|   |   |  39 ilçeye acil koduyla gönderildi!

39 ilçeye acil koduyla gönderildi!

Valilik, geçiş üstünlüğüne sahip olmayan araçlardaki ışıklı ve sesli uyarı cihazlarının söktürülmesi uyarısında bulundu.

39 ilçeye acil koduyla gönderildi!

 

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanlığına, 39 ilçe kaymakamlığına, İl Emniyet Müdürlüğüne, İl Jandarma Komutanlığına, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına acil koduyla gönderdiği yazıyla geçiş üstünlüğüne sahip olmayan araçlardaki ışıklı ve sesli uyarı cihazların söktürülmesini istedi. 

Vali Vasip Şahin imzasıyla gönderilen yazıda, 2918 sayılı Karayolları  Trafik Kanunu'nun 71. maddesi ve Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 141. maddesi  ile geçiş üstünlüğüne sahip araçlar ve bu hakkın hangi hallerde ve ne şekilde  kullanılacağının hükme bağlandığı hatırlatıldı.

Yoğun araç trafiğine sahip İstanbul'da geçiş üstünlüğü hakkına sahip  olmadığı halde bazı kamu kurum ve kuruluşlarına ait araçlara mevzuata aykırı  olarak ışıklı ve sesli uyarı cihazlarının takıldığı ve başta emniyet şeridi  ihlalinde bulunularak, trafik seyrinin tehlikeye düşürüldüğü, bu hakkı kullanmak durumunda olan ambulans, itfaiye, polis araçları gibi araçların zamanında  gidecekleri yere ulaşamamaları sonucunda da yine can ve mal kayıplarına neden olduklarının, vatandaşlardan valiliğe intikal eden şikayetlerden ve yapılan  denetimlerden tespit edildiği aktarıldı.

Yazıda, şöyle denildi:

"Trafik güvenliğine yönelik can ve mal emniyetinin sağlanması amacıyla  kurumunuza ait geçiş üstünlüğüne sahip olmayan araçlarda varsa bulunan ışıklı ve  sesli uyarı cihazların bir an önce söktürülmesini, geçiş üstünlüğüne sahip  araçlardaki ışıklı ve sesli uyarı işaretlerinin mevzuata uygun hale getirilmesi ve görev hali dışında bu işaretlerin kullanılmamasına özen gösterilmesi, emniyet  birimlerince denetim yapılarak titizlikle takip edilmesini, gerekli tedbirleri almayan, ihmal ve suistimali tespit edilen görevliler hakkında idari ve adli  işlemlerin kararlılıkla yapılacağının bilinmesini ve herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesini önemle rica ederim."

Milliyet

 

 

 

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Halkbank kredi faiz oranlarını indirdi
    Halkbank kredi faiz oranlarını indirdi

    Müşterilerine avantajlı kredi faiz oranlarıyla hizmet vermeyi sürdüren Halkbank, Merkez Bankası kararının ardından faiz indirimine gittiğini duyurdu.

  • Türkiye'yi Dünya İkinciliğine Taşıyan Projeler
    Türkiye'yi Dünya İkinciliğine Taşıyan Projeler

    Türkiye, küresel pazarda süren durgunluğa ve artan risklere rağmen “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde, 44 firma ile yer alarak dünya liginde Çin’in ardından ikinciliğini korudu. Türkiye’den listeye giren ilk 10 müteahhitlik firması; Rönesans, Limak, Tekfen, Tav, Yapı Merkezi, Ant Yapı, Enka, Alarko, Gama ve Çalık Enerji oldu.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.