|   |   | 

Yıkım Kararını Protesto

İzmir'in Urla ilçesinde Kıyı Kanunu'na aykırı ve ruhsatsız olduğu gerekçesiyle belediye tarafından yıkım kararı alınan evlerin sahipleri CHP İzmir İl Başkanlığı'nı bastı.

Yıkım Kararını Protesto

İzmir’in Urla ilçesinde 25 yıl önce kiraladıkları arsalara yaptıkları evlerin Kıyı Kanunu'na aykırı ve ruhsatsız olduğu gerekçesiyle Urla Belediyesi tarafından yıkım kararı alınan 74 ev için, ev sahipleri Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı'nı bastı. Vatandaş Yusuf Altun, “CHP halktan bir parti olduğunu emekten yana bir parti olduğunu her yerde söylerken, bugün işte burada il binasında bunu sınamaya geldik” dedi.

Özel İdare'nin kapatılmasıyla birlikte, İzmir Valiliği bünyesinde kurulan Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu tarafından Urla Belediyesi'ne devredilen Balıklıova Mahallesi'ndeki 74 ev için Urla Belediye Encümen Üyeleri, evlerin Kıyı Kanunu'na uygun olmadığı ve inşaat ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle boşaltılarak yıkılmasına karar verdi. Bu kararın verilmesinden sonra farklı şekillerde haklarını arayan ev sahipleri bu kez Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanlığını bastı. Yaklaşık 100 kişilik bir Grup haklarını aramak için CHP İzmir İl Başkanlığına gelerek burada oturma eylemi yaptı. Gündüz başlayan eylem gece de devam edince CHP İzmir İl Yönetimi gece saatlerinde toplanma kararı aldı. Toplantıya daha sonra CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da eşilik etti. CHP il binasında yürütülen eylemin gece geç saatlere sarkması bazı vatandaşların il binasında uyumasına neden oldu. Vatandaşlar evlerimizi yıkacaklarsa bizde burada yatıp kalırız diyerek tepkilerini ortaya koydu.

Tepkisini ortaya koymak ve CHP il yönetiminden destek almak umuduyla CHP il binasına gelen vatandaşlardan Yusuf Altun, bir sonuç elde edene kadar burada kalacaklarını aktardı. Altun, “Bugün burada olmamızın sebebi Balıklıova’daki 74 ailenin evleri ile ilgili verilen yıkım kararını ve topraklarından sürgün edilmesi kararını protesto etmek. Saat 14.00 da buraya geldik, yaklaşık on saattir buradayız. Günlerce de burada kalsak sorunumuzu çözene kadar burada duracağız. İl yöneticilerinin, il başkanının yada milletvekillerinin bize yönelik söyledikleri, bizi oyalamak yönündeki hiçbir ifadeye aldırmayacağız. Gerekirse evimizi buraya taşıyacağız. Evimizin yıkılması demek bizim sokağa atılmamız anlımına geldiğine göre bizde bunun bir provasını yapıyoruz. Sokakta kaldığımız an nasıl yaşayacaksak bugün de burada il binasında böyle yaşıyoruz. CHP halktan bir parti olduğunu emekten yana bir parti olduğunu her yerde söylerken, bugün işte burada il binasında bunu sınamaya geldik, bunu sorgulamaya geldik. İl yöneticileri ile yaptığımız görüşmeler devam ediyor, umuyor ve diliyorum ki bu sorun sabaha kalmaz çözülür, aksi taktirde biz günlerimizi burada geçireceğiz” diyerek sorunun bir an önce çözüme kavuşmasını istedi.

“OYUMUZUN KARŞILIĞINDA EVLERİMİZİ YIKACAK”

87 yaşındaki Halis Soyuyüce, sokaklarda ölmek istemediğini dile getirirken evini yıktırmayacağını ifade etti. Soyuyüce, “Evimi yıkacaklar, biz oy verdiğimiz için yıkacaklar. Oy vermeseydik onlara yapmayacaklardı. Kazanmasaydı yapamayacaktı. Ama biz oy verdik kullandık oyumuzu o da şimdi oyumuzun karşılığı evlerimizi yıkıyor” dedi.

Yaklaşık 28 yıldır burada yaşadıklarını ifade eden Emine ve Rasim Özcan çifti ise belediye ne zaman bunlara geçti rahatımız kaçtı diyerek tepkilerini ortaya koydu. Özcan çifti, “Elektriğimizi suyumuzu veriyoruz. Oyumuzu dahi CHP’ye verdik, CHP bunu yapsın diye mi verdik? Kadın daha gelirken ilk önce gözünü bize dikti. Orada Kıyı Kanunu dedi o kadar villa var onları görmedi. Geldi bizim küçücük gecekondularımızı, tahta barakalarımızı yıkmaya kalktı. Biz bunlar yıkılırsa biz nerede kalacağız? Biz gariban insanlarız, geldi küçücük lokma gördü bizi yutmaya çalışıyor. Acısın vicdan sahibi olsun yapmasın bize bu kötülükleri, çok rica ediyorum ondan vicdanının sesini dinlesin” diyerek Urla Belediye Başkanına seslendi. İHA

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kozyatağı’nda Şimdi MESA Zamanı; MESA KOZ
  Kozyatağı’nda Şimdi MESA Zamanı; MESA KOZ

  Konutta kalite ve güvenin simgesi MESA, Kozyatağı’nda ilk projesini hayata geçiriyor. Ön talep döneminde oldukça yoğun ilgi gören MESA KOZ, üstün nitelikleri ile bölgenin referans projesi olacak, Kozyatağı’ndaki yaşam standartlarını yeni zirvesine taşıyacak.

 • Güneş Enerjisini Boşa Harcamayın
  Güneş Enerjisini Boşa Harcamayın

  Konutlarda giderek yaygınlaşan yeşil enerji çeşitlerinin başında yer alan güneş enerjisi sistemleri sadece sıcak su için değil elektrik üretimi için de kullanılabiliyor. Enerji açısından kendi kendisine yetebilen bir ev için güneşten yararlanabilirsiniz.

 • Venara Bağcılar'ın temeli atıldı
  Venara Bağcılar'ın temeli atıldı

  İlkar İnaş Yapı, Perakende sektörünün öncüsü ve sözcüsü olan Onur Market güvencesiyle, inşaat sektöründe iddialı projelerinden birini daha gerçekleştiriyor.

 • Gayrimenkul’un Yıldızları Belli Oldu
  Gayrimenkul’un Yıldızları Belli Oldu

  Bu yıl ikincisi düzenlenen “Şehrin Yıldızları 2017 Gayrimenkul Ödülleri” Bursa’daki bir otelde gerçekleşen gala gecesi ve ödül töreni ile sahiplerini buldu.

 • Bilecik'te 1 Ayda 327 Konut Satıldı
  Bilecik'te 1 Ayda 327 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre; Bilecik'te geçen ayki konut satışı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 oranında artarak 327 adet oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.