|   |   | 

10 Yılda 100 Bin Konut ‘Dönüşecek’

Esenler Belediye Başkanı Belediye Başkanı Göksu 10 yıl içinde ilçedeki 100 bin konutun yarısından fazlasının kentsel dönüşüm kapsamında yenileneceğini kaydetti.

10 Yılda 100 Bin Konut ‘Dönüşecek’

İstanbul’un en yoğun nüfusuna sahip ilçe olan Esenler’in Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu kentsel dönüşümle ilgili yaptığı basın toplantısında, Yurtdışında kentsel dönüşümün estetik, Türkiye’de ise depremden korunmak amacıyla yapıldığını söyledi. Esenler Belediye Başkanı Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu 10 yıl içinde ilçedeki 100 bin konutun yarısından fazlasının kentsel dönüşüm kapsamında yenileneceğini kaydetti.
 
Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, ilçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Ramazan Bingöl Et Lokantası'nda gerçekleştirilen toplantıya Başkan Göksu'nun yanı sıra; Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, Esenler Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Sezai Köse ve çok sayıda gazeteci katıldı. 500 bin nüfuslu ilçede 100 bin konutun 23 bin 829’unun dönüştüğünü belirten Göksu, “10 yıl içinde bu 100 bin konutun yarısından fazlasının dönüştürülmesini hedefliyoruz. Çünkü kentsel dönüşüm yurtdışında estetik, bizde ise daha çok depremden korunma amacıyla yapılıyor” dedi.
 
DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİ ANLAŞILDI 
 
Van depreminden sonra Kentsel dönüşümün hem halk hem medya hem de her partiden siyasetçiler tarafından gereken önemi kazandığını söyleyen Başkan Göksu, “Kentsel dönüşüm ilk kez Napolyon tarafından Paris’in yıkılıp 17 yılda yeniden yaptırılmasıyla başlamış bir süreç. Barcelona’da 30 yıldır aynı ekiple yürütülen bir kentsel dönüşüm süreci var. Bunlar tamamen estetik ve mimari gerekçelerle yapılmış dönüşümler. Bizde ise tamamen can kaygısı ve gerekçesiyle deprem riskine karşı yapılan bir süreç. Van depreminden sonrada kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğu tüm kesimler tarafından anlaşıldı” sözlerini kullandı.
 
ESENLERİ BASTONLA ÇİZEN ‘SATI ABLA’
 
Esenlerdeki çarpık kentleşmenin başlangıç noktası hakkında çok çarpıcı bir örnek veren Göksu, “Zamanında Esenler’de ev yapmak isteyen vatandaşlarımız ‘Satı abla’ denilen bir hanıma giderlermiş. Bu hanım teyze de araziye bastonuyla kendince mimari çizimi yaparmış. Esenler’deki çarpık kentleşmenin çıkış noktalarından en önemlilerinden biri budur. Ayrıca İstanbul’da kilometrekareye 13 bin insan düşerken Esenler’de bu ortalama 70 bin kişi. İlçedeki binaların yüzde 75’inden fazlası 20 yaşın üstünde. Bu yüzden kentsel dönüşüm belediyemizin öncelikli faaliyetlerinden biri oldu. Esenler’de yaşanabilecek bir felaket, lokasyon nedeniyle tüm İstanbul’u da kilitler.” diye konuştu.
 
6 KATLI BİNA YARIM SAATTE YIKILIYOR
 
Eski yapıların ne kadar çürük olduğuna da değinen Göksu, 6 katlı bir binayı yarım saatte yıktıklarını söyledi. Daha önce ikna etmek için kendilerinin vatandaşa gittiklerini söyleyen Göksu, “Deprem korkusu ve bilinci nedeniyle artık vatandaşlar bize gelerek binalarının dönüşümü için kendileri başvuru yapıyor. Biz bunu hiçbir kar amacı gütmeden TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi ile yapıyoruz. Özel firmaları da teşvik ediyoruz ama sözleşmelerinden vatandaşın aleyhine maddeler olmamasına dikkat ediyoruz. Yeni binalarda metrekare fiyatları da olağanüstü arttı. bugün ortalama 100 metrekare bir daire 500 bin TL’ye yükseldi. Kentsel dönüşümden önce 150-200 bin TL civarındaydı” dedi
 
2 PROJEDE KONUTLAR TESLİM EDİLDİ 
 
 “Çocuklarınıza tabut değil, güvenli konut bırakın” sloganıyla Esenler’de yürüttüğü kentsel yenileme çalışmalarında ilk iki projede konutları hak sahiplerine teslim ettiklerini belirten Göksu, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalıştık. Turgutreis Mahallesi’nde toplam 8.800 metrekare alan içerisinde, Esenler Belediyesi ile KİPTAŞ’ın ortaklaşa yürüttüğü projenin ilk etabında 282 konutta vatandaşlar oturmaya başladı. Şimdi projenin ikinci etabı için yıkımlar tamamlandı ve imalat safhasına gelindi. Esenler’deki kentsel dönüşüm çalışmalarının bir diğer adresi de Oruçreis Mahallesi.  Yaklaşık 72 bin metrekare alanda yürütülen dönüşüm çalışmaları Esenler Belediyesi ile TOKİ işbirliğinde devam ediyor.  Projenin ilk etabındaki 262 konutun inşaatı da tamamlandı. Bu konutlar da çekilen kura sonucu hak sahiplerine teslim edildi. Bu rezerv konutların tesliminden sonra proje, ikinci etapla devam ediyor. İkinci etapta da boşaltılan binaların yıkımına başlandı" dedi. 
 
Havaalanı 2015 sonunda teslim 
 
Havaalanı Mahallesi’nde de kentsel dönüşüm kapsamında toplam 254 bina ve 1200 bağımsız konutun yıkıldığını belirten Başkan Göksu, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Esenler Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü ve emlak Konut GYO’nun üstlendiği projede, konutların inşası büyük bir hızla devam ediyor. Konutların, 2015 yılı sonuna kadar tamamlanması ve hak sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor. Bakanlar Kurulu tarafından Türkiye’de ilk “riskli alan” ilan edilen mahallelerden birisi olan Havaalanı Mahallesi’nde toplam 72 bin metrekarelik alanda yürütülen projede, yüzde 35 yapılaşma, yüzde 65 yeşil alan olacak. Toplam 7.000 araçlık kapalı otoparkın da yer alacağı projede konutlar, ekolojik bina konseptinde olacak ve hepsinin dış cephelerinde Selçuklu mimarisi uygulanacak" şeklinde konuştu. 
 
Tuna Projesi 
 
"Riskli alan" ilan edilen ve kentsel dönüşümün uygulanacağı mahallelerden birinin de Tuna Mahallesi olduğunu belirten Göksu "Burada da mühendislik hizmeti almadan yapılan ve mülkiyet problemi bulunan toplam; 77 binada 350 bağımsız bölüm yıkılacak. 25 bin metrekarelik alana toplam 800 konut inşa edilecek. Proje çalışmaları son safhaya geldi ve yakın bir zamanda bölgedeki vatandaşlarla görüşmeler yapılarak sözleşmeler imzalanacak" diye konuştu. 
 
İlk Hedef 10 Bin Konut 
 
Esenler Belediyesi’nin öncülülüğünde ilçenin başka mahallelerinde de kentsel yenileme çalışmalarına dönük hazırlıkların devam ettiğini belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Esenler’deki bir diğer dönüşüm noktası ise Çiftehavuzlar Mahallesi. 85.300 metrekare alan içerisinde 154 yapı ve 854 bağımsız birim bulunuyor. Proje alanı içerisinde yaklaşık 1500 konut üretilmesi hedefleniyor. Şu anda ilçemizde 10 binin üzerinde konut ya üretim aşamasında, ya da proje aşamasında. Yani ilçemizdeki ilk hedefimiz olan yeni 10 bin konut hedefini aşmış durumdayız” dedi. 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

 • Depreme Karşı Tek Çare Kentsel Dönüşüm
  Depreme Karşı Tek Çare Kentsel Dönüşüm

  Tarihi Havagazı Fabrikası'ndaki iftar buluşmasında muhtarlar ve meclis üyelerini ağırlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, deprem tehdidine karşı en önemli korunma yönteminin kentsel dönüşüm olduğunu söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer