|   |   |  2020’de konut satışları yeniden yükselişe geçecek

2020’de konut satışları yeniden yükselişe geçecek

2019 yılının ilk 11 aylık konut satışları verilerini değerlendiren Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, “Türkiye genelinde 2019 yılının 11 ayında 1 milyon 125 bin 302 konut satıldı. Konut satışlarında, İstanbul 194 bin 290 konut satışı ile ilk sırada yer aldı. Bu yıl satışlarda düşüş yaşansa da 2020’de konut kredilerinde yapılacak düzenlemelerle yeniden yükselişe geçmesini bekliyoruz” dedi.

2020’de konut satışları yeniden yükselişe geçecek

İnşaat sektöründe 25 yıllık tecrübesiyle yenilikçi projelere imza atan Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, 2019 yılının ilk 11 ayında gerçekleşen konut satışlarını değerlendirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; bu yılın 11 ayında Türkiye genelinde toplam 1 milyon 125 bin 302 konut satışı gerçekleşti. Konut satışlarında, İstanbul 194 bin 290 satış ile en yüksek paya sahip olurken satış sayılarına göre İstanbul'u, 109 bin 871 konut satışı ile Ankara, 48 bin 403 konut satışı ile İzmir, 8 bin 481 konut satışı ile Antalya izledi.

2019 yılının ilk 11 aylık konut satışları hakkında bilgi veren Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, “Bu yıl önceki yılın aynı dönemine göre konut satışlarında düşüş yaşandı. Yaşanan bu durgunluğun enflasyon oranlarıyla doğrudan orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Enflasyon artışı sebebiyle tüketicilerin konut alımında ertelemeye gittiklerini düşünüyoruz. Yılın son döneminde ve 2020’de konut kredilerindeki yapılacak düzenlemelerle konut satışlarının yeniden yükselişe geçmesini bekliyoruz” dedi.

“Yabancı yatırımcının ülkemize olan ilgisi bu yıl hiç eksilmedi”

11 aylık konut satış verilerine baktığımızda, yabancılara yapılan konut satışları ise 40 bin 185 oldu. TÜİK’in verilerine göre yabancılara yapılan konut satışlarında, ilk sırayı 6 bin 669 konut satışıyla Irak aldı. Irak’ı sırasıyla 4 bin 660 konut satışı ile İran, 2 bin 349 konut satışı ile Rusya Federasyonu, bin 91 konut satışı ile Afganistan ve 500 konut satışı ile Almanya izledi.

Yabancılara yapılan satışı değerlendiren Haluk Hasanoğlu, “Yabancı yatırımcının ülkemize olan ilgisi bu yıl hiç eksilmedi. Yabancılara yönelik konut satışları geçtiğimiz yıla göre ciddi bir artış gösterdi. Hasanoğlu Şirketler Grubu olarak bu konuda ciddi bir canlılık yaşandığını gözlemliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı şartları konusunda yapılan düzenleme ve döviz kurunda yaşanan artış yabancı yatırımcının ilgisini daha da artırdı” dedi.

260 bin ipotekli konut satışı gerçekleşti!

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları kasım ayı verileriyle birlikte büyük bir artış göstererek 260 bin 877 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 42 bin 614 konut satışı ile ilk sırayı aldı. İlk defa satılan konut sayısı ise 428 bin 380 oldu. İlk satışlarda İstanbul 76 bin 486 konut satışı en yüksek paya sahip olurken, İstanbul'u 31 bin 252 konut satışı ile Ankara ve 20 bin 860 konut satışı ile İzmir izledi.

696 bin konut el değiştirdi

Türkiye genelinde 11 aylık sürede 696 bin 922 ikinci el konut satışı gerçekleşti. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 117 bin 804 konut satışı ile ilk sıraya yerleşti. Ankara 75 bin 512 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 30 bin 973 konut satışı ile İzmir izledi.

Şirket Haberleri

Etiketler

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Beyazın en güzel tonları Filli Boya’da
  Beyazın en güzel tonları Filli Boya’da

  Geniş renk skalasıyla yaşam alanlarında tazelenmiş bir ferahlık hissi oluşturan Filli Boya, yazlık mekanlar için renk önerisinde bulunuyor. Yaz mevsiminin en çok tercih edilen rengi ‘beyaz’ birbirinden farklı tonlarıyla Filli Boya renk kartelalarında yer alıyor.

 • Tekfen Holding “Türkiye’nin İklim ve Su Lideri” ödülünü aldı
  Tekfen Holding “Türkiye’nin İklim ve Su Lideri” ödülünü aldı

  Tekfen Holding, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak amacıyla iş dünyasının işleyişini değiştirmeyi hedefleyen CDP (Carbon Disclosure Project) İklim Değişikliği ve Su Güvenliği Programlarında ayrı ayrı “A (-)” bandında derecelendirilerek “Türkiye İklim ve Su Liderleri” ödülünü aldı.

 • Lens yaşam’da açık havada alışveriş keyfi
  Lens yaşam’da açık havada alışveriş keyfi

  Anadolu Yakası’nın açık hava konseptli Lens Yaşam Merkezi, 100’e yakın perakende mağazası, restoranları, kafeleri ve sosyal aktivite alanlarıyla ziyaretçilerine açık havada alışveriş ve eğlence imkanı sunuyor. Açık hava yaşam merkezi dönemini başlatan Lens Yaşam, açık havada kaliteli ve sağlıklı alışverişin keyfini sunuyor.

 • Markasanat, Busıness Akademi ile Kurum Kültürü Pusulası Oluşturuyor
  Markasanat, Busıness Akademi ile Kurum Kültürü Pusulası Oluşturuyor

  Ekonomi alanındaki marka yönetimi çalışmalarıyla adından söz ettiren Markasanat Marka Yönetimi&Kurumsal Danışmanlık Şirketi, yeni yatırımı Markasanat Business Akademi ile markalara verdiği eğitim hizmetini, küresel çapta etkili olan koronavirüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında dijitale taşıdı.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.