|   |   | 

"Gün; Türkiye'nin yanında olma günüdür"

Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Dr. Ganira Pashayeva, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ) düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı.

"Gün; Türkiye'nin yanında olma günüdür"

Pashayeva konuşmasında ; 'Bugün gün, Türkiye'nin yanında olma günüdür. Çünkü bugün Türkiye'nin yanında olursak, güçlenirse, güçlü olacağız, zayıflarsa zayıf olacağız." ifadelerinde bulundu. 

Türk-İslam coğrafyasının, geçmişten günümüze büyük acılar yaşadığını anlatan Dr. Pashayeva, bunların üstesinden gelebilmek için dünyanın her yerinde yaşayan Türklerin birlik olması gerektiğini söyledi. Brüksel'de yaşananlara değinerek Avrupa ülkelerinin terör konusunda samimi davranmadığını da ifade eden Dr. Pashayeva, "Dünyada adalet anlayışı bitmiştir, hukuk anlayışı çökmüştür" dedi. 

Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Vekili Dr. Ganira Pashayeva, ÇOMÜ Troia Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı. Türk - İslam coğrafyasının, geçmişten günümüze çok büyük acılar yaşadığını ve yaşamaya devam ettiğini anlatan Dr. Pashayeva, "Biz Çanakkale'yi nasıl kazandık? Dedelerimizin nenelerimizin birlik beraberlik ruhuyla kazandık. Bugün de bu vatan topraklarının, bölgemizin yeni Çanakkale'den geçtiği dönemde de aynı birlik beraberlik ruhuyla hayata sarılmamız lazım. Biz, adaletin bittiği, uluslararası hukukun çöktüğü, uluslararası örgütlerin ise bazı güçlerin çıkarlarına hizmet ettiği bir dünyada yaşıyoruz. Dünyada adalet anlayışı bitmiştir. Uluslararası hukuk da çökmüştür. Uluslararası örgütlerin en üstünde duran Birleşmiş Milletler 5 daimi Güvenlik Konseyi üyesinin çıkarlarını savunan bir örgüt haline gelmiştir. Eğer o çıkarlar uygun görürse kararı alırlar beklemeden giderler uygulatırlar. Ama işlerine gelmezse, mesela Azerbaycan'da olduğu gibi, Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarıyla ilgili 4 karar, 20 yıldan fazladır bu kararların uygulanması için küçük bir baskıyı bile uygulamazlar. Böyle bir dünyada yaşıyoruz. Veya terör olaylarına yanaşmaya bakıyor musunuz? 'Bize gelirse, terör kötüdür'. Ama Türkiye'de yüzlerce insanın canını alırsa parmaklarını kıpırdatmazlar. Hiç terörle mücadelede Türkiye'ye samimi destek verdiklerini gördünüz mü? Batının, Avrupa'nın, Rusya'nın, o uluslararası örgütlerin görüyor musunuz böyle bir samimi desteğini? Hayır. Görmüyorsunuz, görmeyeceksiniz. Çünkü o terörün, terör örgütlerinin bazılarının arkasında o güçlerin içerisinde güçler var. Bunu bilmeniz gerekir. 'Terörle mücadele edelim' diyince 'Bize gelince edelim' felsefesiyle yapıyorlar. 20 yıl önce, trenlerde, metroda, otobüslerde, Ermenistan devleti tarafından destekli şekilde terör örgütleri patlatıp, yüzlerce insanı katlettikleri zaman, her yere sesimizi duyurduk, hiç bir şey yapmadılar. Ne yaptılar biliyor musunuz? O terörü yapanların bazılarına, kahraman gibi anıtlar dikildi bazı Avrupa ülkelerinde. Brüksel'de PKK Terör örgütüne destek kamplarını gördünüz mü? Hepiniz o videoları, fotoğrafları gördünüz Maalesef ki biz böyle bir dünyada yaşıyoruz. O yüzden bu dünyada haksızlıkla, adaletsizlikle mücadele edebilmenin tek yolu vardır, bu dünyanın tek kuralı vardır; Güçlü olmak. O yüzden güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmanın yolu da, birlikten, beraberlikten, birbirimizi sahiplenmekten geçiyor" dedi.

"Türkiye Güçlenirse Güçlü Olacağız" 

İnsanların aile ve milletlerini kendilerinin seçemediğini anımsatan Pashayeva, dünyanın her yerinde yaşayan Türk vatandaşlarının, 'Türk' kimliğine sahip çıkmaları gerektiğini de söyledi. Pashayeva, "Ben dünyanın her yerine gittiğim zaman, insanımızla bunu konuşuyorum; Biz farklı ideolojide olabiliriz. Farklı düşüncede olabiliriz, farklı mezhepte olabiliriz, farklı siyasi partiden olabiliriz. Ama o ana çatı var ya, hepimiz orada beraber olmalıyız. Bugün dünyanın neresinde yaşıyorsa yaşasın, ideolojisi, partisi, mezhebi ne olursa olsun, bütün insanımızın anlaması gerekir ki; Bugün gün, Türkiye'nin yanında olma günüdür. Çünkü bugün Türkiye'nin yanında olursak, güçlenirse, güçlü olacağız, zayıflarsa zayıf olacağız. Bugün Azerbaycan'ın yanında olma günüdür. Çünkü Azerbaycan, Güney Kafkasya'da tek kalemizdir. Eğer zayıflarsa, demek ki bizim oradaki kalemizle biz hepimiz zayıflamış olacağız. Gürcistan'daki, Orta Asya'daki kardeşlerimize de aynı gözle bakacağız. Biz, tarikatımızı da seçebiliriz, mezhebimizi de seçebiliriz, partimizi ideolojimizi seçip değişebiliriz. 2 şeyi ise ne seçebiliriz, ne de değişebiliriz: Biri anne-babamızdır, biri de milli kimliğimizdir. Biz anne - babamızın evladı olarak doğar, milletimizin evladı olarak doğarız, öyle de ölürüz. 'Ben istemiyorum, değişmek istiyorum diyerek çıkamazsınız. O yüzden ne demişler, 'Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır'. Altındaki o farklılıkları boş vereceğiz, birlik beraberlik içerisine gireceğiz. Bakın bizi nasıl vurabilmişler biliyor musunuz? Bir dönem, Kazak, Özbek, Türkmen, Kırgız. Bize burada, Türkiye'de 'Azeri' diyorlar. Ben her yerde söylüyorum; Kardeşim bize Azeri demeyin. Azeri diye bir millet yok. Ya 'Azerbaycan Türkü' diyin, ya 'Azerbaycanlı' diyin. Biz Azeri değiliz. Ama görün bunu kafamıza nasıl sokmuşlar. Neden sokmuşlar; Çünkü 'birlik olmasın, bunlar birlik olurlarsa güç olacaklar.' O gücü bölmek için böyle böyle senaryolar yaptılar. Artık biraz sınırlar üstü düşüneceğiz" diye konuştu. 

"Twitter'dan Tepki Gösterin" 

Gençlere bazı önerilerde de bulunan Pashayeva, Türk coğrafyasında yaşanan olaylar karşısında, gençlerden Twitter aracılığıyla Avrupalı milletvekillerine ulaşmalarını istedi. Bu sayede daha çok kişinin dikkatinin yaşanan bu haksızlıklara çekilebileceğini anımsatan Pashayeva, "Son günlerde ne kadar terör patlaması oldu, ne kadar insanımız şehit oldu. Ne kadar terörle mücadelede insanımız şehit oldu. Kaçınız, 50 tane Avrupalı milletvekiline Twitter, Facebook, sosyal medyadan 3 cümle mesaj yazdınız? 'Neden bu konularda sizin tepkinizi görmüyoruz? Neden bu teröre karşı sesinizi duyurmuyorsunuz?' Hollanda milletvekillerine neden yazmadınız? Brüksel Parlamento Milletvekillerine, 'Siz neden terör örgütünün çadırlarına öyle destek veriyorsunuz? Bu kadar insanımızın, benim ailemin, arkadaşımın vatandaşımın bunlar canına kastediyorlar. Sizin böyle yapmanız teröre destektir. Bu nasıl anlayıştır' diye kaçınız yazdınız?" diye sordu. Ganira Pashayeva, gençlere dünyanın her tarafındaki soydaşlarıyla iletişime geçmelerini öğütleyerek, sosyal medya aracılığıyla, Azerbaycan, Doğu Türkistan, Kuzey Kıbrıs gibi yerlerde yaşayan gençlerle arkadaş olmalarını, sık sık dertleşmelerini de istedi. 

Konferansın sonunda, Çanakkale Valisi Hamza Erkal ve ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Ahmet Erdem, Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Ganira Pashayeva'ya bir plaket verdi.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 3 Yeni Havalimanı Geliyor!
  3 Yeni Havalimanı Geliyor!

  Havalimanı olmayan Karaman, Yozgat, Bayburt ve Gümüşhane'ye havalimanı yapılması planlanıyor. Yozgat ve Karaman'a kendine ait, Gümüşhane ile Bayburt'a ise ortak havalimanı geliyor.

 • Rahatsız Eden Robot Arkadaşlar İster misiniz?
  Rahatsız Eden Robot Arkadaşlar İster misiniz?

  İngiltere'de yaşayan bir tasarımcının ürettiği robotlar, yakın ilişkideki bazı istenmeyen davranış kalıplarını tekrarlıyor. Rahatsız eden bu robotların, gerçek arkadaşların yerini tutup tutmayacağı inceleniyor.

 • Geleceğin Sanatçılarına Çağrı
  Geleceğin Sanatçılarına Çağrı

  Batı Anadolu Grubu, yurt genelinde güzel sanatlar fakültelerinin resim ve heykel bölümünde okuyan öğrencilere yönelik düzenlediği yarışma sürüyor.

 • 26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde İç Ege ve Göller Yöresi'nin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

 • Hükümetten Emekliye Müjde!
  Hükümetten Emekliye Müjde!

  Kamuda 30 yılın üzerinde hizmeti olan memur emeklileri ek ikramiyelerini alıyor. Başvurunun ardından, 3 ay içinde ödeme yapılıyor. Yıllık tutar 3 bin 407 liraya kadar çıkıyor.

 • Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları
  Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları

  Mangal üzerinde et ya da şarküteri ürünleri pişirmek, özellikle yaz aylarının en sevilen faaliyetleri arasında yer alıyor. Bayram tatilinde gidilen sayfiye yerlerinde ya da evinizin bahçesinde mangal keyfinin tadını çıkarmanız için püf noktalarını derledik.

 • 9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi
  9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (ANAMED) açılan yeni sergi “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük”, 9 bin yıllık tarihe sahip yerleşim alanına ışık tutuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer