|   |   | 

“Turizmde en zor günler geride kaldı”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, darbe girişiminin ardından Antalya turizmindeki durumu değerlendirmek üzere Avrupa’nın en büyük seyahat acentelerinden Thomas Cook CCO’su Björne Sandström ve turizm sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

“Turizmde en zor günler geride kaldı”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, darbe girişiminin ardından Antalya turizmindeki durumu değerlendirmek üzere Avrupa’nın en büyük seyahat acentelerinden Thomas Cook CCO’su Björne Sandström ve turizm sektör temsilcileriyle bir araya geldi.
Darbe girişiminin turizmdeki etkilerinin değerlendirildiği toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman ile Thomas Cook şirketinin ikinci yöneticisi (CCO’su) Björne Sandström ile turizm sektöründen temsilciler katıldı.
Tatil için Türkiye’yi tercih eden ve Side’de tatil yapan Björne Sandström’e teşekkür eden Başkan Türel, “Kendileri bir süredir, ailesi ile birlikte Antalya’da, Side’de tatil yapmaktadır. 15 Temmuz akşamını da Side’de yaşamışlardır ve hatta tatili kesmeden Antalya’da kalmaya devam etmişlerdir. Antalya’ya yüz binlerce misafir getiren bir kuruluşun yöneticisi olarak, böyle bir duruş sergilemeleri her tür takdirin üzerinde bir tutumdur. Gerek dostluk ve dayanışma, gerekse profesyonel sorumluluk bakımından örnek bir olaydır” dedi.

"Şerden hayır doğdu"
15 Temmuz’da Türkiye’nin önce çok acı bir olay yaşadığını ama akabinde de şerden, hayır doğduğunu ifade eden Türel, “Türk halkı milli irade, milli birlik ve demokrasi yönünde tarihi bir atılım gerçekleştirdi. Türk demokrasisi darbe girişiminden güçlenerek çıktı. Halkımız darbe girişimine Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine ilk anda tankların önüne çıkarak karşı koyarak kahramanlık gösterdi. Arkasından da üç haftadır her ilimizde her akşam meydanlarda kararlılığını, gücünü gösterdi" ifadelerini kullandı.

"Dünya yeterince görmedi"
Başkan Menderes Türel, Türkiye’deki bu demokrasi zaferini, milletin demokrasiye sahip çıkması ve tüm siyasi partilerin darbe girişimine karşı tek ses olmasını dünyada birçok siyaset adamının yeterince görmediğine dikkat çekti. Başkan Menderes Türel, “Türk demokrasisi son yıllarda birçok İslam ülkesinde görülen oryantalist şablona uymadı ve güçlü olduğunu gösterdi. Buna rağmen, Türkiye’yi yakından tanıyan, gelişmeleri yakından izleyen dostlarımız da bu dönemde Türkiye’nin yanında olmaya devam ettiler. 15 Temmuz’da darbe girişimi, çatışma görüntüleri, can kayıpları bütün dünya tarafından görüldü ve bunun turizmi etkilemesi de son derece normal olurdu. Böyle bir olay dünyanın her yerinde turizmi olumsuz etkilerdi” diye konuştu.

Her gün 30 bin yeni ziyaretçi
Antalya’nın G20 zirvesinden başlayarak güvenli, huzurlu, sakin bir destinasyon olduğunu defalarca ispatladığını vurgulayan Başkan Menderes Türel, terörist darbe girişiminin Antalya turizmini etkilemediğini kaydetti. Türel, darbe girişiminin turizme etkisiyle ilgili şu bilgileri verdi:
“16 Temmuz ve 4 Ağustos arasında Thomas Cook kanalıyla Almanya ve İngiltere’den Antalya’ya yapılan rezervasyonlarda 15 bin kadar iptal olmuş, fakat 20 bin yeni rezervasyon gelmiştir. Hatta geceleme sayısında daha fazla artış olmuştur. Antalya iki gün haricinde, her gün 30 binden fazla yabancı ziyaretçi karşılamaya devam etmiştir. Temmuz ayında Antalya’ya geçici verilere göre 1 milyona yakın yabancı ziyaretçi veya misafir geldi. Bunun 254 bin 800’ü Almanya’dan gelen misafirlerimiz oldu. Temmuz ayında geçen yıla göre yüzde 48 kaybımız var, fakat bu kayıp büyük ölçüde Rusya’dan kaynaklanmaktadır. Almanya’da yüzde 28, İngiltere’de ise yüzde 24 gibi düşüşler söz konusudur. Bu da genelde yılın başından bu yana yaşadığımız kayıptır. Yani, darbe girişimi Antalya turizmini kayda değer bir şekilde etkilememiştir.”

