|   |   |  2018 Aralık ayı Kira Artış Oranı belli oldu

2018 Aralık ayı Kira Artış Oranı belli oldu

2018 yılı Aralık ayı kira artış oranları açıklandı. Ev sahipleri kira artırımlarını, sözleşmesinin yenilendiği dönemde yapabiliyorlar. İşte bu ay kira sözleşmesi yenilenler için yapılacak kira zammı oranı…

2018 Aralık ayı Kira Artış Oranı belli oldu

Peki 2018 Aralık ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracıya ne kadar zam yapılabilir? Aralık ayında kiralar ne kadar artacak?

2018 Aralık ayında kiralar ne kadar artacak?

Türk Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesine göre; tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Yani TÜİK tarafından açıklanan ÜFE rakamlarına göre kira artış oranı belirlenebiliyor.

Peki Aralık ayında kiracıya ne kadar zam yapılacak? TÜİK tarafından açıklanan ÜFE rakamlarına göre 2018 Aralık ayında kiraya en fazla yüzde 25,52 oranında zam yapılabiliyor. Yani bu ay ev sahipleri kirayı en fazla yüzde 25,52 oranında artırabilecek.

Yurt içi üretici fiyat endeksi

- Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,53 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 36,68, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,54 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 25,52 artış gösterdi.

- Kiracılara yapılacak Aralık ayı zam oranı da yüzde 25,52 oldu. Yani ev sahipleri bu orandan fazla kiracısına zam yapamayacak.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Univa’dan yerli yatırımcıya özel kampanya!
  Univa’dan yerli yatırımcıya özel kampanya!

  Türkiye’de bir ilke imza atarak gayrimenkul sektöründe yeni bir dönemi başlatan Erkanlı Holding’in yatırım amaçlı öğrenci evi projesi Univa, Türk yatırımcılara özel bir kampanya başlattı.

 • Skyland İstanbul’un Örnek Dairesi Tamamlandı
  Skyland İstanbul’un Örnek Dairesi Tamamlandı

  Eroğlu Yapı’nın Seyrantepe’ye yeni bir soluk getiren projesi Skyland İstanbul’un örnek dairesi ziyarete açıldı. Gönye Proje Tasarım tarafından tasarlanan daire, keyifli bir yaşam sürmeyi hedefleyen ve hayatı çocukları ve yakın dostları ile paylaşan bireylere uygun, modern iç mekan tasarımı ile öne çıkıyor.

 • İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL geldi
  İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL geldi

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde yürürlüğe giren ve iki kez uzatılan İmar Barışı’nda sona gelindi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.