeni gözdesi Pendik’te konut projeleri her gün artıyor. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Özel Projeler Departmanı Değerleme Uzmanı Barış Can Yıldırımer, bölgede özellikle raylı sistem hattının gelişmesinin satış ve kiralama fiyatlarında artışa neden olduğunu dile getirdi. Yıldırımer, şöyle devam etti:
“İstanbul kapsamında düşünüldüğünde Pendik ilçesinin merkezden uzaklığı ve toplu taşıma açısından ulaşım zorluğu söz konusudur. İlçe TEM ve D-100 Karayolları’nın arasında kalıyor olmasına rağmen, şehir merkezinden uzak bir mesafede yer almaktadır. Metro ve Hızlı Tren’in bölgede geliştirilmesi ile beraber satış ve kiralama fiyatlarında bir yükselme gerçekleşti. Bu anlamda bölgede özellikle yerel müteaahhitlerin yapmış olduğu konut projelerindeki artış yüzdelerinin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Kadıköy-Kartal Metro hattının Pendik’e ulaşması ve Pendik içerisine 15 duraklı metro hattının açılması ile birlikte, fiyat artışının daha artacağı düşünülmekte. Mevcut ulaşım projelerinden hızlı trenin ve metronun etkisi bölgede kendini hissettiriyor.”

Ailelerin tercihi
Pendik’in özellikle Kurtköy, Çamlık, Yenişehir mahallelerinin yatırımcıların yüksek tercih alanları olduğuna dikkat çeken Yıldırımer, bölgedeki projeler üzerinde yapılan incelemelerde ailelere yönelik satışların yükselişini gördüklerini vurguladı.
Yıldırımer, bölgede yapılması planlanan toplu taşıma projeleri, teknopark, Gebze gibi sanayi bölgelerine yakınlığı ve kaliteli konut projeleri ile talebin daha da artacağını söyledi. Yıldırımer, “Talebin artmasına bağlı fiyat artışlarının ise daha çok özellikle ulaşım projelerinin faaliyete geçmesi ile paralel olacağı düşünülüyor” dedi.

Yatırımcı satıştan memnun
Erguvan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Emre Maraşlı, Pendik’in doğu yakasının ‘merkezi’ olduğuna dikkat çekerek, YHT, metro, İzmir yolu, havaalanı, teknopark gibi yapılanmaların biraraya gelerek sürpriz yaptığını söyledi. Maraşlı, “Loft Dragos projemizi oldukça iyi etkiledi. Burada iki yeni projemiz daha var, yine Demirbaş Yapı ile ortak olduğumuz Kurtköy Avlu ve Loft Dragos Maltepe. 6 ay önceye baktığımızda bile farkı görebiliyoruz. Birkaç proje daha düşünüyoruz, bölgeyi sevdik, talep de fazla. Bir iki yıl önce 200 bin liraya satmaya razı olduğumuz yerler, 380 bin liraya kadar çıktı. Buradan konut alıp yüzde 100 kar eden müşterilerimiz var” dedi.

Yeni konutlar yolda 
Bölgedeki dördüncü büyük yatırım olan Park Royal Evleri Pendik’te satışlar tamamlandı. Metro ve hızlı trene yakın olan projede kısa sürede biten konutların ardından Özka Ortaklar İnşaat yeni bir projeye de başladı. Yine bölge hattında olan konut projesinde yer alan ve yapımı yeni başlayan projede bulunan 5 bloktan birinde de satışlar tamamlanmak üzere. Özka Ortaklar İnşaat Satış Müdürü Seda Durna, Metro hattının Pendik’e kadar uzatılacak olması ve İstanbul - Ankara YHT’nin son durağı olan Pendik’te talebin sürekli arttığını ifade etti. Durna, “Bölgede gelişim hiç durmadan devam ediyor. Eskiye nazaran çok daha iyi konut projeleri mevcut. Özellikle hızlı tren hattının etkilerini hissediyoruz” dedi

Gar bölgesi dönüşecek
Pendik Belediye Başkanı  Kenan Şahin, Pendik’in son dönemde ciddi kamu yatırımları aldığını belirterek, erişilebilirliği artan ilçeye ilginin de arttığını söyledi. 5 yılda arsa ve konut metrekare fiyatlarının 5 kat arttığını söyleyen Şahin, “Birçok proje daha yapılacak. YHT ise Pendik’i cazibe merkezi haline getirdi. YHT durağı bölgesinde dönüşüm çalışmamız olacak. 300 dönümlük bir alan” dedi. Şahin, yeni belediye binasının da gar bölgesine yapılacağını belirterek, Bakanlık’tan onay beklendiğini ekledi. Milliyet

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Gurbetçiler de Konutu KDV'siz Alacak

  Gurbetçiler de Konutu KDV'siz Alacak

  Çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da yabancılar gibi, Türkiye'de aldıkları ilk konut ve iş yeri için KDV ödemeyecek.

 • Tek Daireli Binalarda Değer Artışı Yaşanıyor!

  Tek Daireli Binalarda Değer Artışı Yaşanıyor!

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılı yapı ruhsatları verilerine göre konut fiyatları 2016'da yüzde 4,4 artarken en çok artış yine tek daireli binalarda gerçekleşti. Tek daireli binalarda metrekare değeri yüzde 10.8’le büyük ve çok odalı konutları solladı.

 • Yabancıya KDV'siz Konut Satışı Şartı!

  Yabancıya KDV'siz Konut Satışı Şartı!

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ağbal, yabancılara getirilen konut alımındaki KDV istisnasına ilişkin, "Bu imkandan ilk başta yararlansa bile bir yıllık süre içinde bu konutu elinde tutması gerekecek." dedi.

 • İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  2017 yılının ikinci çeyreğinde; konut ve ofis projelerinde fiyat artışı olabileceğinin vurgusunu yapan Moment Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Uyar “İkinci çeyrekte yüzde 30'lara varan bir artış bekliyoruz” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.