|   |   | 

“Sürdürülebilir Gelecek”e Rönesans etkisi

Rönesans Holding’in üniversite öğrencilerine “sürdürülebilirlik” kültürünün kazandırılması amacıyla gelenekselleştirdiği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasında ödül alan geleceğin genç yaratıcıları 5 Nisan’da düzenlenen törende açıklandı.

“Sürdürülebilir Gelecek”e Rönesans etkisi

Bu yıl 125 farklı üniversiteden 954 grup ve 1930 kişinin başvurduğu yarışmada dereceye giren öğrenciler, çeşitli ödüllerin yanı sıra Rönesans Holding’de staj yapma imkânına da sahip olacaklar.

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp bu sene ikincisi düzenlenen yarışmanın ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin her köşesindeki genç potansiyelleri keşfettik ve bu bize gelecek için daha da büyük bir umut verdi. Dünyanın en büyük 10 şirketinden biri olabilmek için bu genç arkadaşlara ihtiyacımız var” dedi.

Dünyanın en büyük müteahhitlik şirketleri arasında 37’inci, Avrupa’da ise 10’uncu sıraya yükselen Rönesans Holding, bu yıl ikincisini düzenleyerek gelenekselleştirmeyi hedeflediği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasının kazananlarını açıkladı. Tüm Türkiye’yi kapsayarak dev bir sosyal sorumluluk projesine dönüşen “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasının ödül töreni 5 Nisan’da düzenlendi.

Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak ve Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp’in katıldığı ödül töreni öncesinde düzenlenen workshop’ta ise Türkiye ve dünyada mimarlık ve tasarım dünyasına yön veren isimler sahnedeydi. Finale kalan gençlerin projelerinin masaya yatırıldığı workshop çalışmasında, dünyaca ünlü Fransız Mimar Christophe Pillet’nin yanı sıra Türkiye’nin en önemli mimarlarından Murat Tabanlıoğlu, Murat Kader ve Sefer Çağlar yer aldı. Mimarlar öğrencilerle deneyimlerini paylaşırken, gençlere “kendi vizyonunuza inanın” mesajı verdiler.

“Dünyanın en büyük 10 şirketinden biri olmak için gençlere ihtiyacımız var”

Ödül töreninde konuşan Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, “Anadolu’nun değişik köşelerinden gelen pırıl pırıl genç mühendis ve mimar adayı arkadaşlarımızın algılarını daha da açmak, onlara yeni vizyonlar ve görüşler kazandırmak ve onları sektörümüzün başarılı birer bireyi olarak ülkemize kazandırmak bizim için çok önemli” dedi. Dünyanın sayılı müteahhitlik şirketleri arasında yer almak için Rönesans Holding’in geleceğin mimar ve mühendislerine ihtiyacı olduğunu hatırlatan Ilıcak, “Biz takım çalışmasına ve birlikte üretmenin gücüne her zaman inandık. Bu nedenle gelecekte birlikte çalışacağımız gençleri yüreklendirmeye devam edeceğiz ki onlar bize daha iyi bir yaşam, sürdürülebilir bir gelecek versin” diye ekledi.

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp ise, “Genç, enerjik, özveri ile çalışan, işine tutku ile bağlı, dinamik ve güvenilir kişilerden oluşan Rönesans Holding’in, gelecekte de Türkiye ve yurt dışındaki projelerde bu vizyondaki gençlerle birlikte ilerleme hedefi bulunuyor” yorumlarını yaparken, “Yarınları kazanmak için gençlere dokunmayı amaçlayan Rönesans olarak, bu yarışmanın ülkemizin geleceğine yapılmış bir yatırım olduğuna inanıyoruz” dedi. Kayaalp sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hedefimiz, gelecek nesillere sürdürülebilirlik kavramını benimsetmek amacıyla çıktığımız bu projenin kendisini de sürdürülebilir kılmak. Yarışma kapsamında düzenlediğimiz “Mavide Yeşil Fikir” seminerleriyle sadece 2 yıl içinde, 17 farklı ilde, 27 üniversitede 6500 öğrenciye dokunmuş olmamız, vizyonumuzun ne denli doğru kurgulandığını gösteriyor. Gelecek hedefimiz ise çok net; 5 yıl içerisinde 20 bin öğrenciye ulaşmak” yorumlarını yaptı.

Gençler olmadan Türkiye’nin ileri gidemeyeceğini söyleyen İpek Ilıcak Kayaalp, “Türkiye’nin her köşesindeki genç potansiyeli keşfettik ve bu bize gelecek için daha da büyük bir umut verdi. Dünyanın en büyük 10 şirketinden biri olabilmek için bu genç arkadaşlara ihtiyacımız var. Anadolu’nun değişik köşelerinden gelen pırıl pırıl genç mühendis ve mimar adayı arkadaşlarımızın algılarını daha da açmak, onlara yeni vizyonlar ve görüşler kazandırmak ve onları sektörümüzün başarılı birer bireyi olarak ülkemize kazandırmak bizim için çok önemli” dedi.

Kendinize inanın, trendlere değil“

Ödül töreni öncesinde gerçekleşen workshop çalışmasının ise en büyük sürprizi, eserleri müze koleksiyonlarında yer alan dünyaca ünlü Fransız Mimar Christophe Pillet oldu. Eserleri Centre Pompidou, Centre National des Arts Plastiques, Arts Décoratifs ve New York Cooper-Hewitt Museum gibi dünyaca ünlü sanat merkezlerinin koleksiyonlarında yer alan tasarımcı global deneyimini Türk gençlerle buluştururken, onların projelerini de dinleme fırsatı yakaladı.

Gençlere “Kendinize inanın, trendlere değil” mesajını veren Pillet, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tasarım ile hedefim insanların daha iyi bir yaşam beklentisini gerçeğe dönüştürmek. Bunu yaparken ben kendi adıma, yaptığım tasarımların işlevsel olduğu kadar, yalınlık taşımasını da önemsiyorum. Workshop çalışmasında da geleceğin mimar ve mühendislerine kendi deneyimlerimi aktarmak benim için çok önemliydi. Rönesans Holding’in bu başarısının diğer müteahhit şirketlere örnek olmasını diliyorum.”

Yeşil ve inovatif projeler öne çıktı

Eğitim alanında çocuklara ve gençlere yatırım yapan Rönesans Holding’in üniversite öğrencilerine “sürdürülebilirlik” kültürünün kazandırılması amacıyla düzenlediği yarışmaya, bu yıl 125 farklı üniversiteden 954 grup ve 1930 kişi başvurdu.

“Sürdürülebilir Gelecek Seninle Başlasın” sloganı ile yola çıkan “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışması gençlerden gelen yoğun istek üzere bu yıl mimarlık ve mühendislik olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlendi. 'Yeşil Bina ve Çevre Dostu Sistemler' temalı yarışmada amaç, sürdürülebilirlik kriterlerine uygun çevre dostu sistemlerin kullanıldığı tasarım ve projelerin oluşturulması olarak belirlendi.

Rönesans Holding’in yarışmasına başvuran projeler, İTÜ, ODTÜ, Mimar Sinan Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi, Gazi, İnönü ve Gebze Teknik üniversitelerde görev yapan ve her biri farklı branşlarda uzmanlaşmış öğretim görevlilerinin yer aldığı bir jüri tarafından değerlendirildi.

Ödül alan projelerin yenilikçi; mühendislik ve mimarlık alanında anlayışı değiştirip, yeşili ve doğayı ön plana koyan projeler olması dikkat çekti. Projelerin sürdürülebilir, çevre ve kullanıcı dostu ve ekonomik olmasına önem verildi.

Jüri üyeleri projeleri, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, enerji verimliliği, atıkların azaltılması, yenilikçi malzeme kullanımı, suyun tasarruflu kullanımı, sürdürülebilir yaşam ve eğitim alanlarının yaratılması gibi kriterler ışığında değerlendirerek kazananları belirledi.

Bu sene mühendislik ve mimarlık olmak üzere iki yarışma düzenlendi. Ödüller her iki yarışma için ayrı ayrı verildi. Ödül, birinciye 20.000 TL, ikinciye 16.000 TL, üçüncüye 14.000 TL ve mansiyon olarak 10.000 TL olarak belirlendi.

Ödül alanlara staj imkanı sağlanacak

Mimarlık dalında, birincilik ödülü Gazi Üniversitesi’nden Gökhan Hezer’in oldu. İkinciliği TOBB Ekonomi ve Teknik Üniversitesi’nden Özge Ceylin Yıldırım kazandı. Üçüncülük ödülü ise, Anadolu Üniversitesi’nden Yakup Akgöçmen, Tauhid Hasan Ve Ali Tuğay’ın oluşturduğu takıma gitti. Mimarlık dalında mansiyon Çankaya Üniversitesi’nden Ayşen Çerşil’in oldu.

