|   |   |  2019’da en fazla konut satışı olan illerdeki değer değişimi açıklandı

2019’da en fazla konut satışı olan illerdeki değer değişimi açıklandı

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com, TÜİK‘in açıkladığı 2019 Mayıs ayı gayrimenkul verilerini değerlendirdi ve en çok konut satışı olan illerdeki değer değişimini açıkladı.

2019’da en fazla konut satışı olan illerdeki değer değişimi açıklandı

TÜİK‘in Mayıs ayı gayrimenkul verilerini değerlendiren Endeksa.com Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Aylin Daylan, “Türkiye genelinde Mayıs ayında 82.252 adet, ilk 5 ay içinde ise toplam 423.088 adet konut satışı gerçekleşti. 2019 yılı Mayıs ayındaki konut satış adedi geçen sene Mayıs ayına göre %31,3, 2019 yılının ilk 5 ayındaki konut satış adedi geçen senenin ilk 5 ayına göre ise %19,7 düşüş göstermiş oldu” dedi.

İpotekli konut satışları %85,8 azaldı

Mayıs ayında ipotekli konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %85,8 oranında düşüş göstererek 5.231 olarak gerçekleştiğini kaydeden Daylan, “Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %6,4 oldu. Bu oran 2018 Mayıs ayında %30.8 seviyesindeydi. Konut satış adetlerindeki asıl düşüşün ikinci el konutlardan ziyade ilk defa satılan konutlarda olduğunu görüyoruz. Mayıs ayında ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %39,2 azalarak 33.765, ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %24,4 azalış göstererek 48.487 oldu” bilgisini verdi.

İstanbul yabancılara satışta ilk sırada

Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %62,5 artarak 3.925’e ulaştığını belirten Daylan, “Yabancıya yapılan konut satışları hala toplam konut satışları içinde küçük bir paya sahip olmasına rağmen artışını sürdürüyor. Toplam konut satışlarının %4.77’sini oluşturan yabancıya konut satışı geçen senenin ilk 5 ayına göre ise %76,9 artarak 17.263 oldu. Mayıs ayında yabancılara en fazla konut satışı yapılan iller 1.734 konut satışı ile İstanbul, 850 konut ile Antalya, 216 konut ile Ankara, 187 konut ile Bursa ve 136 konut ile Yalova oldu” dedi.

Türkiye genelinde değer arttı, İstanbul’da düştü

Endeksa verilerine göre 2019 Mayıs ayı itibarıyla tüm Türkiye’de konut değeri %4,76 artış gösterdi. Endeksa’nın güncel verilerine göre Türkiye genelinde ortalama konut büyüklüğü 125 metrekare, ortalama konut değeri 293.750 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 18 yıl.

Diğer yandan, 2019 yılında en fazla konut satışı gerçekleşen illerdeki konut değer değişimi incelendiğinde en fazla konut satışı olan İstanbul’da değerlerin son 1 yılda %14,07 düşüş gösterdiğini belirten Daylan, “Ankara’da konut değeri %6,01 düşüş gösterirken, İzmir’de %2,93, Antalya’da %16,68 ve Bursa’da %2,57 artış oldu” dedi.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!
  Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!

  Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye de yansıdı… Dünyaca ünlü mimarlar yeni projelerinde ağacın ve doğanın izini sürerken, farklı ülkelerdeki çok sayıda konut projesinde artık yüksek yapılarda da geniş yeşil alan yaratan tasarımlar görmek mümkün.

 • Web Tapu Sistemi Güncellendi
  Web Tapu Sistemi Güncellendi

  Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı “Web-Tapu, vatandaşların taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet ortamında yönetebildikleri, taşınmazların tapu kayıt ve konum bilgilerini görüntüleyebildikleri bir sistemdir. Sistem ile gerek vatandaşlarımızın yanı sıra, emlakçılık faaliyetlerinde bulunan kişiler açısından önemli yenilikler hayata geçirildi” dedi.

 • İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...
  İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...

  Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.