İsrailli turist sayısı yüzde 86 arttı
Temmuz ayında İsrail’den gelen misafirlerin sayısının da yüzde 86 artarak 32 bine yaklaştığını anlatan Türel, “İsrail halkı Antalya’yı seven ve yaz kış gelen misafirlerimizdi. Antalya dönüşlerinden mutluluk duyuyoruz. Bütün bunlar da Antalya’nın barış, dostluk şehri olduğunun bir başka ispatıdır” dedi.
Başkan Türel, 15 Temmuz’a rağmen günde 30 bini aşkın yabancı misafirin gelmesinin, Thomas Cook CCO’su Sandström’ün tatilini Antalya’da yapmasının, 15 Temmuz sonrasında Bild gazetesinin Türkiye’nin güvenli olduğu gerçeğini okurlarıyla paylaşmasının Antalya’ya duyulan güvenin en güzel göstergesi olduğunu dile getirdi.

En zor günler geride kaldı
Türkiye ve Antalya turizminin, en zor günleri geride bıraktığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Rusya ile ilişkilerimizin düzelmesi, bir dönemi geride bırakmamız anlamına gelmektedir. Önümüzdeki hafta Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte Moskova’ya gideceğiz. Rusya ile bağlarımızı yeniden güçlendireceğiz” ifadelerini kullandı.
Başkan Türel, 2017 yılı için çok daha hazırlıklı bir durumda olduklarını, bu yılın kaybını hızla telafi ederek, geleceğe daha iddialı hedefler koyacaklarını sözlerine ekledi.

Sandstörm: “Aynı teknedeyiz”
Thomas Cook CCO’su Björne Sandström en önemli destinasyonların başında gelen Türkiye ile eski ve güçlü bağlarımız ve iş ortaklığının devam ettiğini belirterek, “Türkiye şu anda zor bir dönemden geçmekte ancak Thomas Cook Grubu bu dönemde de Türkiye'ye tüm desteğini vermeye devam etmektedir. Türkiye'nin verdiği mücadele aynı zamanda Thomas Cook'un da mücadelesidir, aynı teknedeyiz ve yola birlikte devam edeceğiz” dedi.
“Şu anda ihtiyacımız olan istikrar ve medyada çıkacak olumlu haberlerdir” diyen Sandström, “Belediye Başkanı Menderes Türel ve değerli STK yetkililerinin yurt dışında gerçekleştirdikleri tanıtım çalışmaları çok faydalı olmuştur ve bunların devamı önemlidir. Siz otelci partnerlerimizin de desteklerine çok teşekkür ederiz. Misafirlerimiz tatilleri boyunca zamanın yüzde 90’ını otelde geçirmektedir, Türkiye'deki fiyat-kalite ilişkisi diğer destinasyonlarla kıyaslanmayacak kadar üst düzeydedir" diye konuştu.

"Türkiye’nin yanındayız"
Son bir haftada İngiliz ve İskandinav pazarlarından talepte önemli artışlar elde ettiklerini anlatan Sandström, “Türkiye'nin normalleşmesiyle talebin geri geleceğine inancımız tamdır. Bunu başarabilmek için uçak kapasitelerine ihtiyacımız vardır ve bu konuda uçak desteği bizim için çok önemlidir. Türkiye'nin tekrar eski günlerine döneceğine hiç şüphemiz yok, bunun ne kadar hızlı olacağı bizlerin elindedir. Bir elin nesi var iki elin sesi var. İyi günde de kötü günde de Türkiye’nin yanındayız” dile konuştu.

Ayık: “Türkiye rakipsiz bir ülke”
Toplantının ardından TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Tomas Cook’un Türkiye’nin en önemli partnerlerinden birisi olduğunu belirterek, “Thomas Cook CEO'su Björne Sandström burada olması Türkiye'ye verdiği önemi göstermesi iş ortaklarıyla dayanışma göstermesi çok önemli. Biz bu tür ziyaretleri böyle günlerdeki yapılan bu tür dayanışma toplantılarını çok önemsiyoruz. Onun için de benzer diğer iş ortaklarımızı da tek tek davet ediyoruz Türkiye'ye. Kısa bir süre önce 2 tane önemli ziyareti oldu zaten. Önümüzdeki günlerde de diğer önemli tur operatörlerin CEO'ları ve en üst düzeyde yetkililerin Türkiye'ye ziyaretleri olacak. Bize olan dayanışmalarını bu şekilde gösterdikleri için hepsine teşekkür ediyoruz. Bu anlamda bakıldığında Türkiye rakipsiz bir ülkedir. Dolayısıyla da biz profesyonel düzeyde iş ortaklarımızla iş birliklerimizi en iyi şekilde bu tür dayanışmalarla tamamlayarak sürdüreceğiz” dedi.

Hacısüleyman: “15 Temmuz darbe girişiminde sadece 18 uçak iptal oldu”
AKTOB Başkanı Yusuf Hacısüleyman ise özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tur operatörleriyle iyi bir dayanışma örneği gösterdiklerini belirterek, “Sadece 18 uçak iptal oldu Cumartesi günü. Ondan sonraki dönemde tur operatörlerimiz kısa bir süre için tatilinden vazgeçmek isteyenlere 2 günlük bir süre tanıdılar. Ondan sonra tümüyle rezervasyon akışına geçmeye başladık. Şu ana kadar Türkiye Turizm sektörünün birlikteliği ile ilgili ne güzel bir dayanışma içerisinde hep beraber hareket edebildiğimizin çok güzel bir göstergesi oldu .Bugün olan toplantıya da tur operatörü Tomas Cook'un yöneticisi geldi ve bu dayanışmayı pekiştirmek için burada olduğunu söyledi. Dolayısıyla biz bu ziyaretten oldukça memnunuz. Böyle zor zamanlarda birlikte çalıştığın, partner olarak gördüğün firmaların birbirini ziyaret etmesi ülkelerin dayanışma göstermesi demokrasiye bir destek olarak yorumluyoruz bu ziyareti. Türkiye turizminin bundan sonraki akışında da normalleşme sürecinin devam edeceği ve rezervasyon akışlarının bu süreçten öncesine döneceğini umut ediyoruz. Göstergeler iyi yönde. 2016 çok zor geçirilen bir yıl oldu ama 2017'ye Rusya ile olan normalleşme sürecine baktığımız zaman daha umutlu gireceğimizi bugünden söyleyebiliriz” dedi.
İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 3 Yeni Havalimanı Geliyor!
  3 Yeni Havalimanı Geliyor!

  Havalimanı olmayan Karaman, Yozgat, Bayburt ve Gümüşhane'ye havalimanı yapılması planlanıyor. Yozgat ve Karaman'a kendine ait, Gümüşhane ile Bayburt'a ise ortak havalimanı geliyor.

 • Rahatsız Eden Robot Arkadaşlar İster misiniz?
  Rahatsız Eden Robot Arkadaşlar İster misiniz?

  İngiltere'de yaşayan bir tasarımcının ürettiği robotlar, yakın ilişkideki bazı istenmeyen davranış kalıplarını tekrarlıyor. Rahatsız eden bu robotların, gerçek arkadaşların yerini tutup tutmayacağı inceleniyor.

 • Geleceğin Sanatçılarına Çağrı
  Geleceğin Sanatçılarına Çağrı

  Batı Anadolu Grubu, yurt genelinde güzel sanatlar fakültelerinin resim ve heykel bölümünde okuyan öğrencilere yönelik düzenlediği yarışma sürüyor.

 • 26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde İç Ege ve Göller Yöresi'nin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

 • Hükümetten Emekliye Müjde!
  Hükümetten Emekliye Müjde!

  Kamuda 30 yılın üzerinde hizmeti olan memur emeklileri ek ikramiyelerini alıyor. Başvurunun ardından, 3 ay içinde ödeme yapılıyor. Yıllık tutar 3 bin 407 liraya kadar çıkıyor.

 • Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları
  Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları

  Mangal üzerinde et ya da şarküteri ürünleri pişirmek, özellikle yaz aylarının en sevilen faaliyetleri arasında yer alıyor. Bayram tatilinde gidilen sayfiye yerlerinde ya da evinizin bahçesinde mangal keyfinin tadını çıkarmanız için püf noktalarını derledik.

 • 9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi
  9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (ANAMED) açılan yeni sergi “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük”, 9 bin yıllık tarihe sahip yerleşim alanına ışık tutuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer