|   |   |  2019’da en fazla konut satışı olan illerdeki değer değişimi açıklandı

2019’da en fazla konut satışı olan illerdeki değer değişimi açıklandı

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com, TÜİK‘in açıkladığı 2019 Mayıs ayı gayrimenkul verilerini değerlendirdi ve en çok konut satışı olan illerdeki değer değişimini açıkladı.

2019’da en fazla konut satışı olan illerdeki değer değişimi açıklandı

TÜİK‘in Mayıs ayı gayrimenkul verilerini değerlendiren Endeksa.com Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Aylin Daylan, “Türkiye genelinde Mayıs ayında 82.252 adet, ilk 5 ay içinde ise toplam 423.088 adet konut satışı gerçekleşti. 2019 yılı Mayıs ayındaki konut satış adedi geçen sene Mayıs ayına göre %31,3, 2019 yılının ilk 5 ayındaki konut satış adedi geçen senenin ilk 5 ayına göre ise %19,7 düşüş göstermiş oldu” dedi.

İpotekli konut satışları %85,8 azaldı

Mayıs ayında ipotekli konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %85,8 oranında düşüş göstererek 5.231 olarak gerçekleştiğini kaydeden Daylan, “Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %6,4 oldu. Bu oran 2018 Mayıs ayında %30.8 seviyesindeydi. Konut satış adetlerindeki asıl düşüşün ikinci el konutlardan ziyade ilk defa satılan konutlarda olduğunu görüyoruz. Mayıs ayında ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %39,2 azalarak 33.765, ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %24,4 azalış göstererek 48.487 oldu” bilgisini verdi.

İstanbul yabancılara satışta ilk sırada

Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %62,5 artarak 3.925’e ulaştığını belirten Daylan, “Yabancıya yapılan konut satışları hala toplam konut satışları içinde küçük bir paya sahip olmasına rağmen artışını sürdürüyor. Toplam konut satışlarının %4.77’sini oluşturan yabancıya konut satışı geçen senenin ilk 5 ayına göre ise %76,9 artarak 17.263 oldu. Mayıs ayında yabancılara en fazla konut satışı yapılan iller 1.734 konut satışı ile İstanbul, 850 konut ile Antalya, 216 konut ile Ankara, 187 konut ile Bursa ve 136 konut ile Yalova oldu” dedi.

Türkiye genelinde değer arttı, İstanbul’da düştü

Endeksa verilerine göre 2019 Mayıs ayı itibarıyla tüm Türkiye’de konut değeri %4,76 artış gösterdi. Endeksa’nın güncel verilerine göre Türkiye genelinde ortalama konut büyüklüğü 125 metrekare, ortalama konut değeri 293.750 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 18 yıl.

Diğer yandan, 2019 yılında en fazla konut satışı gerçekleşen illerdeki konut değer değişimi incelendiğinde en fazla konut satışı olan İstanbul’da değerlerin son 1 yılda %14,07 düşüş gösterdiğini belirten Daylan, “Ankara’da konut değeri %6,01 düşüş gösterirken, İzmir’de %2,93, Antalya’da %16,68 ve Bursa’da %2,57 artış oldu” dedi.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • E-İpotek Kullanımı Yaygınlaştı
  E-İpotek Kullanımı Yaygınlaştı

  E-ipotek uygulamasının kullanımı gün geçtikçe daha da yaygınlaşıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yolla Nisan ayında 22 bin 461 adet ipotek işleminin tamamlandığını belirtti.

 • 2019’da kapanan inşaat şirketi sayısı yüzde 23 arttı.
  2019’da kapanan inşaat şirketi sayısı yüzde 23 arttı.

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre 2019’un ilk 5 ayında 2.820 inşaat şirketi kapandı. Uzmanlar, 2018’in aynı dönemine göre kapanan inşaat şirketi sayısında görülen %23’lük artışta en büyük payın, sektördeki maliyet artışlarının konut fiyatlarına yansıtılamaması olduğunu belirtiyor.

 • İnşaat Sektörü 2. Çeyreği Gerileme ile Kapattı…
  İnşaat Sektörü 2. Çeyreği Gerileme ile Kapattı…

  Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Haziran Ayı Raporu’nu açıkladı.

 • Mayıs ayında inşaat malzemeleri ihracatında tüm zamanların rekoru kırıldı
  Mayıs ayında inşaat malzemeleri ihracatında tüm zamanların rekoru kırıldı

  Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi’nin Mayıs 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre Mayıs ayı birçok rekora sahne oldu. İnşaat malzemeleri sanayisinde miktar olarak tüm zamanların rekoru kırılırken, değer olarak da 2013’ten bu yana ikinci kez 2,1 milyar dolar ihracat çıtası aşıldı. Ortalama ihracat birim fiyatları da Mayıs ayında gerilemesine son verdi.

 • Türkiye nüfusu yaşlanıyor, yaşlı bakım evlerine ihtiyaç artıyor
  Türkiye nüfusu yaşlanıyor, yaşlı bakım evlerine ihtiyaç artıyor

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Özdil Şahin, Türkiye‘de yaşlı nüfusun çeşitli sosyal nedenlerden dolayı yalnızlaştığını ve bu sorunun sürdüğünü belirterek, “2000 öncesi dönemde bu sorunun çözümüne yönelik devlet eliyle yapılan huzurevi yatırımları öne çıkmıştı.

 • Emlak Sektöründe Yaşanan Uyuşmazlıklar İstanbul'da Konuşuldu
  Emlak Sektöründe Yaşanan Uyuşmazlıklar İstanbul'da Konuşuldu

  Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde “Emlak Müşavirliği ve Emlak Sektöründe Yaşanan Uyuşmazlıklar” konusunda sektör temsilcilerinin katılımları ile toplantı yapıldı. İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda mevzuat, uygulamada karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerilerine ilişkin sektör temsilcileri ile istişarelerde bulunuldu.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.