|   |   | 

YÜZME HAVUZLARINA DİKKAT

HALKA AÇIK HAVUZLAR, HİJYEN KURALLARINA UYULMADIĞINDA TEHLİKELİ HASTALIKLARA NEDEN OLUR,emlak,proje,konut,emlak haberleri,inşaat

YÜZME HAVUZLARINA DİKKAT

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır, halka açık havuzlarda hijyen kurallarına uyulmadığında tehlikeli hastalıklara neden olunacağını belirterek, yüzme havuzlarında kullanılacak suyun, içme suyu niteliğinde olması gerektiğini söyledi. 
Bakır, yaptığı açıklamada, yüzme havuzlarında suların gerek yüzen insanlardan, gerekse çevre nedeniyle kirlendiğine dikkat çekerek, havuzların standartlara da uymadığı uyarısında bulundu. Adana’da, umuma açık yüzme havuzlarının yanı sıra birçok sitede de yüzme havuzu bulunduğunu, havuzların kullanımının her geçen gün daha da artış gösterdiğini belirten Bakır, havuzlarda hijyen kurallarına uyulmadığında tehlikeli hastalıklara neden olduğunu ve insan sağlığı açısından ciddi sorunlara yol açtığını ifade etti.
Bu konuyla ilgili olan kurumlara büyük görevler düştüğünü ifade eden Bakır, “Havuzlarda yaşanan sağlık sorunları yaz mevsiminin başlaması ile kendini göstermeye başlamıştır. Yüzme havuzlarının yapım aşamasından kullanımına kadar dikkat edilmesi gereken çok sayıda ayrıntı vardır. Havuzların yapımından denetlenmesine kadar her süreçte ilgili kurumlara büyük sorumluluklar düşmektedir. Planlama aşamasında, havuz büyüklüğüne göre mevcut suyu emme - basma ve bunu arıtarak tekrar vermesini sağlayacak boyutta arıtma sistemi ve bunu karşılayacak tesisat ve taşıma kanalları usulüne uygun yapılmalıdır” dedi.

“HAVUZLARDAKİ SU İÇME SUYU NİTELİĞİNDE OLMALI”
Yüzme havuzlarında kullanılacak su, içme suyu niteliğinde olması gerektiğini söyleyen Bakır, “Havuz suyunun salgın hastalıklara sebep olmaması, yani mikroplardan arındırılmış olması gerekmektedir. Yüzme havuzlarında havuz suları gerek yüzen insanlardan, gerekse çevre nedeniyle kirlenmektedir. Havuza giren her kişi havuz suyunu fiziksel ve kimyasal artıklar bırakarak hızlı bir şekilde kirletir ve zararlı bakteri ve virüsler hızla yayılıp, bulaşır. Bu kirlilik kimyasal ve mekanik yöntemlerle yok edilmeli veya insan sağlığına zarar vermeyecek seviyeye düşürülmelidir” diye konuştu.
Temiz ve kaliteli su temininin sürekliliği için otomatik klor dozlama ve arıtma sisteminin havuzlarda bulundurulmasının zorunlu olduğunu ifade eden Bakır, “Bu noktada havuz görevlisinin konusunda uzman sertifikalı olmasına özen gösterilmelidir. Çünkü herhangi bir ihmal ya da hata yapılması, havuzda yüzen çok sayıda insanın sağlığını tehdit edici sonuçlar yaratabilir. En büyük sorunlardan biri de havuz kimyasallarında denetimin yapılmamasıdır. Kimyasallar mutlaka uluslararası standartlara uygun olmalıdır. Havuzun taban ve yan duvarları kaliteli malzeme ile kaplanmalı ve kolay temizlenen bir satha sahip olmalıdır. Dolgu malzemesi, havuzlar için üretilen malzemeden kullanılmalı, mikrop barındırmamalıdır. Taban ve duvar temizliği düzenli olarak yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

HAVUZDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Havuzda dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında uyarılarda bulunan Bakır şunları kaydetti:
“Havuzun betonarmesi yapılırken, inşaat demirleri duvarların dört köşesinden elektrik kaçağına karşı topraklanmalıdır. Böylelikle, havuz civarındaki olası elektrik kaçağından suda bulunanların etkilenmemeleri sağlanmış olur. Tüm elektrikli aletler, pompalar, su altı lambaları, trafolar topraklanmalıdır.
Havuzun içerisinde dışa dönük keskin köşeler bulunmamalıdır. Çarpma halinde tehlike yaratabilecek nesnelere yer verilmemelidir. Yüzme havuzu çevresindeki yürüme alanı, duş yeri ve çevresinin zemini düzgün ve kaymaya yol açmayan malzemeden olmalıdır. Havuzlarda gece emniyeti için en az bir lamba yakılı vaziyette tutulmalıdır. Özellikle çocuklar için, kullanımla ilgili uyarı amaçlı levhalar bulunmalıdır. Havuzun insan sağlığı açısından uygun olabilmesi için bilinçli ve eğitimli kişilerce işletilmesi gerekmektedir. Özellikle site havuzlarında havuz görevlisi olarak kapıcılar çalıştırılmaktadır. Havuz bakımı eğitimine sahip olmayan bu kimselerin gözetimini yaptığı havuzlarda çok ciddi hatalar yapılmaktadır. Havuzlarda mutlaka eğitimli elemanlar çalıştırılmalıdır. Ayrıca tüm havuzlarda günlük olarak havuzun tam dolu olup olmadığı ve havuz ile taşma kanallarının temizliğinin kontrolü, tüm cihazların çalışmalarının kontrolü, aşılama yerlerinin (kimyasal dozlama noktaları) kontrolü ve temizliği, flok-ph ayar ve dezenfeksiyon maddeleri depolarının kontrolü ve gerekiyorsa tamamlanması yapılmalıdır. Adana’da mevsimsel olarak yurttaşlarımızın serinlemek için artık sıkça tercih eder olduğu, bu nedenle pek çok sitede artık bir lüks değil ihtiyaç haline dönüşen havuzlarda, olumsuzluklar yaşanmaması için yetkilileri insan sağlığını tehdit edici uygulamaları engellemek adına denetimleri sıklaştırmaya, kullanıcıları da daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tapu Devirlerinde Değişiklik!

  Tapu Devirlerinde Değişiklik!

  Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, tapu devirleri ve çeklerin borsanın takas sistemi üzerinden yapılabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

 • Ev Satın Alırken Dikkate Alınacak Masraflar Nelerdir?

  Ev Satın Alırken Dikkate Alınacak Masraflar Nelerdir?

  İstediğiniz yaşama kavuşmak ve kendi yuvanıza yerleşmek için sonunda evinizi almaya hazırlanıyorsunuz. Bütçenizi planladınız ancak özellikle ilk kez emlak satın alanların gözden kaçırabileceği bazı başka giderleriniz olacak. Peki, ev satın alırken dikkate almanız gereken masraflar nelerdir?

 • ÇED Nedir?

  ÇED Nedir?

  ÇED Raporu Nasıl ve Nereden Alınır? ÇED Raporu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Yapı Sektörü Milas Fuarı’nda Buluşuyor

  Yapı Sektörü Milas Fuarı’nda Buluşuyor

  Muğla’nın Milas ilçesinde ilk kez yapı fuarı düzenleniyor. Güney Ege Yapı Dekorasyon ve Peyzaj Fuarı Milas’ta 9-12 Mart tarihleri arasında açılacak. Milas Yapı Fuarı’na yaklaşık 60 firma stant açacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.