|   |   | 

‘Afetlere Dirençli Gaziantep’ Paneli Gerçekleştirildi

Jeofiziksel ve iklim değişikliği ile ilgili tehlikelere karşı şehirlerin önceden hazırlanmasını öngören ve yerel düzeyde afet risklerinin azaltılması amacı ile “Şehrim Hazırlanıyor” konulu panel GTO toplantı salonunda gerçekleştirildi.

 ‘Afetlere Dirençli Gaziantep’ Paneli Gerçekleştirildi

Gaziantep Ticaret Odası Toplantı Salonunda düzenlenen panele; Gaziantep Valisi Erdal Ata, AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, BM Tanıtım ve Destek Bölüm Başkanı German Velazquez, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ve şube müdürleri katıldı.

Panelde; Gaziantep’in afet risk haritasının çıkarıldığı, bu doğrultuda kamu binalarının depreme güvenli hale getirildiği, 10 ikaz ve alarm sistemi istasyonunun kurulduğu, 21 bin vatandaşa afet farkındalığı eğitimi verildiği ve ağırlıklı olarak Şahinbey bölgesinde kentsel dönüşüm faaliyetlerinin çalışmalarının başlatıldığı bildirildi.

Toplantıda konuşan Gaziantep Valisi Erdal Ata, şehirlerin önceden doğal afetlere hazırlıklı hale getirilmesinin önemine vurgu yaparak bu konuda pilot il seçilen Gaziantep’te yapılan bazı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vali Ata, şunları söyledi:

“Dünya meteoroloji örgütü çevre eylem planı doğrultusunda Avrupa Birliğine katılım öncesi yardım ajansı faydalanıcısı ülkelerin doğal afetlere karşı incelenebilirliği azaltmak ve iklim değişikliğine karşı direnci artırmak, 2012 yılından beri uygulanan Batı Balkanlar ve Türkiye Afetlere dirençli toplum oluşturmak amacıyla düzenlenen yerel halkta bilinç uyandırmayı hedefleyen ‘şehrim hazırlanıyor’ kampanyası çerçevesinde bu toplantının ilimizde yapılıyor olmasından dolayı mutluluk duyuyorum. Üzüntü ile bahsetmemiz gerekirse dünyamızda yaşanan iklim ve jeofiziksel değişimler sonucu meydana gelen afetlerin etkilemediği hiçbir toplum yoktur ki büyük can kayıpları ve acılar yaşamasın. Özellikle başlangıcı ve sonucu önceden kestirilemeyen doğal afetler dünyada her ülkenin kapısını çalıyor ve hiç tahmin edilemeyen felaketlere sebep oluyorlar. İnsanlık tarihi boyunca elde ettiği bilimsel ve teknolojik gelişmelere rağmen bugün çağımızda halen sel baskınları, kuraklıklar, çölleşme, yangınlar, depremler geri getirilemeyen can kayıplarına büyük yıkımlara neden olmaktadır. Şüphesiz bunun da yine bizlerin, tüm insanların ortak sorumluluğu bulunduğunu kabul etmemiz gerekiyor.”

‘Gaziantep’te organize sanayi bölgemizde oluşabilecek afetlere karşı önleme ve hazırlık çalışmalarımız büyük bir titizlikle yürütülmektedir’ diyen Ata, “Yine Suriye ile sınırımız olması nedeniyle büyük göç hareketleri yaşanan ilimizde hala kamplarda 34 bin 500 civarında misafirimiz bulunmaktadır. Kamp dışındakilerle birlikte bu sayı 173 binin üzerindedir. Bunların tamamı kayıt altına alınmıştır. Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği koordinasyonu ile Gaziantep aynı zamanda Suriyeli misafirlere gönderilen tüm yardımların koordinatörlüğünü yürütmektedir” dedi.

Ata’nın ardından konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, dünyanın gelişiminin ve değişiminin çok iyi bir şekilde takip edilmesini gerektiğini vurgulayarak, “Zamanın ruhunu çok iyi yakalamamız gerektiğine inanıyorum. Bilgi ve teknoloji çağındayız. Ülkemizin ne kadar refah seviyesine ulaştığı ve dünya ölçeğinde nerede olduğu önemlidir. Dolayısıyla bu söylediğimiz konu başlıkların hepsi şehrimizi doğrudan ilgilendiriyor. Merkezde depreme dayanıklı olarak gözüksek bile Nurdağı ve İslahiye’de fay hattı üzerindeyiz. Eğer yaşam hakkı ise en önemli hak, işte en zor ve sıkıntılı durumlarda, biz devlet olarak neredeyiz, toplum olarak neredeyiz bunların çok ciddi bir şekilde cevabını vermemiz gerekiyor. Dünyanın değişimini ve gelişimini çok iyi takip etmemiz gerekiyor. Bugün bu salonda çözüm makamı var. Modern ve çağdaş ülkeler sosyal adaleti, sosyal barışı sağladığını söylediğimiz ülkelerin en büyük kriterlerinden bir tanesi de afetlere karşı önceden tedbir almalarıdır’’ diye konuştu.

AFAD Acil Yönetim Başkanlığı olarak çok ciddi çalışmaları olduğunu aktaran AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, “Gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler hele hele geri kalmış ülkeler arasındaki en büyük farklardan en büyük göstergelerden birisi afetler meydana geldiğinde bu afetlere karşı nasıl tepki verdiğidir. AFAD olarak çok ciddi çalışmalarımız var. Sayın Başbakanımızın talimatı vardı. Talimat da son derece netti. Bir ülkenin ekonomik anlamda gelişiyor olması, teknik anlamda gelişiyor olması, siyasi ve sosyal anlamda gelişiyor olması kalkınmasını n sürdürülebilirliği noktasında yeterli olmadığını özellikle Van depreminde ve öncesinde yaşadığımız farklı afetlerle yani gelişmiş ülkelere baktığınızda meydana gelen herhangi bir afetten çok fazla zarar almadan ve çok hafif bir şokla tekrardan yoluna devam eden ve ya onu fırsata dönüştürüp daha da ilerisine giden bir yapı görüyoruz” açıklamasında bulundu.

AFAD olarak 28 tane hizmet kurumlarının olduğunu anlatan Oktay, konuşmasına şöyle devam etti:

“Geçmişe dönüp baktığımızda da, neleri doğru yaptığımız, neleri yanlış yaptığımız noktasında da her birini ciddi anlamda masaya yatırdık. Yaptığımız çalışmanın sonucunda ‘Sıfırıncı dakikaya hazır bir Türkiye’, sloganıyla ifade etmiştik biz. Tüm sivil toplum kuruluşlarımızın, tüm belediyelerimizin, yerel ve merkezdeki tüm kurum ve kuruluşların, neler yapması gereği ile ilgili bir çalışmaydı. 28 tane hizmet kurumumuz var. Afet alanında, beslenme, barınma, nakliye, defin boyutu, bilgi toplaması ve analizi, finansmanı, satın alması kesintisiz haberleşme boyutu ile farklı gruplar oluşuyor. Asıl olan, afetler olmadan, afetlerin önlenmesiydi. Risklerin yöneltilmesinde illerde tehlike haritalarının belirlenmesi, risk analizlerinin yapılıyor olması ve yapılan risk analizlerinin önceliklerinin yapılıyor olması sonrasında öncelikli risklerin önlenmesi ile ilgili yerelden projelerin hazırlanıyor olması için gerekli fonların bu projeleri hayata geçiriyor olmaktır”

Yapılan konuşmaların ardından Uluslararası Afet Riskleri Azaltma Merkezi tarafından Gaziantep’e ‘Dirençli Şehir Teşekkür Plaketi’ verildi.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor
  Kartal’da Kentsel Dönüşüm Devam Ediyor

  Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 7 bin 210 metrekarelik alanda toplam 186 daire ve 17 adet ticaret alanının olacağı sitenin temel atma töreninde konuştu.

 • Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor
  Yıldırım’da Kaçak Yapılarla Mücadele Sürüyor

  Yıldırım Belediyesi’nin yıkımını gerçekleştirdiği kaçak yapı sayısı 2017’de 51’e ulaşırken Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, kaçak yapılaşmayla mücadeleye kararlıkla devam edeceklerini vurguladı.

 • Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Evrenköy'de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Adapazarı Belediyesi Evrenköy Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi’ne başlıyor. Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Evrenköy’de irtibat bürosu kuruldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer