|   |   | 

2015 emlak vergisi 2. taksit ödemeleri

Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri kasım ayında başladı. İkinci taksit ödemeleri 30 Kasım 2015 tarihine kadar yapılabiliyor.

2015 emlak vergisi 2. taksit ödemeleri

Ev sahibi olanların ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince ödeniyor. Taşınmazlar için geçerli ve sadece taşınmaz sahipleri tarafından ödenen bu verginin ikinci taksit ödemelerinin kasım ayı itibariyle yapılması gerekiyor. 2015 emlak vergisi 2. taksit ödemelerine ve emlak vergisine ilişkin bilinmesi gerekenleri ve merak edilenleri sizler için açıkladık: 

Emlak vergisi 2. taksit

Emlak vergisi; arazi, arsa ve binalar için ödeniyor. Bu tür taşınmazı olanlar emlak vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Bu vergi yıl içinde iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. 2015 yılına ait emlak vergisi ödemelerinin ilk taksiti mart ayında başlamış mayıs ayının sonunda da son bulmuştu. 2. taksit ödemeleri ise kasım ayında başladı. Kasım ayının başında başlayan ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım’da yani aralık ayının başında sona eriyor. 

Emlak vergisi 2.taksit 2015 ne zaman ödenir?

1 Kasım itibarı ile 2015 yılı emlak vergilerinin 2. taksitlerinin tahsilatlarına başlandı. 2. taksit ödemeleri devletin herhangi bir ek süre durumu söz konusu olmazsa aralığın başında sona erecek. Yani 30 Kasım’a kadar tahsilat işlemleri devam edecek. Bu noktada emlak vergisi mükellefleri gayrimenkullerinin bağlı olduğu belediyelere giderek vergi borcunu ödeyebiliyor. Belediyelerin internet sitesi üzerinden online işlemlere girerek ödeme yapmak da mümkün oluyor. 

Emlak vergisi nereye ödenecek?

Emlak vergisini mükellefleri sahip oldukları gayrimenkullerin bağlı olduğu belediyeye giderek ilgili birime ödeme yapabiliyor. Ancak internet üzerinden de ödeme yapmak mümkün. Ancak bunun için belediyelerin e-belediye sistemine sahip olmaları gerekiyor. e-belediye sistemi kullanılıyorsa, ödemeler internet üzerinden de yapılabiliyor. Ayrıca isteyenler PTT aracılığı ile veya belediyelerin hesabına havale yaparak da vergi borcunu ödeyebiliyor. 

İstanbul 2015 emlak vergisi oranları

İstanbul'daki evler için binde 2, binalar (dükkan, işyeri) için binde 4, arsa sahipleri için binde 6 ve araziler için ise binde 2 oranında vergi ödemesi yapılıyor. Büyükşehir olmayan yerlerde ise binalarda binde 2'lik, meskenlerde binde 1'lik, arazilerde binde 1'lik ve arsalarda binde 3'lük ödeme yapılıyor. 

Emlak vergisinden kimler muaf?

Gayrimenkul sahibi olup emlak vergisi ödemeyenler yani emlak vergisini ödemekten muaf olanlar da söz konusu. Ancak muaf olabilmek için bazı özellikleri taşımak gerekiyor: İşte aranan kriterler: 

Türkiye sınırları içinde 200 metrekare altında tek konutu olan,

-SSK, Bağkur ve emekli sandığından emekli olan ve başka geliri olmayanlar ile bunların dul ve yetimleri,

-Emekli olmayan başka yerden de geliri olmayan işsizler ve ev hanımları,

-Engelliler,

-Şehitlerin dul ve yetimleri ve gaziler emlak vergisi ödemezler. 

Emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilmek için de gayrimenkulünün bağlı olduğu belediyeye bildirimde bulunması gerekiyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Şehitkamil Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Şehitkamil Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı alacakların yeniden yapılandırılması kanunu kapsamında vadesi geçen borçların yapılandırılmasına ilişkin açıklamada bulunan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, vatandaşların en geç 30 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar borçlarını yapılandırması uyarısında bulundu.

 • Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı
  Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı

  Muratpaşa Belediyesi, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin 30 Haziran Cuma mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları konusunda uyardı.

 • Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerinde ödeme yükümlülüğü bulunan vatandaşların yapılandırma işlemleri için son başvuru tarihinin 30 Haziran Cuma günü olduğunu açıkladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer