|   |   | 

1,2 milyon adetlik konut satış hedefi aşılabilir

1,2 milyon adetlik konut satış hedefi aşılabilir. 1 Kasım'dan sonra seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla gayrimenkul sektöründe hareketlilik yaşanıyor.

1,2 milyon adetlik konut satış hedefi aşılabilir

Talepte son iki haftada yaşanan canlanma sonrası piyasa aktörleri 1,2 milyon adetlik yıl sonu satış hedefinin aşılabileceğini belirtiyor.

TÜİK'in verilerine göre, Eylül ayında Türkiye genelindeki konut satışları yüzde 20.1 düşüşle Temmuz 2014'ten bu yana en sert gerilemeyi kaydetmişti.      

Reuters'ın haberine göre, sektör temsilcileri, talepteki durgunluk nedeniyle son birkaç aydır sektördeki yeni projelerin bekletildiğine dikkat çekerken, belirsizliğin ortadan kalkmasıyla yeni projelerin art arda lansmanlarını yapmaya başladığını belirtiyor.

Lansmanı yapılan Adım İstanbul projesinin ortaklarından EYG Grup'un İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, seçim sonrasında gayrimenkul sektörünü değerlendirirken, "Ruhsatımızı seçimden yaklaşık 1 ay önce almıştık. Ama projenin lansmanı için seçim sonrasını bekledik. Piyasada bir keyifsizlik vardı, bunun ortadan kalkmasını istedik" dedi. 

Haziran seçimlerinden sonra konut sektöründe alım ve yatırım yapacakların kafasının karıştığı bir döneme girildiğini ifade eden Çelik'e göre, ülkedeki siyasi belirsizliğin faizleri ve dolardaki gidişatı etkileyebileceği beklentisiyle, sektörde beklemeye geçilmişti.

Çelik, 1 Kasım sonrası sektörde canlanma başladığını, bunu satışlardan ve lansmanı yapılan projelere olan ilgiden ölçebildiklerini söyledi. 

Lansman lansman üstüne

Seçimin ardından iki hafta içinde peşpeşe proje lansmanları yapıldı.

Geçen hafta Katarlı Al Thani'nin Ekşioğlu ortaklığı ile Fikirtepe'de hayata geçireceği 260 milyon dolarlık Velvet Towers ile DAP Yapı'nın Dragos'taki Adam Kule projelerinin lansman süreçlerine başlandı.

Beyoğlu'nda 800 milyon dolar yatırımla hayata geçirilecek Piyalepaşa İstanbul Projesi'nin lansmanının ardından, İntaya-EYG-İntes ortaklığındaki Adım İstanbul ile Makro İnşaat'in Vadişehir projesinin yeni etap lansmanları da yapıldı.

Beyaz İnşaat'ın Beyaz Topkapı Projesi lansmanının yanı sıra gelecek günlerde de Tarabya'daki Therra Park projesi ile Kuzu Grup'un Ankara'daki Kuzu Effect ve Kuzu Kumru projelerinin lansmanlarının yapılması planlanıyor.  

Talep artışını son bir haftadır kendi satışlarında da ciddi şekilde hissettiklerini belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum,  2 Kasım'dan itibaren tereddütler ortadan kalkar kalkmaz pazarda bir rahatlama hissedildiğini, talep artışını bu hafta ciddi şekilde hissettiklerini söyledi.

Kurum, "Seçim öncesi ticari ünite ihalesi gerçekleştirmiştik. Açık artırmada 60 adet satış yapmıştık. Seçim sonrasındaki 10 günde ise ciddi talep artışı yaşadık. Açık satışta bile 70 tane ticari ünite satıldı. Talep artışının 2016'da artarak devam edeceğini düşünüyoruz"  görüşünü ifade etti.

Satışlar beklentinin üzerine çıkabilir

Aynı zamanda Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Başkanı olan Ömer Faruk Çelik, seçim sonrası süreçte yabancıya konut satışında da iyileşme beklediklerini belirterek, "Yabancı yatırımcı ürkektir, gri ortamlarda yatırım yapmayı sevmez. Hem tek parti hükümetinin gelmesi  hem de AKP hükümetinin ekonomi politikalarının bilinmesi, belirsizlik ortamını giderdi" dedi.

Çelik, özellikle Körfez yatırımcısının yatırım kararlarının hızlanmaya başlayacak gibi göründüğünü, 2016'dan itibaren yabancı yatırımcının da konut piyasasında daha fazla pozisyon alacağı bir döneme girildiğini ifade etti.

Çelik, seçim sonrası ivmeyle birlikte sektörde daha önce yılsonu için öngörülen 1.2 milyon adetlik konut satışı hedefinin de üzerine çıkılabileceğini söyledi.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?
  Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

  İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki! bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satınalırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba?

 • Sea Homes Yaza Hazır
  Sea Homes Yaza Hazır

  Çeşme Paşalimanı’nda yer alan ayrıcalıklı yaşam projesi Sea Homes, benzersiz manzaralı daireleri ve yüksek standartla sunduğu yeniliklerle yazı karşılıyor.

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

 • İpotekli Konut Satışlarına Dikkat
  İpotekli Konut Satışlarına Dikkat

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uygun faiz oranları ile erken yaşta konut sahibi olabilmenin kolaylaştığını belirterek, bu durumun ipotekli satışların payını gün geçtikçe artırdığını söyledi.

 • Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?
  Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?

  Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

 • Artık Kiralar da Sigortalanıyor
  Artık Kiralar da Sigortalanıyor

  Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer