|   |   |  3. çeyrekte Ankara’da kira endeksi 2. çeyreğe göre 1,36 puan arttı

3. çeyrekte Ankara’da kira endeksi 2. çeyreğe göre 1,36 puan arttı

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com, HurriyetEmlak.com işbirliğiyle 2019 yılı 3. çeyreğine ilişkin kira endeksini hazırladı.

3. çeyrekte Ankara’da kira endeksi 2. çeyreğe göre 1,36 puan arttı

3. çeyrekte kira endeksi Türkiye genelinde bir önceki çeyreğe göre 1,43 puan düşüş gösterdi. Ankara’da ise kiralar 3. çeyrekte 2. çeyreğe göre 1,36 puan artış gösterdi, sene sonuna kadar da 1,51 puan artış bekleniyor. Ankara’da ortalama birim kira 10 TL/m2, ortalama kira 1.180 TL, geri dönüş süresi 17 yıl olarak gerçekleşti.

Batıkent kiralık konut aramasında ilk sırada

3. çeyrekte Türkiye genelinde en fazla kiralık arama yapılan bölge Ankara Batıkent oldu. Batıkent’in ardından sırasıyla İstanbul Mecidiyeköy, İstanbul Göztepe, İstanbul Bahçeşehir ve İstanbul Kayaşehir geldi. 3. çeyrekte ülke genelinde en fazla kiralama yapılan ilçe Beşiktaş olurken, 2. sırada Ankara Çankaya’nın geldiği görüldü. 9. sırada Ankara Çayyolu yer alırken, 10. sırada Dikmen yer aldı. 

Akyurt’ta 4 TL/m2, Çankaya, Gölbaşı ve Haymana’da 13 TL/m2

Ankara ilçelerinde ortalama birim kiralara bakıldığında en düşük fiyatlı ilçeler 4 TL/m2 birim kira ile Akyurt, 5 TL/m2 ile Çubuk, Elmadağ, Kahramankazan, Kızılcahamam, Polatlı ve Şereflikoçhisar, 6 TL/m2 ile Pursaklar ve Sincan, 7 TL/m2 ile Altındağ, Beypazarı, Keçiören ve Mamak olurken, en yüksek fiyatlı ilçeler 13 TL/m2 ile Çankaya, Gölbaşı ve Haymana oldu.

En düşük ve en yüksek birim kiraya sahip ilçelerdeki konutların geri dönüş sürelerine bakıldığında ise Akyurt ve Çubuk’ta 20 yıl, Elmadağ’da 23 yıl, Kahramankazan, Kızılcahamam, Polatlı ve Şereflikoçhisar’da 21 yıl, Pursaklar’da 23 yıl, Sincan’da 20 yıl, Altındağ’da 19 yıl, Beypazarı’nda 16 yıl, Keçiören’de 20 yıl, Mamak ve Çankaya’da 19 yıl, Gölbaşı’da 18 yıl olduğu görüldü.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • İnşaat malzemeleri sanayisi toparlanma eğilimine girdi
  İnşaat malzemeleri sanayisi toparlanma eğilimine girdi

  Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Ekim ayında 0,89 puan arttı. Endekse göre inşaat malzemeleri sanayisinin dip seviyelerden toparlanma eğilimine girdiği, ancak bu toparlanmanın kademeli ve yavaş gerçekleşeceği vurgulandı.

 • Karadağ sahillerine Türk çıkarması
  Karadağ sahillerine Türk çıkarması

  Karadağ’da Rusya'dan sonra en büyük yatırımcı konumuna gelen Türkiye, 2018’de yaşanan emlak yatırım artışının yüzde 52’sini tek başına sağladı. Türklerin emlak yatırımı son 3 yılda 39 kat arttı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.