|   |   | 

2016 Yılı Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

Taşınmazı olanlar, yıl içinde iki taksit halinde emlak vergisini ödeyebiliyor. Peki 2016 yılı emlak vergisi ne zaman ödenecek?

2016 Yılı Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

Gayrimenkul sahipleri bu yıl da emlak vergisi ödeyecekler. Emlak vergisi; arazi, arsa ve bina gibi gayrimenkullere sahip olanlar tarafından ödeniyor. Bu tür taşınmazı olanlar yıl içinde iki taksit halinde emlak vergisini ödeyebiliyor. Peki 2016 yılı emlak vergisi ne zaman ödenecek?

Emlak vergisi ödeme tarihleri

2016 yılı emlak vergisi yıl içinde iki eşit taksit halinde ödenecek. 2016 yılına ait emlak vergisi ödeme tarihleri ise açıklandı. Buna göre emlak vergisinin birinci taksiti mart ayında, 2. taksit ödemeleri de eylül ayında başlıyor.

2016 yılı emlak vergisi ödeme tarihleri:

·        2016 yılı emlak vergisi 1.taksit ödemesinin başlangıcı 1 Mart 2016.

·        2016 yılı emlak vergisi 1.taksit ödemesinin son ödeme tarihi 31 Mayıs 2016.

·        2016 yılı emlak vergisi 2.taksit ödemesinin başlangıcı 1 Eylül 2016.

·        2016 yılı emlak vergisi 2. taksit ödemesinin son ödeme tarihi ise 30 Kasım 2016.

Emlak vergisi nereye ödenir?

2016 yılı emlak vergisi ödemeleri için mükelleflerin ilgili belediyeye başvurmaları gerekiyor. Yani emlak vergisi taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye yapılabiliyor. Ancak emlak vergisi ödemeleri ayrıca;

·        İlgili belediyenin hesabına PTT ile ya da banka hesap numaralarına havale edilerek ödenebiliyor.

·        Vergi tahsil yetkisi verilen bankaların internet şubeleri üzerinden kredi kartı ile ödenebiliyor.

·        Belediyelerin e-belediye sistemleri üzerinden üye olunarak online yapılabiliyor.

Hangi oranlarda emlak vergisi ödenecek?

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. Diğer binalarda (işyeri, dükkan) emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Emlak vergisi 2016'da zamlı ödenecek

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği’ne göre 2016 yılına ait emlak bina, arsa ve arazi için kullanılacak zam oranı, emlak vergisi mükellefi olanları ve 2016 yılında yeni mükellef olanların hesabında kullanılacak.

Peki emlak vergisi 2016'da ne kadar zamlı ödenecek?

Emlak Vergi artışının ne kadar olacağını belirleyen yeniden değerleme oranı 10 Kasım 2015 tarihli resmi gazetede ilan edildi. Yeniden değerleme oranı yeni yılda emlak vergisine ne kadar zam yapılacağını belirliyor. Buna göre 2015 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranı %5,58 olarak belirlenmişti. Emlak Vergisi için kullanılacak zam oranı ise yeniden değerleme oranının yarısı kadar yani %2,79 olacak. Buna göre 2016 yılında emlak vergileri %2,79 zamlı ödenecek.

 

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı
  Muratpaşa’dan Yapılandırma Uyarısı

  Muratpaşa Belediyesi, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerin 30 Haziran Cuma mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları konusunda uyardı.

 • Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı
  Aliağa Belediyesinden Yapılandırma Uyarısı

  Aliağa Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü emlak, çevre temizlik ve ilan reklam vergilerinde ödeme yükümlülüğü bulunan vatandaşların yapılandırma işlemleri için son başvuru tarihinin 30 Haziran Cuma günü olduğunu açıkladı.

 • Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi
  Varto Belediyesinden Vergi Affı Müjdesi

  Muş’un Varto Belediyesi, ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 Sayılı Kanun’ çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı
  Muş Belediyesinde Vergi Affı İçin Müracaatlar Başladı

  Muş Belediyesi, 27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun' çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

 • Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi
  Yapılandırmada ve Vergide Son Ödeme Tarihi

  2016 Yılı kamu alacaklarını yapılandırılmasında ikinci taksit ile Emlak, Çevre, Temizlik, İlan ve Reklam vergilerinin ödenmesinde 31 Mayıs son tarih olarak açıklandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer