|   |   |  2020’de konut satışları yeniden yükselişe geçecek

2020’de konut satışları yeniden yükselişe geçecek

2019 yılının ilk 11 aylık konut satışları verilerini değerlendiren Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, “Türkiye genelinde 2019 yılının 11 ayında 1 milyon 125 bin 302 konut satıldı. Konut satışlarında, İstanbul 194 bin 290 konut satışı ile ilk sırada yer aldı. Bu yıl satışlarda düşüş yaşansa da 2020’de konut kredilerinde yapılacak düzenlemelerle yeniden yükselişe geçmesini bekliyoruz” dedi.

2020’de konut satışları yeniden yükselişe geçecek

İnşaat sektöründe 25 yıllık tecrübesiyle yenilikçi projelere imza atan Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, 2019 yılının ilk 11 ayında gerçekleşen konut satışlarını değerlendirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; bu yılın 11 ayında Türkiye genelinde toplam 1 milyon 125 bin 302 konut satışı gerçekleşti. Konut satışlarında, İstanbul 194 bin 290 satış ile en yüksek paya sahip olurken satış sayılarına göre İstanbul'u, 109 bin 871 konut satışı ile Ankara, 48 bin 403 konut satışı ile İzmir, 8 bin 481 konut satışı ile Antalya izledi.

2019 yılının ilk 11 aylık konut satışları hakkında bilgi veren Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, “Bu yıl önceki yılın aynı dönemine göre konut satışlarında düşüş yaşandı. Yaşanan bu durgunluğun enflasyon oranlarıyla doğrudan orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Enflasyon artışı sebebiyle tüketicilerin konut alımında ertelemeye gittiklerini düşünüyoruz. Yılın son döneminde ve 2020’de konut kredilerindeki yapılacak düzenlemelerle konut satışlarının yeniden yükselişe geçmesini bekliyoruz” dedi.

“Yabancı yatırımcının ülkemize olan ilgisi bu yıl hiç eksilmedi”

11 aylık konut satış verilerine baktığımızda, yabancılara yapılan konut satışları ise 40 bin 185 oldu. TÜİK’in verilerine göre yabancılara yapılan konut satışlarında, ilk sırayı 6 bin 669 konut satışıyla Irak aldı. Irak’ı sırasıyla 4 bin 660 konut satışı ile İran, 2 bin 349 konut satışı ile Rusya Federasyonu, bin 91 konut satışı ile Afganistan ve 500 konut satışı ile Almanya izledi.

Yabancılara yapılan satışı değerlendiren Haluk Hasanoğlu, “Yabancı yatırımcının ülkemize olan ilgisi bu yıl hiç eksilmedi. Yabancılara yönelik konut satışları geçtiğimiz yıla göre ciddi bir artış gösterdi. Hasanoğlu Şirketler Grubu olarak bu konuda ciddi bir canlılık yaşandığını gözlemliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı şartları konusunda yapılan düzenleme ve döviz kurunda yaşanan artış yabancı yatırımcının ilgisini daha da artırdı” dedi.

260 bin ipotekli konut satışı gerçekleşti!

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları kasım ayı verileriyle birlikte büyük bir artış göstererek 260 bin 877 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 42 bin 614 konut satışı ile ilk sırayı aldı. İlk defa satılan konut sayısı ise 428 bin 380 oldu. İlk satışlarda İstanbul 76 bin 486 konut satışı en yüksek paya sahip olurken, İstanbul'u 31 bin 252 konut satışı ile Ankara ve 20 bin 860 konut satışı ile İzmir izledi.

696 bin konut el değiştirdi

Türkiye genelinde 11 aylık sürede 696 bin 922 ikinci el konut satışı gerçekleşti. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 117 bin 804 konut satışı ile ilk sıraya yerleşti. Ankara 75 bin 512 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara'yı 30 bin 973 konut satışı ile İzmir izledi.

Şirket Haberleri

Etiketler

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Peker Holding Avrupa’ya örnek oldu
  Peker Holding Avrupa’ya örnek oldu

  Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında sıra dışı işlere imza attığını söyleyen Peker Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “İş yapış kültürümüz ve hızlı bitirme kabiliyetimizle Avrupalıları şaşırtıyoruz" dedi.

 • Nef’ten bir ev alınca 25 tane daha eviniz olacak
  Nef’ten bir ev alınca 25 tane daha eviniz olacak

  Gayrimenkul sektörünün yenilikçi markası Nef, patentli keşfi “Foldhome” konseptini bir adım ileriye taşıyor. Paylaşım ekonomisini gayrimenkul sektörüne taşıyan Nef’in yeni keşfi “Foldcity” ile Nef müşterileri artık şehrin onlarca farklı lokasyonundaki Nef projelerini kullanabilecek.

 • Görkem Öğüt: “Gayrimenkul sektörü, teknoloji ile dönüşecek”
  Görkem Öğüt: “Gayrimenkul sektörü, teknoloji ile dönüşecek”

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, gayrimenkul sektörünün Türkiye’de her zaman lokomotif sektörlerden biri olduğuna dikkat çekerek, “Sektör, teknoloji ile dönüşeceği için biz de buna katkı sunmak istiyoruz” dedi.

 • Fuzul Grup, TEM Avrasya'daki lisenin temelini attı
  Fuzul Grup, TEM Avrasya'daki lisenin temelini attı

  Türkiye’nin aydınlık yarınları için çalışmalarını sürdüren Fuzul Grup, Gaziosmanpaşa Belediyesi iş birliğiyle 32 derslikli TEM Avrasya projesinde bulunan lisenin temel atma törenini gerçekleştirdi.

 • Nef’ten iki günde 103 Milyon liralık satış
  Nef’ten iki günde 103 Milyon liralık satış

  Nef; geçtiğimiz hafta sonu 5 projesinde yüzde 40 indirim kampanyası başlatmıştı. “ Nefis Cumartesi - Nefis Pazar” olarak adlandırılan kampanya süresince 2 günde; Nef Çekmeköy, Bahçelievler, Basınekspres, Yalıkavak ve Kandilli projelerinden toplam 103 Milyon lira tutarında konut satıldı ve bu satış noter ile tasdik ettirildi.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.