|   |   |  2019 Temmuz ayı kira artışı oranı belli oldu

2019 Temmuz ayı kira artışı oranı belli oldu

Kira sözleşmesi bu ay sona erenler ne kadar kira artışı veya kira zammı yapacaklar? Temmuz ayında kira artışı yapacak olanlar için kira zam oranı ne kadar olacak? İşte detayları...

2019 Temmuz ayı kira artışı oranı belli oldu

Daha önceden bilindiği üzere geçtiğimiz yıl yapılan değişiklik ile 2019 yılı itibari kira artış oranın Üretici Fiyat Endeksine göre değil, Tüketici Fiyat Endeksine göre hesaplanacağı açıklanmıştı. Kiralık gayrimenkullerin sözleşmesi Temmuz ayında yenilenenler için TÜFE'ye göre hesaplanacak kira artış oranı belli oldu. 

Yani TÜİK tarafından açıklanan TÜFE rakamlarına göre kira artış oranı belirlenebiliyor. Bu ay TÜFE oranı ne oldu?

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,03 arttı

TÜFE'de (2003=100) 2019 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde0,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde5,01, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde15,72 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde19,88 artış gerçekleşti.

2019 Temmuz ayı kira artışı oranı ne kadar?

Peki Temmuz 2019 ayında kiracıya ne kadar zam yapılacak? TÜİK tarafından açıklanan TÜFE rakamlarına göre 2019 Temmuz ayında kiraya en fazla yüzde 19,88 oranında zam yapılabiliyor. Yani bu ay ev sahipleri kirayı en fazla yüzde 19,88 oranında artırabilecek.

2019 Temmuz ayı kira artışı hesaplama örneği

Mevcut kira: 1000 TL

Kira zam oranı: % 19,88

Kira zam bedeli: 199 TL

Zam ile kira bedeli: 1.199 TL

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yazlık evlerin bakımında “yalıtım” kilit rol oynuyor
  Yazlık evlerin bakımında “yalıtım” kilit rol oynuyor

  Yazlık binaya bakım yaparken bina yalıtımına gereken önemi vermek küf ve bakteri oluşumunu engelliyor, yaz aylarında iç ortamın ısınmasını engelleyerek daha serin, daha konforlu bir yaşama olanak verirken elektrik tüketiminde de tasarruf sağlıyor.

 • Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi açıldı
  Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi açıldı

  Arabulucuların, avukatların ve hukuki uyuşmazlıklarını çözüme kavuşturmak isteyenlerin ihtiyaçlarına yönelik özel olarak hazırlanan Türkiye’nin en büyük arabuluculuk merkezi T.A.M. Çözüm Merkezi açıldı.

 • NG Residence, kira getirisinde yüzde 30 artış sağladı
  NG Residence, kira getirisinde yüzde 30 artış sağladı

  İstanbul’un hızla değerlenen bölgesi Basın Ekspres’e ayrıcalıklı bir prestij kazandıran NG Residence, konumu ve donanımından aldığı güçle, yatırımcısına kazandırdığı kira getirisinde de yüzde 30 artış sağladı.

 • Ege Yapı üç projesinde yeni kampanya başlattı
  Ege Yapı üç projesinde yeni kampanya başlattı

  Uluslararası mimari ödüllü projelerin markası Ege Yapı; Cer İstanbul, ÇamlıYaka Konakları ve Kordon İstanbul projelerinde sunduğu fırsatlarla ev sahibi yapıyor. Kampanya kapsamında 0,99 oran ve 120 ay vade avantajıyla şehrin merkezinde yaşama ayrıcalıkları sunuluyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.