|   |   |  21. İstanbul Tiyatro Festivali başladı

21. İstanbul Tiyatro Festivali başladı

Yerli ve yabancı pek çok oyunun tiyatroseverlerle buluşacağı festival, 26 Kasım’da sona erecek.

21. İstanbul Tiyatro Festivali başladı

21. İstanbul Tiyatro Festivali perdelerini açtı. İki hafta sürecek festivalde, yurtdışından 6, Türkiye’den 13 oyun ve yan etkinlikler, 18 farklı mekânda sergilenecek.

Festival programındaki tüm öğrenci biletleri 10 liradan satışa sunulacak.

Festival programında tiyatro oyunlarının yanı sıra okuma tiyatrosu, söyleşi ve kitap tanıtımları, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi ücretsiz etkinlikler de gerçekleştirilerek.

Festivalde Antik Yunan tiyatrosunun efsanevi yönetmeni Theodoros Terzopoulos’un kurucusu ve yönetmeni olduğu Attis Tiyatrosu,  yedi yıl aradan sonra Bir Dahaile, bu yıl Onur Ödülü’nü alacak kural tanımayan koreografileriyle dünya çapında ses getiren Fransız koreograf Angelin Preljocaj ise son eseri Fresk ile izleyicilerle buluşacak.

Shakespeare’in ölümsüz oyunu III. Richard ise çağdaş tiyatro sahnesinin en heyecan verici isimlerinden Thomas Ostermeier’in yorumuyla sahnelenecek. 

Festival programında ayrıca İtalyan katılımcı tiyatro topluluğunun hem çocukları hem de büyükleri dünyaya kelebeklerin gözünden bakmaya davet ettiği Kelebekler, Portekizli yönetmen Pedro Penim’in 2017’den başlayarak bir melankoli atlasının kılavuzluğunda zamanda yolculuğa çıkaran performansı Önce ve Lübnan asıllı Kanadalı oyun yazarı ve yönetmen Wajdi Mouawad’ın hem yazıp hem yönettiği hem de oynadığı, Mouawad’ın kişisel arayışına dair duygu yüklü bir oyun olan Yalnız yer alıyor.

13 yerli oyun...

Festivalin yerli oyunlarının ilki Serdar Biliş’in güncel yorumu ile Çehov klasiği Martı, Pürtelaş Tiyatro prodüksiyonu ve güçlü oyuncu kadrosuyla seyircisiyle buluşacak.

21. İstanbul Tiyatro Festivali programında B Planı prodüksiyonu Sami Berat Marçalı’nın yazıp yönettiği öteki olmak, göçmenlik ve iletişim meseleleri çevresinde kurguladığı oyunu Yuva, Semaver Kumpanya’dan yönetmen Volkan M. Sarıöz’ün rejisiyle Herman Koch’un aynı adlı romanından uyarlanan Akşam Yemeği, Bakırköy Belediye Tiyatroları’ndan Ceren Ercan’ın yazdığı ve Yelda Baskın’ın yönettiği Seni Seviyorum Türkiye ve Shakespeare ile oyunlar oynamayı seven Kemal Aydoğan’ın yönetiminde Fırtına da sahneleniyor.

Festival programında ayrıca; İsviçreli oyun yazarı Friedrich Dürrenmatt’ın yazdığı Uyarca, Genco Erkal’ın yönettiği Göçmenleeeer, Galata Perform’un yerli tiyatro yazınına yeni soluklar kazandırdığı When In Rome, Mirza Metin’in tasarlayıp yönettiği Panopticon yer alıyor.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Mutfak sektörünün ihracatı ilk 8 ayda 3 milyar dolara yaklaştı
    Mutfak sektörünün ihracatı ilk 8 ayda 3 milyar dolara yaklaştı

    13-16 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Zuchex Fuarı’nı değerlendiren İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki, başarılı bir fuar yapıldığını belirterek, "Uluslararası pazarlarda karşılaştığımız siyasi ve ekonomik olumsuzluklara rağmen ihracatımızı artırmaya, firmalarımıza yeni pazarlar açmaya devam ediyoruz" dedi.

  • Tarım Krediden 'katılım bankası' hamlesi 
    Tarım Krediden 'katılım bankası' hamlesi 

    Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, “Yurt içinde ve yurt dışında ortaklarla bir katılım bankası kurma hedefimiz var. Çok da uzun olmayan vadede katılım bankası anlamında faizsiz sistemle böyle bir çalışma yapacağız” dedi.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.