|   |   | 

Zeyilname nedir?

Zeyilname nedir? Primli ve primsiz zeyilname nasıl düzenlenir?

Zeyilname nedir?

Poliçe ve tecditler üzerinde herhangi bir değişiklik, ilave, iptal gibi durumlar olduğunda düzenlenen belgelere zeyilname denir. Yapılan işleme de zeyil denir.

Bu belgeler bazen primli, bazen de primsiz olabilir. Örneğin; adres değişikliği zeyilnamesi primsizdir. Primli zeyilnameler ise bazen sigortalıdan prim alınmasına, bazen de prim iadesine yol açabilir. Poliçe konusu malın satışında düzenlenen iptal zeyilnamesi ile sigortalıya prim iadesi yapılır.

Söz konusu olan düzeltme ihalelerde de söz konusu olabilir. Zeyilname, ilân yapıldıktan sonra, ihale dokümanında, idare ya da istekliler tarafından, tekliflerin hazırlanmasını veya işin gerçekleştirilmesini etkileyebilecek maddi veya teknik hatalar ya da eksikliklerin tespit edilmesi halinde, ihale dokümanında değişiklikler yapılması işlemidir.

Zeyilname, son teklif verme gününden (ihale tarihinden) en az 10 gün öncesinde, ihale dokümanı alanların tamamına gönderilir.

Tekliflerin hazırlanabilmesi için ek süreye ihtiyaç duyulması halinde, ihale tarihi bir defaya mahsus olmak üzere en fazla 20 gün zeyilname ile ertelenebilir ve doküman alanların tamamına zeyilname ile bildirilir.

Sigorta sözleşmeleri gibi zeyilname düzenlenmeleri de 2 taraflı yapılmaktadır. Sigorta sahibinin bilgisi ve verdiği yetki olmadan zeyilname düzenlenerek poliçe şartlarında değişime gidilemez. Zeyil düzenlenmesi için sigorta şirketi ve sigortalı anlaşmaya varmış olmalıdır.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ondörtüç Pendik'te kaba inşaat bitti
  Ondörtüç Pendik'te kaba inşaat bitti

  Gayrimenkul sektörünün önemli aktörlerinden İnsay Yapı, Pendik’te inşa ettiği Ondörtüç Pendik'in kaba inşaatını tamamlayarak, ince detay işleri için kolları sıvadı.

 • Yerinde Dönüşüm İlkadım'ın Kaderini Değiştirecek
  Yerinde Dönüşüm İlkadım'ın Kaderini Değiştirecek

  Hastane Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen İlkadım Belediyesi Başkanı Erdoğan Tok, yıllardır beklenen kentsel yenilenmenin ilk adımını attıklarını ifade ederek, "Hastane ve Kökçüoğlu’ndaki yerinde dönüşüm İlkadım’ın kaderini değiştirecektir" dedi.

 • Aydınlılar Konuta Yatırım Yapıyor
  Aydınlılar Konuta Yatırım Yapıyor

  Türkiye genelinde yılın ilk dört ayında 440 bin 226 konut satışı yapıldı. Aydın’da ise 11 bin 111 konut satılırken, 2016 yılının Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre satışların arttığı görüldü.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.