|   |   |  3. çeyrekte Ankara’da kira endeksi 2. çeyreğe göre 1,36 puan arttı

3. çeyrekte Ankara’da kira endeksi 2. çeyreğe göre 1,36 puan arttı

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com, HurriyetEmlak.com işbirliğiyle 2019 yılı 3. çeyreğine ilişkin kira endeksini hazırladı.

3. çeyrekte Ankara’da kira endeksi 2. çeyreğe göre 1,36 puan arttı

3. çeyrekte kira endeksi Türkiye genelinde bir önceki çeyreğe göre 1,43 puan düşüş gösterdi. Ankara’da ise kiralar 3. çeyrekte 2. çeyreğe göre 1,36 puan artış gösterdi, sene sonuna kadar da 1,51 puan artış bekleniyor. Ankara’da ortalama birim kira 10 TL/m2, ortalama kira 1.180 TL, geri dönüş süresi 17 yıl olarak gerçekleşti.

Batıkent kiralık konut aramasında ilk sırada

3. çeyrekte Türkiye genelinde en fazla kiralık arama yapılan bölge Ankara Batıkent oldu. Batıkent’in ardından sırasıyla İstanbul Mecidiyeköy, İstanbul Göztepe, İstanbul Bahçeşehir ve İstanbul Kayaşehir geldi. 3. çeyrekte ülke genelinde en fazla kiralama yapılan ilçe Beşiktaş olurken, 2. sırada Ankara Çankaya’nın geldiği görüldü. 9. sırada Ankara Çayyolu yer alırken, 10. sırada Dikmen yer aldı. 

Akyurt’ta 4 TL/m2, Çankaya, Gölbaşı ve Haymana’da 13 TL/m2

Ankara ilçelerinde ortalama birim kiralara bakıldığında en düşük fiyatlı ilçeler 4 TL/m2 birim kira ile Akyurt, 5 TL/m2 ile Çubuk, Elmadağ, Kahramankazan, Kızılcahamam, Polatlı ve Şereflikoçhisar, 6 TL/m2 ile Pursaklar ve Sincan, 7 TL/m2 ile Altındağ, Beypazarı, Keçiören ve Mamak olurken, en yüksek fiyatlı ilçeler 13 TL/m2 ile Çankaya, Gölbaşı ve Haymana oldu.

En düşük ve en yüksek birim kiraya sahip ilçelerdeki konutların geri dönüş sürelerine bakıldığında ise Akyurt ve Çubuk’ta 20 yıl, Elmadağ’da 23 yıl, Kahramankazan, Kızılcahamam, Polatlı ve Şereflikoçhisar’da 21 yıl, Pursaklar’da 23 yıl, Sincan’da 20 yıl, Altındağ’da 19 yıl, Beypazarı’nda 16 yıl, Keçiören’de 20 yıl, Mamak ve Çankaya’da 19 yıl, Gölbaşı’da 18 yıl olduğu görüldü.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Akıllı şehirler elektrikte yüzde 50 tasarruf ettiriyor
  Akıllı şehirler elektrikte yüzde 50 tasarruf ettiriyor

  Gelişen teknoloji, kullandığımız aletlerden evlere hatta şehirlere kadar birçok alışkanlığı değiştiriyor. Akıllı şehirler de son yıllarda öne çıkan ve insanların hayatını kolaylaştırmanın yanında ciddi tasarruf imkanı sunan uygulamalardan biri.

 • Ege büyük balkon istiyor Doğu’ya tek mutfak yetmiyor
  Ege büyük balkon istiyor Doğu’ya tek mutfak yetmiyor

  Hafele Türkiye tarafından yayınlanan “Konutta Bölgelere Göre Kullanıcı Alışkanlıkları” araştırması, yedi farklı bölgede konut yatırımcılarının tercihlerini ve mevcut tüketici alışkanlarını ortaya koydu.

 • Plazalardaki boşluk oranı son 10 yılın en yüksek seviyesinde.
  Plazalardaki boşluk oranı son 10 yılın en yüksek seviyesinde.

  2019 yılı İstanbul’da son on yılın en düşük ofis kira ortalamalarının görüldüğü dönem oldu. Düşen fiyatlara rağmen Beşiktaş, Levent, Maslak hattını kapsayan Merkezi İş Alanındaki A sınıfı binalarda ofis boşluk oranı %32,7’ye ulaşarak son on yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.