Mühendislik dalında ise birincilik ödülünü Uluslararası Antalya Üniversitesi’nden Müge Develier, Mustafa Ekicim, Farzona Abidova, Mehmet Safa Karahan ve Hüseyin Özer’den oluşan takım kazandı. İkincilik ödülü ODTÜ’den Cevat Efe Şahin, Cem Dağdeviren, Duygu Arslan ve Furkan Sivri’nin oluşturduğu takıma verildi.

Üçüncülük ödülü ise Uludağ Üniversitesi’nden Orhan Melih Rızvanoğlu’nun oldu. Mühendislik dalında mansiyon ödülü Abdulrezzak Erbalcı, Alper Özmen ve Mustafa Pala’dan oluşan Fırat Üniversitesi takımına verildi.

Rönesans Gayrimenkul Yatırım Özel Ödülü’nü ise Cumhuriyet Üniversitesi’nden Merve Sancılı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Eyyüb Arslan, Feyza Nur Durmuş ve Gülname Uzun’un oluşturduğu takıma verildi.

Ödül alan öğrencilere aynı zamanda, Rönesans Holding bünyesinde staj yapma imkanı da sağlanacak.

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Pana Yatırım Holding Sermaye Piyasalarında
  Pana Yatırım Holding Sermaye Piyasalarında

  İstanbul'da düzenlenen toplantıda Pana Yatırım Holding'in 2017 ve 2018 yatırım hedefleri, sermaye piyasalarına giriş süreci, kısa ve uzun vadede ekonomik stratejileri paylaşıldı.

 • Hasanoğlu, İnşaat Ekonomisi Zirvesi’ne katılacak
  Hasanoğlu, İnşaat Ekonomisi Zirvesi’ne katılacak

  2. İnşaat Ekonomisi Zirvesi, 19 Ekim 2017'de Boğaziçi Üniversitesi’nde “Kazançlı Yapılar İnşa Etme Sanatı” temasıyla gerçekleşecek. İnşaat sektöründe 25 yıla yakın bir süredir yenilikçi birçok projeye imza atan Hasanoğlu İnşaat zirvede, silver sponsor olarak yer alacak.

 • Coldwell Banker, Türkiye’de 130 ofise ulaştı!
  Coldwell Banker, Türkiye’de 130 ofise ulaştı!

  49 ülkede 3.500 ofis ve 86 bin gayrimenkul danışmanıyla yılda 250 milyar dolarlık gayrimenkul satışına aracılık eden Coldwell Banker, Türkiye’de de zirveye emin adımlarla yürüyor. Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş “Türkiye’de 4 yılda 130 ofis ve 1.500 gayrimenkul profesörüne ulaştık. 1906’dan bu yana edindiğimiz 111 yıllık tecrübeyi ofislerimizi aktarıyoruz” dedi.

 • International Property Awards’da Royal Group'a iki birincilik!
  International Property Awards’da Royal Group'a iki birincilik!

  Hızlı büyümesiyle inşaat sektöründe yıldız markalar arasında yerini alan Royal Group, kırılması zor bir rekora imza attı. Royal Group,Kartal’da kentsel dönüşüm çerçevesinde başladığı ilk projesinden de ikinci projesinden de dünyanın en prestijli emlak ödülleri olan International Property Awards’da 2 Avrupa birinciliği aldı.

 • Atmaca Gayrimenkul’den 30 Milyon TL’lik Satış
  Atmaca Gayrimenkul’den 30 Milyon TL’lik Satış

  Gayrimenkul sektöründe yüzlerce aile ev sahibi yapan, Bahçeşehir’in değişiminde ve gelişiminde büyük pay sahibi olan Atmaca Gayrimenkul, imza attığı yeni projeleriyle gayrimenkul sektöründe fark yaratırken sunduğu başarılı satış performansıyla da dikkat çekiyor.

 • ERA Gayrimenkul'den girişimci adaylarına kazancın sırrı
  ERA Gayrimenkul'den girişimci adaylarına kazancın sırrı

  Her yıl yüzlerce girişimcinin katıldığı ve sektörün önemli organizasyonlarından biri olan ‘Bayim Olur Musun Fuarı’ bu yıl da iş kurmak isteyenler için fırsat yaratacak. Girişimci adaylarının buluşma noktası olan fuara katılan ERA Gayrimenkul de kendi işini kurmak isteyenlere franchise sektörünün avantajlarını anlatacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer