|   |   | 

42 Maslak’ta büyük rant

42 Maslak'taki yarım milyar dolarlık rant oyununa seyirci kalan Kadir Topbaş, iki aydır sorulardan kaçıyor. 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun kilit ismi Egemen Bağış'ın eşinin ise projeye taşındığı ortaya çıktı

42 Maslak’ta büyük rant

 

1 MİLYAR 332 MİLYON LİRALIK RANT BÖYLE YARATILDI

1 - 42 Maslak, eski İstanbul Çorap Fabrikası’nın brüt 39 bin metrekarelik arazisi üzerinde Bay İnşaat tarafından inşa ediliyor. 2015 yılında tamamlanması planlanan proje ofis, rezidans, otel ve alışveriş merkezi alanlarını bünyesinde barındırıyor.

2 - 1 ada 140 parselde yer alan proje için 6 Ocak 1993 tasdik tarihli 1/1000 uygulama imar planına göre istikamet alındı. 14 Eylül 2009 tarihli ilk terk sonrası imar durumu 22 Eylül 2006 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan tadilatına göre 38 bin 827 metrekare 1 ada 140 parsel (eski 97 parsel) için düzenlendi.

3 – Planda, Ticaret + Konut alanı, spor tesisi, idari tesis, anaokulu tesis alanı ve yeşil alanda kalan parselin emsal hakkı 2 ve serbest yükseklikte yapılanma koşullarına sahip olduğu görülüyor.

4 - Ticaret + konut alanında yapılaşma brüt alan üzerinde yapılacağı, bodrum katların iskan edilebileceği ve emsal dahil edilmeyeceği belirtiliyor.

5 - Şubat 2010’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından avan projesi onaylanan ve imar planlarında 77 bin metrekare emsale dahil yapılaşma hakkına sahip projenin yapı ruhsatlarına göre toplam 239 bin 581 metrekare inşaat alanı var.

6 - 860 bağımsız üniteye sahip projenin rezidans katlarında emsal hesapları yapılırken yangın holü, yangın merdiveni, asansör, ışıklık, hava bacaları, kat holü, teras, açık balkon kat bahçeleri, duvarlar, boşluklar emsal dışı tutuldu. Böylece yerin üstünde 35 bin metrekare emsal dışı alan yaratıldı.

7 - Bu alanların inşaat firmasının rezidans satışları sırasında brüt metrekare hesaplamasıyla sattığı tespit edildi. Ortalama 5 bin 500 dolardan satışı sunulan konut alanlarında emsal dışı alan üzerinden 192 milyon dolar fazladan rant sağlandığı hesaplandı.

8 - Son derece eğimli bir arazide bulunan projenin bodrum katları emsal dışı bırakıldı. İnşa edilen 11 bodrum kat 4’üncü kattan itibaren yüzeye çıkmış durumda. 108 ofis, 84 dükkan, 3 sinema salonunun yer aldığı bu alanlara ilçe belediyesi tarafından kısmi iskan verildi.

9 - Toplam 76 bin metrekare ofise alanına sahip ortalama metrekare fiyatı 5 bin dolar olarak belirlendi. Böylece, bir plan notuyla yatay ofis alanlarında 380 milyon dolar rant yaratıldı.

10 - İmar planıyla emsal fazlası alanlarda toplamda 572 milyon dolar yani, bugünkü döviz kuruyla 1 milyar 332 milyon liralık ayrıcalık sağlandı.

 

GÖZ YUMUYORLAR

Son dönemde hükümet üyeleri, büyük kentlerde küçük kalem hareketleriyle oluşan ölçüsüz rantlara dikkat çekiyor ve imar planlarının daha kontrollü, fırsat eşitliğine dayanan ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi gerektiğini dile getiriyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldığı toplantılarda, İstanbul’da ipin ucunun kaçtığını belirterek, “Maalesef rantlar ve bunun getirdiği sorunlarla karşılaşıyoruz. Yüksek yapılar insan doğasına aykırı ve bu nedenle yatay büyüme gerekli” değerlendirmesinde bulunuyor. Ancak hem AKP hükümeti hem de Topbaş, TOKİ, Emlak Konut GYO ve özel sektör projelerindeki rant oyunlarına göz yumuyor, sorulan soruları da yanıtsız bırakıyor. 

Üç ay önce taşındı

Tam iki ay önce İBB Meclis Üyesi CHP’li Taner Kazanoğlu, Bay İnşaat tarafından hayata geçirilen 42 Maslak projesindeki rant iddialarını Topbaş’a sordu. Geçen sürede sorular yanıtsız kalırken, 17 Aralık yolsuzluk operasyonundaki suçlamaların ardından görevden alınan Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış’ın şirketinin merkezini 42 Maslak’a taşıdığı ortaya çıktı. 15 Eylül 2014 tarihinde projeye taşınan Dekorname Dekorasyon Hediyelik Eşya adlı şirket, Anatoli markasıyla İstinye Park, Zorlu Center, Armada AVM gibi lüks alışveriş merkezlerinde hizmet veriyor.
Beyhan Bağış’ın şirketi, son olarak bakanlıklara ve spor federasyonlarına alınan lüks promosyon ürünleriyle gündeme gelmişti.
 

Yanıt gelmezse, suç duyurusu

42 Maslak’ta imar plan notlarıyla iki emsal hakkının 6’ya çıktığını belirten İBB Meclis Üyesi CHP’li Taner Kazanoğlu, “Arazinin neredeyse tamamında yapılaşmaya gidildiği görülüyor. Belediye ekipleri burada denetim yapmayı düşünüyor mu” dedi. Ekim ayında verdiği soru önergesinde Topbaş’a “42 Maslak’ta imar kirliliğine yol açan planlarla proje sahiplerine yaratılan ranttan haberiniz var mı” diye sorduğunu söyleyen Kazanoğlu, yanıt gelmemesi halinde sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

İsmail ŞAHİN / Sözcü

 

Şirket Haberleri

42 Maslak Projesinden Bilgi Alın

Ad*

Soyad*

Telefon*

Email*

Gönder

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Hasanoğlu, İnşaat Ekonomisi Zirvesi’ne katılacak
  Hasanoğlu, İnşaat Ekonomisi Zirvesi’ne katılacak

  2. İnşaat Ekonomisi Zirvesi, 19 Ekim 2017'de Boğaziçi Üniversitesi’nde “Kazançlı Yapılar İnşa Etme Sanatı” temasıyla gerçekleşecek. İnşaat sektöründe 25 yıla yakın bir süredir yenilikçi birçok projeye imza atan Hasanoğlu İnşaat zirvede, silver sponsor olarak yer alacak.

 • Coldwell Banker, Türkiye’de 130 ofise ulaştı!
  Coldwell Banker, Türkiye’de 130 ofise ulaştı!

  49 ülkede 3.500 ofis ve 86 bin gayrimenkul danışmanıyla yılda 250 milyar dolarlık gayrimenkul satışına aracılık eden Coldwell Banker, Türkiye’de de zirveye emin adımlarla yürüyor. Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş “Türkiye’de 4 yılda 130 ofis ve 1.500 gayrimenkul profesörüne ulaştık. 1906’dan bu yana edindiğimiz 111 yıllık tecrübeyi ofislerimizi aktarıyoruz” dedi.

 • International Property Awards’da Royal Group'a iki birincilik!
  International Property Awards’da Royal Group'a iki birincilik!

  Hızlı büyümesiyle inşaat sektöründe yıldız markalar arasında yerini alan Royal Group, kırılması zor bir rekora imza attı. Royal Group,Kartal’da kentsel dönüşüm çerçevesinde başladığı ilk projesinden de ikinci projesinden de dünyanın en prestijli emlak ödülleri olan International Property Awards’da 2 Avrupa birinciliği aldı.

 • Atmaca Gayrimenkul’den 30 Milyon TL’lik Satış
  Atmaca Gayrimenkul’den 30 Milyon TL’lik Satış

  Gayrimenkul sektöründe yüzlerce aile ev sahibi yapan, Bahçeşehir’in değişiminde ve gelişiminde büyük pay sahibi olan Atmaca Gayrimenkul, imza attığı yeni projeleriyle gayrimenkul sektöründe fark yaratırken sunduğu başarılı satış performansıyla da dikkat çekiyor.

 • ERA Gayrimenkul'den girişimci adaylarına kazancın sırrı
  ERA Gayrimenkul'den girişimci adaylarına kazancın sırrı

  Her yıl yüzlerce girişimcinin katıldığı ve sektörün önemli organizasyonlarından biri olan ‘Bayim Olur Musun Fuarı’ bu yıl da iş kurmak isteyenler için fırsat yaratacak. Girişimci adaylarının buluşma noktası olan fuara katılan ERA Gayrimenkul de kendi işini kurmak isteyenlere franchise sektörünün avantajlarını anlatacak.

 • Hasanoğlu İnşaat Müsiad Vizyoner’17’de!
  Hasanoğlu İnşaat Müsiad Vizyoner’17’de!

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD Vizyoner’17 Sektörler Zirvesi’ne, inşaat sektöründe 25 yıla yakın bir süredir yenilikçi birçok projeye imza atan Hasanoğlu İnşaat da katılacak. 11-12 Ekim'de WOW Convetion Center’de gerçekleşecek zirvenin ana teması ‘dönüşüm’ kavramı olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer