|   |   | 

2015'de inşaatın milli gelirdeki payı yüzde 5,6 oldu

Türk Yapı Sektörü Raporu'na göre, geçen yıl inşaat sektöründeki büyüme zayıf ve genel ekonomik büyümenin altında kaldı.

2015'de inşaatın milli gelirdeki payı yüzde 5,6 oldu

Yapı Endüstri Merkezi (YEM) tarafından hazırlanan "Türk Yapı Sektörü Raporu"nda, 2015 yılı genelinde inşaat sektörünün büyüme performansının zayıf ve genel ekonomik büyümenin altında kaldığı belirtildi. 

Raporda, buna bağlı olarak inşaat sektörünün milli gelir içindeki payının yüzde 5,6'a indiği belirtildi. 

Türk Yapı Sektörü Raporu'nda, geçen yıl yaşanan iç ve dış siyasi gelişmeler ve bunların ekonomiye etkileri değerlendirilirken, iki genel seçim ile oluşan siyasi belirsizlik, artan terör olayları, jeopolitik gelişmeler ve dışarıda yaşanan küresel mali dalgalanmaların inşaat sektörü açısında etkili ve belirleyici olduğunun altı çizildi. 

Ekonomik ve siyasi alanda yaşanan belirsizliğin yıl genelinde özellikle özel sektör yatırımlarının ötelenmesine yol açtığı vurgulanan raporda, inşaat harcamalarının da oluşan koşullardan olumsuz etkilendiği belirtildi. 

Kamu inşaat harcamaları sınırlı kaldı

Rapora göre, kamu inşaat harcamalarında genişleme yüzde 3,3 ile daha sınırlı kalmıştır. Özel sektör inşaat harcamaları ise yüzde 8,5 genişlemiş olmakla birlikte enflasyondan arındırıldığında reel büyüme olmamıştır. 

İnşaat harcamalarındaki bu gelişmelere bağlı olarak inşaat sektörü yılın dokuz ayında sadece yüzde 0,4 ile oldukça sınırlı bir büyüme göstermiştir. 

Yıl genelinde inşaat sektörünün büyüme performansı zayıf ve genel ekonomik büyümenin altında kalmıştır. 

İnşaat sektörü, olumsuz koşullarda daha fazla etkilendi

İnşaat sektörü genel ekonomiye göre olumsuz koşullardan daha fazla etkilenmiştir. Buna bağlı olarak inşaat sektörünün milli gelir içindeki payı yüzde 5,6’ya inmiştir. İnşaat sektöründeki istihdam ise Eylül ayı itibariyle 2 milyonu ve geçen yılki seviyesini aşmıştır. 

Gayrimenkul iş geliştirme ve kiralama sektörü ise yılın dokuz ayında yüzde 3,3 ile geçen yılın üzerinde ve genel ekonomiye paralel bir büyüme göstermiştir. 

2015 yılının dokuz ayında alınan toplam yapı ruhsatlarında yüzde 24,8 ile önemli bir gerileme yaşanmıştır. 

Konut yapı ruhsatları yüzde 25,2, konut dışı bina yapı ruhsatları ise yüzde 23,4 gerilemiştir. Yıl genelinde yaşanan belirsizlik ve dalgalanmalar alınan yapı ruhsatlarını sınırlamıştır. 

Yıl genelinde bina inşaat maliyetleri yüzde 5,9, inşaat malzemesi maliyetleri ise yüzde 5,2 ile enflasyonun ve geçen yılki gerçekleşmelerin altında artış göstermiştir. 

Herşeye rağmen rekor yılı...

2015 yılında konut satışları yüzde 10,6 artarak 1,29 milyona ulaşmış, beklentileri aşarken tüm zamanların satış rekorunu kırmıştır. 

Konut talebi belirsizlik ve dalgalanmalara rağmen artışını sürdürmüştür. Konut bir güven unsuru olarak talep görmüştür. 

Konut talebini destekleyen konut kredilerinde büyüme 2015 yılında 15,1 olmuş ve konut kredileri stoku 143,7 milyar liraya ulaşmıştır. Konut kredileri aylık ortalama faiz oranları ise yıla yüzde 0,91 seviyesinden başlamış ve yüzde 1,18 oranından kapatmıştır. 

Konut talebindeki artışın sürmesine karşın yeni konut fiyatları 2015 yılında yüzde 9,4 ile makul oranda ve enflasyona paralel bir artış göstermiştir. 

Yabancıların Türkiye’den gayrimenkul alımları 2015 yılının ilk on ayında yüzde 7,2 gerileyerek 3,36 milyar dolar olmuştur. Gerilemede, Türkiye’de yaşanan belirsizlikler kadar küresel mali dalgalanmalar ve jeopolitik gelişmeler de belirleyici olmuştur. 

Yurtdışı müteahhitlik işlerinde de gerileme yaşanmıştır. 2015 yılının ilk 8 ayında alınan proje sayısı yüzde 49,4, proje tutarı ise yüzde 11,6 gerilemiştir. Müteahhitlik işlerinin yoğun olarak alındığı ülkelerin enerji ihracat gelirlerinin azalması ile bu ülkelerle yaşanan siyasi gerginlikler alınan işlerinin düşmesine yol açmıştır. 

İnşaat sektöründe yaşanan bu gelişmelere bağlı olarak inşaat malzemeleri iç pazarı yılın ilk dokuz ayında nominal olarak yüzde 6,6 büyüyerek 91,9 milyar Türk Lirasına ulaşmıştır. 

İnşaat malzemeleri dış ticaretinde ise önemli bir gerileme yaşanmıştır. 2015 yılında inşaat malzemeleri ihracatı yüzde 19,8 gerileyerek 17,0 milyar dolara inerken, ithalatta gerileme yüzde 1,7 ile daha sınırlı olmuş ve toplam ithalat 9,13 milyar dolara inmiştir. 

İnşaat malzemeleri sanayi üretimi ise 2015 yılında sadece yüzde 0,7 artarak yine zayıf bir performans göstermiştir. 

İnşaat sektöründe küresel gelişmeler

Rapora göre, dünya inşaat sektöründe 2015 yılında iki önemli eğitim ortaya çıkmıştır. 

İlki ABD ve AB gibi gelişmiş ülkelerde inşaat sektöründe büyümenin kalıcı hale gelerek sürmesidir. İkinci eğilim ise özellikle petrol ve emtia ihracatçısı gelişen ülkelerin gelirlerinin azalması ile alt ve üst yapı inşaat harcamalarının sınırlanmasıdır. 

Bu iki ana eğilime bağlı olarak dünya inşaat harcamaları 2015 yılında nominal olarak değer bazında yüzde 4,0 genişlemiş ve 9,72 trilyon dolara ulaşmıştır. 

ABD’de inşaat harcamaları rekor seviyelere ulaşmış, Avrupa Birliği’nde harcamalar artışı yavaşlarken özellikle Rusya ve Körfez ülkelerinde harcamalarda küçülmeler yaşanmıştır. 

Dünya inşaat malzemelerinde büyüme ise inşaat harcamalarındaki gelişmeye paralel 2015 yılında yavaşlamış ve değer olarak yüzde 4,0 büyüyerek 6,8 trilyon dolara ulaşmıştır. İnşaat malzemelerine talep artışı gelişmiş ülkelerde hızlanırken, başta Çin olmak üzere gelişen ülkelerde yavaşlamıştır. 

Dünya inşaat malzemeleri ihracatının 2015 yılında yüzde 7,7 gerilediği ve 810 milyar dolara düştüğü öngörülmektedir. İnşaat malzemeleri fiyatlarında küresel ölçekte yıl boyu gerilemeler yaşanmıştır. İnşaat faaliyetlerinde yavaşlama da mal talebini ve ticaretini sınırlamıştır. Bu nedenle uzun yıllar sonra inşaat malzemeleri dünya ticaretinde yeniden daralma yaşanmıştır. 

Küresel gayrimenkul sektöründe ise sınır ötesi yatırımlar yüzde 10,7 artarak 1,34 trilyon dolara ulaşmış ve küresel kriz sonrası en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Artışta gelişmiş ülke varlıklarına yönelik artan yatırım iştahı ile gelişen ülke varlıklarından çıkış eğilimi etkili olmuştur.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Günü Birlik Kiralamalara Vergi Kaydı Uyarısı
  Günü Birlik Kiralamalara Vergi Kaydı Uyarısı

  Didim Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Osman Coşkun gayrimenkullerini kısa süreli kiralama (günübirlik) şeklinde vereceklerin Vergi Dairesine bildirim yapmaları gerektiğini bildirdi.

 • Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu
  Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu

  2017 yılı Mayıs ayında Doğu Karadeniz’de satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 2,2 artış ile 2 bin 588 oldu. Rize ise konut satışlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 57,8 artış ile dikkat çekti.

 • 3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!
  3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!

  İstanbul Avcılar’da E-5 aksındaki en büyük proje olan 3S Firuze Konakları yatay mimarisi ve ferah tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüksek kiralama potansiyeline sahip bulunan proje tamamlandığında %40 değer artışı öngörülüyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer