|   |   |  2019 yılında öz kaynağını kullanan şirketler kazanacak

2019 yılında öz kaynağını kullanan şirketler kazanacak

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt: "2019 yılında öz kaynağını kullanan şirketler kazanacak" yorumunda bulundu.

2019 yılında öz kaynağını kullanan şirketler kazanacak

Bugüne kadar 60 bin kişiyi ev sahibi yapan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 2018 yılının ders çıkarma yılı olduğunu söyledi. Özyurt "Artık şirketlerin öz kaynaklarına döndüğü bir döneme giriyoruz, 2019 yılında öz kaynağını kullanan şirketler kazanacak" dedi.

2018 yılının, krizi yönetebilen firmalar açısından iyi geçtiğini söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, geçtiğimiz yılın firmaların kendisini test etmesini ve öz kaynaklarını gözden geçirmesini sağladığını ifade etti. Borcunu kontrol edebilenlerin ayakta durabildiğine dikkat çeken Özyurt, "Gelir gider dengesini doğru yönetebilenler yoluna da daha sağlıklı devam edebildi. 2018, her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de ders çıkarma yılı oldu. Bundan böyle, şirketlerin de öz kaynaklarına döndüğü ve öz kaynakları bünyesinde iş yaptığı bir döneme giriyoruz. Sat-yap devri bitti. Yap-sat devri başladı. 2019 yılında öz kaynağı güçlü olan şirketler kazanacak. Türkiye ve dünya özüne, öz kaynaklarına dönecek. Çünkü son 15 yıldaki para bolluğu bitiyor. Bu durum şirketlerin de özüne dönmesine sebep olacak. Şirketlerin özüne dönmesi öz kaynakları kadar iş yapması anlamına geliyor" diye konuştu.

2018'de sektör dibi gördü

2018 yılının maliyetlerin arttığı, satış fiyatlarının dip yaptığı bir dönem olduğunu söyleyen Tamer Özyurt, yerli yatırımcı açısından ciddi bir daralmanın yaşandığını ifade etti. 2018'de sektörün dibi gördüğünü söyleyen Özyurt "Bunun birinci nedeni, tamamen faizlerin yüksek olması. Peşin parayla alacak olanların parasının bankada olması ve iyi faiz getirisi konutu ikinci plana itti. İkincisi, kredi faizlerinin çok yüksek olup üçe katlaması. 2018 yılında 500 bin lira kredi alacak kişinin geri ödemesi 1 buçuk milyon liraya çıktı. Dolayısıyla kredi alacak kesim gayrimenkulden uzaklaştı" dedi.

Yerlinin açığını yabancı kapattı

Yerli müşterinin konut almaması nedeniyle durgunluğa giren sektörde, yabancıya hitap eden projelerin yara almadığına dikkat çeken Özyurt, sektör olarak da firma olarak da yerli yatırımcının yerini yabancılarla doldurmaya çalıştıklarını kaydetti. Özyurt "Esenyurt, Beylikdüzü, Bahçeşehir, Başakşehir ve Büyükçekmece bir yabancı ilgisi var. Bu bölgede de en büyük teveccühü de biz alıyoruz. Çünkü rakiplerimizin çoğu havlu attılar.

Yabancıları çok ciddi mağdur eden firmalar oldu. İşini düzgün yapanlar ise başarılı oldu. Türkiye geneline baktığımızda yabancıların projelere ilgisi maksimum yüzde 5’lerde iken bizim şirket bünyesinde 2018 öncesinde yüzde 30-35 aralığında olan ilgi 2018’de yüzde 90’a çıktı. Önceki seneye göre 2018’de yabancı satışımızın iki misli üzerine çıkmışız. Biz, yabancıyı hiçbir zaman çok büyük bir rant olarak görmedik. Yerliye 100 liraya satarken, yabancıya 150’ye satalım düşüncesinde olmadık" diye konuştu.

Stokları kampanyalarla eriteceğiz

Önümüzdeki dönem projeleri hakkında da bilgi veren Tamer Özyurt şunları söyledi: "2020’ye kadar yeni bir proje açmama kararı aldık. Elimizde 5 proje, 6 bin civarında yapımı devam eden konut var. Bunlar; Meydan Ardıçlı, N logo, NCadde Ottoman, NCadde Ateş Corner ve Ödül İstanbul. Toplamdaki bağımsız bölüm 6 bin seviyesinde. 2 bin 500 bağımsız bölüm satılık malımız var. Bunlar 2019 ve 2020 sonunda bitecek. Kampanyalarla stokları eriteceğiz. 2019 ve 2010’da öz kaynaklarımız ne kadar ise o oranda iş yapmaya devam edeceğiz. Öz kaynaklarımız yetmiyorsa başka bir öz kaynağı olan firmayla partnerlik yaparak işe devam edeceğiz. Banka finansmanı tercih ettiğimiz bir yol olmayacak."

Şirket Haberleri

Etiketler

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Peker Holding Avrupa’ya örnek oldu
  Peker Holding Avrupa’ya örnek oldu

  Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında sıra dışı işlere imza attığını söyleyen Peker Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “İş yapış kültürümüz ve hızlı bitirme kabiliyetimizle Avrupalıları şaşırtıyoruz" dedi.

 • Nef’ten bir ev alınca 25 tane daha eviniz olacak
  Nef’ten bir ev alınca 25 tane daha eviniz olacak

  Gayrimenkul sektörünün yenilikçi markası Nef, patentli keşfi “Foldhome” konseptini bir adım ileriye taşıyor. Paylaşım ekonomisini gayrimenkul sektörüne taşıyan Nef’in yeni keşfi “Foldcity” ile Nef müşterileri artık şehrin onlarca farklı lokasyonundaki Nef projelerini kullanabilecek.

 • Görkem Öğüt: “Gayrimenkul sektörü, teknoloji ile dönüşecek”
  Görkem Öğüt: “Gayrimenkul sektörü, teknoloji ile dönüşecek”

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, gayrimenkul sektörünün Türkiye’de her zaman lokomotif sektörlerden biri olduğuna dikkat çekerek, “Sektör, teknoloji ile dönüşeceği için biz de buna katkı sunmak istiyoruz” dedi.

 • Fuzul Grup, TEM Avrasya'daki lisenin temelini attı
  Fuzul Grup, TEM Avrasya'daki lisenin temelini attı

  Türkiye’nin aydınlık yarınları için çalışmalarını sürdüren Fuzul Grup, Gaziosmanpaşa Belediyesi iş birliğiyle 32 derslikli TEM Avrasya projesinde bulunan lisenin temel atma törenini gerçekleştirdi.

 • 2020’de konut satışları yeniden yükselişe geçecek
  2020’de konut satışları yeniden yükselişe geçecek

  2019 yılının ilk 11 aylık konut satışları verilerini değerlendiren Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, “Türkiye genelinde 2019 yılının 11 ayında 1 milyon 125 bin 302 konut satıldı. Konut satışlarında, İstanbul 194 bin 290 konut satışı ile ilk sırada yer aldı. Bu yıl satışlarda düşüş yaşansa da 2020’de konut kredilerinde yapılacak düzenlemelerle yeniden yükselişe geçmesini bekliyoruz” dedi.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.