|   |   | 

2016 Yılı Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

Taşınmazı olanlar, yıl içinde iki taksit halinde emlak vergisini ödeyebiliyor. Peki 2016 yılı emlak vergisi ne zaman ödenecek?

2016 Yılı Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

Gayrimenkul sahipleri bu yıl da emlak vergisi ödeyecekler. Emlak vergisi; arazi, arsa ve bina gibi gayrimenkullere sahip olanlar tarafından ödeniyor. Bu tür taşınmazı olanlar yıl içinde iki taksit halinde emlak vergisini ödeyebiliyor. Peki 2016 yılı emlak vergisi ne zaman ödenecek?

Emlak vergisi ödeme tarihleri

2016 yılı emlak vergisi yıl içinde iki eşit taksit halinde ödenecek. 2016 yılına ait emlak vergisi ödeme tarihleri ise açıklandı. Buna göre emlak vergisinin birinci taksiti mart ayında, 2. taksit ödemeleri de eylül ayında başlıyor.

2016 yılı emlak vergisi ödeme tarihleri:

·        2016 yılı emlak vergisi 1.taksit ödemesinin başlangıcı 1 Mart 2016.

·        2016 yılı emlak vergisi 1.taksit ödemesinin son ödeme tarihi 31 Mayıs 2016.

·        2016 yılı emlak vergisi 2.taksit ödemesinin başlangıcı 1 Eylül 2016.

·        2016 yılı emlak vergisi 2. taksit ödemesinin son ödeme tarihi ise 30 Kasım 2016.

Emlak vergisi nereye ödenir?

2016 yılı emlak vergisi ödemeleri için mükelleflerin ilgili belediyeye başvurmaları gerekiyor. Yani emlak vergisi taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye yapılabiliyor. Ancak emlak vergisi ödemeleri ayrıca;

·        İlgili belediyenin hesabına PTT ile ya da banka hesap numaralarına havale edilerek ödenebiliyor.

·        Vergi tahsil yetkisi verilen bankaların internet şubeleri üzerinden kredi kartı ile ödenebiliyor.

·        Belediyelerin e-belediye sistemleri üzerinden üye olunarak online yapılabiliyor.

Hangi oranlarda emlak vergisi ödenecek?

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. Diğer binalarda (işyeri, dükkan) emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Emlak vergisi 2016'da zamlı ödenecek

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği’ne göre 2016 yılına ait emlak bina, arsa ve arazi için kullanılacak zam oranı, emlak vergisi mükellefi olanları ve 2016 yılında yeni mükellef olanların hesabında kullanılacak.

Peki emlak vergisi 2016'da ne kadar zamlı ödenecek?

Emlak Vergi artışının ne kadar olacağını belirleyen yeniden değerleme oranı 10 Kasım 2015 tarihli resmi gazetede ilan edildi. Yeniden değerleme oranı yeni yılda emlak vergisine ne kadar zam yapılacağını belirliyor. Buna göre 2015 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranı %5,58 olarak belirlenmişti. Emlak Vergisi için kullanılacak zam oranı ise yeniden değerleme oranının yarısı kadar yani %2,79 olacak. Buna göre 2016 yılında emlak vergileri %2,79 zamlı ödenecek.

 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

  • Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!
    Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!

    Artış oranları çok tartışılan emlak vergisine itiraz süresi yarın akşam sona eriyor. Mağdur olduğunu düşünen vatandaş bu tarihe kadar dava açmazsa belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

  • Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı
    Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı

    Emlak Vergisi Kanunu uyarınca dört yılda bir hesaplanan emlak vergisi oranlarında 2018 yılı için ilgili komisyonun belirlediği oranlar askıya çıkartıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer