|   |   | 

Yıldırım'daki kentsel dönüşüm ovayı tehdit etmiyor

Yıldırım Belediyesi tarafından hazırlanan ve 7 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projesinde inşaat çalışmaları sürüyor.

Yıldırım'daki kentsel dönüşüm ovayı tehdit etmiyor

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, kentsel dönüşümün tarım arazilerine zarar verdiği iddialarını yalanladı. Ayrıca Başbakanın talebiyle 8-10 kat olarak planlanan inşaatlar 5 kata düşürüldü ve yeni planların onayı bakanlıktan alındı.Yıldırım ilçesinde 39 bin konut yıkılarak yerine 50 bin konutun inşa edileceği dönüşüm pojesi kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ile birlikte Mevlana Mahallesi'ndeki inşaat çalışmalarını inceledi. Türkiye'nin deprem bölgesinde olduğunu belirten Keskin, "Bursa bir deprem bölgesi. 1999 depreminden bu yana da Bursa büyük bir deprem yaşamadı, ama her an bir deprem beklentisi var. Sayın başbakanımız ve milletvekillerimiz bir kanun çıkardılar. 6306 sayılı yasayla bir kapı araladılar. Bu kapıyla dünyamız aydınlandı. Biz o kanunun çıkmasıyla birlikte işe başladık. Varoş nitelikli plansız 7 mahallemizde, "depremde insanlar binaların altında kalmasın" diye büyük bir kentsel dönüşüm çalışması başlattık. Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşümü olarak, 17 Ağustos'ta depremin yıl dönümünde burada bir temel attık. Temeli attığımızda, Sayın başbakanımız, '8 katlı binaları da 6 kata indirin' dedi. 'Zemin üzeri 5 kat olsun' dedi. Biz de bu revizeyi yaptık. Bakanlığımızın onayına sunduk. Şu anda herhangi bir aksama olmaksızın, bu 7 mahallede etap etap dönüşümü başlattık. Temeli başbakanımızın atmasıyla da işe başlamış olduk" dedi.
TARIM ARAZİSİ ELEŞTİRİLERİNE CEVAPMilletvekili Şahin'e inşaat çalışmaları konusunda bilgi veren Başkan Keskin, çalışmaların ovaya zarar verdiği iddialarına sert tepki gösterdi. Keskin, "Gördüğünüz gibi çevre yolu üzerindeyiz. Tarım arazisine bir metre girmiş değiliz. Temelleri çok sağlam atıyoruz. 2 katlı binanın sığacağı boyutta temel atıyoruz. 36 metreye kadar da kazıklar çakıyoruz. Milletin cebinden para çıkmıyor. Bütün ev sahiplerine daire vereceğiz" açıklamalarında bulundu.Keskin, Plan ve Bütçe Komisyonu'na üye olan Milletvekili Şahin'in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sırasında ödeneğin aktarılması hususunda kendilerine yardımcı olduğunu hatırlatarak, "Bu konuda bize yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz. Bizim katlarımız en fazla zemin üzeri 5 olmak üzere 5, 4, 3 şeklinde olacak. Hepsi yeşil alanlara bakacak. Yeşil, son derece önemli. Şu anda bir karış yeşili olmayan bu 7 mahalle tamamen beton yığını. Biz 12 bin metrekarelik park da yapacağız. Başbakanımızdan da bu konuda teşekkür aldık" ifadelerini kullandı.
"BİRİLERİ YANLIŞ BİLGİLENDİRİYOR"Milletvekili Hüseyin Şahin ise, Yıldırım ilçesinde 7 mahallede 46 bin konutun yeniden revize edilerek sosyal ve yeşil alan donatılarıyla birlikte şehre kazandırılmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Biz parlamentoda sizin yanındayız. Kamuoyunda ova ile ilgili bazı eleştiriler var. Ova koruma planına hiçbir zaman girmediğinizi biliyoruz. Kafalarda böyle yanlış bazı düşünceler var. Birileri yanlış bilgilendirmeler yapıyor. Sizin doğruyu yaptığınızdan eminiz. Bu çalışmaların zemin artı 5 kata düşürülmesi bayağı zamanınızı aldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce burada açılış yaparız. 2B yasasından elde edilen satışların Çevre ve Şehircilik Bakanlığına aktarılmasıyla elde edilecek maddi imkanların bir an önce Mevlana Mahallesi'ne aktarılması da bize ait. Bu projeyi sayın Başbakanımız temelini atacak kadar başarılı bulduysa, bunun altında çok ciddi efor vardır" diye konuştu.Başkan Keskin, Milletvekili Şahin'e toplam 7 mahallede bulunan 39 bin konutun yıkılarak yerine modern 50 bin konut yapılmasını öngören kentsel dönüşüm projesi hakkında detaylı bilgi verdi.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 
  Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesinde başlatılan çalışma için 184 konutun temel atma törenine katıldı. Bakan Özhaseki ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 248 kişi için 248 bin fidan dikimi törenine katıldı.

 • Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor
  Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor

  Daha önce Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin Yeşilli için hazırladığı Riskli Alan teklifi Bakanlar Kurulunca onaylanarak Mardin’de dönüşümün kapısını açan İmpo İmar ekipleri, bir kez daha bölgedeydi.

 • Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor
  Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor

  Büyükşehir Belediyesi’nin ve ülkemizin önemli kentsel dönüşüm projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Seher Sokak’taki binaların yıkımına başlandı.

 • Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak
  Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak

  Sanayi Bakanlığı'nın görevlerinin yeniden belirlenmesiyle yerleşim alanları içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması bir kez daha gündeme gelirken, iş adamları böylece hem kentteki arsa sıkıntısının çözümü hem de kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini dikkat çekti.

 • Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun
  Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun

  Büyükçekmece'de Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilerek yeniden inşa edilecek konutların temel atma törenine katılan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirterek, "Herkes taşın altına elini koysun, bu fırsatı değerlendirmeye devam etsin” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.