|   |   |  2018 Aralık ayı Kira Artış Oranı belli oldu

2018 Aralık ayı Kira Artış Oranı belli oldu

2018 yılı Aralık ayı kira artış oranları açıklandı. Ev sahipleri kira artırımlarını, sözleşmesinin yenilendiği dönemde yapabiliyorlar. İşte bu ay kira sözleşmesi yenilenler için yapılacak kira zammı oranı…

2018 Aralık ayı Kira Artış Oranı belli oldu

Peki 2018 Aralık ayında kira sözleşmesi yenilenen kiracıya ne kadar zam yapılabilir? Aralık ayında kiralar ne kadar artacak?

2018 Aralık ayında kiralar ne kadar artacak?

Türk Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesine göre; tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir. Yani TÜİK tarafından açıklanan ÜFE rakamlarına göre kira artış oranı belirlenebiliyor.

Peki Aralık ayında kiracıya ne kadar zam yapılacak? TÜİK tarafından açıklanan ÜFE rakamlarına göre 2018 Aralık ayında kiraya en fazla yüzde 25,52 oranında zam yapılabiliyor. Yani bu ay ev sahipleri kirayı en fazla yüzde 25,52 oranında artırabilecek.

Yurt içi üretici fiyat endeksi

- Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,53 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 36,68, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,54 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 25,52 artış gösterdi.

- Kiracılara yapılacak Aralık ayı zam oranı da yüzde 25,52 oldu. Yani ev sahipleri bu orandan fazla kiracısına zam yapamayacak.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Sur Yapı'dan Altın Gibi kampanya
  Sur Yapı'dan Altın Gibi kampanya

  Sur Yapı’dan konut, ofis ve dükkan sahibi olmak isteyenlere sadece %5 peşinat, 120 ay 0,98 vade ve her 100 bin TL’ye 30 bin TL indirim fırsatı sunuluyor.

 • İnşaat sektöründe ciro yüzde 23,5 arttı
  İnşaat sektöründe ciro yüzde 23,5 arttı

  Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2018 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %26 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre %2,4 azaldı.

 • Yeni yılda Çanakkale’de yepyeni bir hayat
  Yeni yılda Çanakkale’de yepyeni bir hayat

  Yapı sektöründe 34 yıldır yaptığı çok yönlü tasarımlarla adından söz ettiren Plastform Mimarlık İnşaat; yeni yılda yeni bir hayat sunan çok özel bir kampanya gerçekleştiriyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.