|   |   |  2019 Ağustos ayı kira artışı oranı belli oldu

2019 Ağustos ayı kira artışı oranı belli oldu

Kira sözleşmesi bu ay sona erenler ne kadar kira artışı veya kira zammı yapacaklar? Ağustos ayında kira artışı yapacak olanlar için kira zam oranı ne kadar olacak? İşte detayları...

2019 Ağustos ayı kira artışı oranı belli oldu

Daha önceden bilindiği üzere geçtiğimiz yıl yapılan değişiklik ile 2019 yılı itibari kira artış oranın Üretici Fiyat Endeksine göre değil, Tüketici Fiyat Endeksine göre hesaplanacağı açıklanmıştı. Kiralık gayrimenkullerin sözleşmesi Ağustos ayında yenilenenler için TÜFE'ye göre hesaplanacak kira artış oranı belli oldu. 

Yani TÜİK tarafından açıklanan TÜFE rakamlarına göre kira artış oranı belirlenebiliyor. Bu ay TÜFE oranı ne oldu?

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde1,36 arttı

TÜFE'de  2019 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde1,36, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde6,44, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde16,65 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde19,91 artış gerçekleşti.

2019 Ağustos ayı kira artışı oranı ne kadar?

Peki Ağustos 2019 ayında kiracıya ne kadar zam yapılacak? TÜİK tarafından açıklanan TÜFE rakamlarına göre 2019 Ağustos ayında kiraya en fazla yüzde 19,91 oranında zam yapılabiliyor. Yani bu ay ev sahipleri kirayı en fazla yüzde 19,91 oranında artırabilecek.

2019 Ağustos ayı kira artışı hesaplama örneği

Mevcut kira: 1000 TL

Kira zam oranı: yüzde 19,91

Kira zam bedeli: 199,1 TL

Zam ile kira bedeli: 1.199,1 TL

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Antwell, yılın en iyisi seçildi!
  Antwell, yılın en iyisi seçildi!

  Yurtiçinde ve yurtdışında birçok önemli projeye imza atan Ant Yapı’nın, yeni projesi Antwell, gayrimenkul sektörünün en iyilerinin seçildiği Sign of The City Awards 2019’da “En İyi Rezidans” ödülünün sahibi oldu.

 • Çalışanların sadece yüzde 35’i ofisinden memnun
  Çalışanların sadece yüzde 35’i ofisinden memnun

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ile Akademetre Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Zeytin’in, Gayrimenkulün Büyük Buluşması/RE360’ta ‘Gayrimenkulde Karşılanmamış Beklentiler’ başlıklı sunumlarında çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

 • Dekorasyon nedir ve nasıl yapılır?
  Dekorasyon nedir ve nasıl yapılır?

  İnsanlar tarihleri boyunca her zaman bir şeyleri dekore etme yönünde çalışmışlardır. Bu his insanların içinde bulunan zevklerini, mekânlara tattırma arzusundan kaynaklanır.

 • Emlak işletmelerine ek süre!
  Emlak işletmelerine ek süre!

  Taşınmaz ticaretiyle iştigal eden emlak işletmelerinin faaliyetlerine devam edebilmeleri için almaları gereken yetki belgesi süresi 31 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatıldı.

 • Akıllı evlerin yükselişi devam ediyor
  Akıllı evlerin yükselişi devam ediyor

  Teknoloji, evleri de daha akıllı hale getirdi. Dışarıdayken evimizi ısıtıp soğutabiliyoruz, zil çaldığında kapıda kim var diye görebiliyor hatta konuşabiliyoruz, elektriği ve prizleri kontrol ederek prizde unutulan ütü korkusuna son verebiliyoruz.

 • İnşaat son çeyrekte pozitif tarafa geçecek
  İnşaat son çeyrekte pozitif tarafa geçecek

  Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Kasım Ayı Raporu’nu açıkladı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.