|   |   |  42 Maslak’ta büyük rant

42 Maslak’ta büyük rant

42 Maslak'taki yarım milyar dolarlık rant oyununa seyirci kalan Kadir Topbaş, iki aydır sorulardan kaçıyor. 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun kilit ismi Egemen Bağış'ın eşinin ise projeye taşındığı ortaya çıktı

42 Maslak’ta büyük rant

 

1 MİLYAR 332 MİLYON LİRALIK RANT BÖYLE YARATILDI

1 - 42 Maslak, eski İstanbul Çorap Fabrikası’nın brüt 39 bin metrekarelik arazisi üzerinde Bay İnşaat tarafından inşa ediliyor. 2015 yılında tamamlanması planlanan proje ofis, rezidans, otel ve alışveriş merkezi alanlarını bünyesinde barındırıyor.

2 - 1 ada 140 parselde yer alan proje için 6 Ocak 1993 tasdik tarihli 1/1000 uygulama imar planına göre istikamet alındı. 14 Eylül 2009 tarihli ilk terk sonrası imar durumu 22 Eylül 2006 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan tadilatına göre 38 bin 827 metrekare 1 ada 140 parsel (eski 97 parsel) için düzenlendi.

3 – Planda, Ticaret + Konut alanı, spor tesisi, idari tesis, anaokulu tesis alanı ve yeşil alanda kalan parselin emsal hakkı 2 ve serbest yükseklikte yapılanma koşullarına sahip olduğu görülüyor.

4 - Ticaret + konut alanında yapılaşma brüt alan üzerinde yapılacağı, bodrum katların iskan edilebileceği ve emsal dahil edilmeyeceği belirtiliyor.

5 - Şubat 2010’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından avan projesi onaylanan ve imar planlarında 77 bin metrekare emsale dahil yapılaşma hakkına sahip projenin yapı ruhsatlarına göre toplam 239 bin 581 metrekare inşaat alanı var.

6 - 860 bağımsız üniteye sahip projenin rezidans katlarında emsal hesapları yapılırken yangın holü, yangın merdiveni, asansör, ışıklık, hava bacaları, kat holü, teras, açık balkon kat bahçeleri, duvarlar, boşluklar emsal dışı tutuldu. Böylece yerin üstünde 35 bin metrekare emsal dışı alan yaratıldı.

7 - Bu alanların inşaat firmasının rezidans satışları sırasında brüt metrekare hesaplamasıyla sattığı tespit edildi. Ortalama 5 bin 500 dolardan satışı sunulan konut alanlarında emsal dışı alan üzerinden 192 milyon dolar fazladan rant sağlandığı hesaplandı.

8 - Son derece eğimli bir arazide bulunan projenin bodrum katları emsal dışı bırakıldı. İnşa edilen 11 bodrum kat 4’üncü kattan itibaren yüzeye çıkmış durumda. 108 ofis, 84 dükkan, 3 sinema salonunun yer aldığı bu alanlara ilçe belediyesi tarafından kısmi iskan verildi.

9 - Toplam 76 bin metrekare ofise alanına sahip ortalama metrekare fiyatı 5 bin dolar olarak belirlendi. Böylece, bir plan notuyla yatay ofis alanlarında 380 milyon dolar rant yaratıldı.

10 - İmar planıyla emsal fazlası alanlarda toplamda 572 milyon dolar yani, bugünkü döviz kuruyla 1 milyar 332 milyon liralık ayrıcalık sağlandı.

 

GÖZ YUMUYORLAR

Son dönemde hükümet üyeleri, büyük kentlerde küçük kalem hareketleriyle oluşan ölçüsüz rantlara dikkat çekiyor ve imar planlarının daha kontrollü, fırsat eşitliğine dayanan ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi gerektiğini dile getiriyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldığı toplantılarda, İstanbul’da ipin ucunun kaçtığını belirterek, “Maalesef rantlar ve bunun getirdiği sorunlarla karşılaşıyoruz. Yüksek yapılar insan doğasına aykırı ve bu nedenle yatay büyüme gerekli” değerlendirmesinde bulunuyor. Ancak hem AKP hükümeti hem de Topbaş, TOKİ, Emlak Konut GYO ve özel sektör projelerindeki rant oyunlarına göz yumuyor, sorulan soruları da yanıtsız bırakıyor. 

Üç ay önce taşındı

Tam iki ay önce İBB Meclis Üyesi CHP’li Taner Kazanoğlu, Bay İnşaat tarafından hayata geçirilen 42 Maslak projesindeki rant iddialarını Topbaş’a sordu. Geçen sürede sorular yanıtsız kalırken, 17 Aralık yolsuzluk operasyonundaki suçlamaların ardından görevden alınan Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış’ın şirketinin merkezini 42 Maslak’a taşıdığı ortaya çıktı. 15 Eylül 2014 tarihinde projeye taşınan Dekorname Dekorasyon Hediyelik Eşya adlı şirket, Anatoli markasıyla İstinye Park, Zorlu Center, Armada AVM gibi lüks alışveriş merkezlerinde hizmet veriyor.
Beyhan Bağış’ın şirketi, son olarak bakanlıklara ve spor federasyonlarına alınan lüks promosyon ürünleriyle gündeme gelmişti.
 

Yanıt gelmezse, suç duyurusu

42 Maslak’ta imar plan notlarıyla iki emsal hakkının 6’ya çıktığını belirten İBB Meclis Üyesi CHP’li Taner Kazanoğlu, “Arazinin neredeyse tamamında yapılaşmaya gidildiği görülüyor. Belediye ekipleri burada denetim yapmayı düşünüyor mu” dedi. Ekim ayında verdiği soru önergesinde Topbaş’a “42 Maslak’ta imar kirliliğine yol açan planlarla proje sahiplerine yaratılan ranttan haberiniz var mı” diye sorduğunu söyleyen Kazanoğlu, yanıt gelmemesi halinde sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

İsmail ŞAHİN / Sözcü

 

Şirket Haberleri

42 Maslak Projesinden Bilgi Alın

Ad*

Soyad*

Telefon*

Email*

Gönder

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • FuzulEv’in Erken Teslim Kampanyası Bayrama Kadar Uzatıldı!
  FuzulEv’in Erken Teslim Kampanyası Bayrama Kadar Uzatıldı!

  FuzulEv, temmuz ayında başlattığı erken teslim kampanyasını müşterilerden gördüğü yoğun ilgi nedeniyle bayrama kadar uzattı. Müşterilerine bayram sevinci yaşatmayı hedefleyen FuzulEv Kurban Bayramı’na özel yüzde 20’ye varan indirim fırsatı sunuyor.

 • Masar İnşaat, öğrenci potansiyelini yatırıma dönüştürüyor
  Masar İnşaat, öğrenci potansiyelini yatırıma dönüştürüyor

  Gayrimenkul ve inşaat sektöründe 35 yıldan bu yana edindiği köklü tecrübe ile rotasını Türkiye’ye çeviren Masar İnşaat, dinamik bir öğrenci potansiyeline sahip Düzce’de inşa ettiği Masar Tower projesinde yatırımcılar için cazip bir kampanya başlattı.

 • İNDER: MB’nin çaktığı kıvılcımın meşaleye dönmesini umuyoruz
  İNDER: MB’nin çaktığı kıvılcımın meşaleye dönmesini umuyoruz

  Merkez Bankası (MB), faiz oranlarını yüzde 19,75’e düşürerek başta gayrimenkul olmak üzere tüm sektörün önünü aydınlatacak bir meşalenin kıvılcımını çaktı. Bankacılık, gayrimenkul ve diğer sektörlerinin üzerine düşen görev de, bu kıvılcımı ekonomiye ısıtacak bir meşaleye döndürmektir.

 • FuzulEv’den Erken Teslim Kampanyası!
  FuzulEv’den Erken Teslim Kampanyası!

  Kurulduğu günden bu yana sabit ve dar gelirli ailelerin ev hayalini gerçeğe dönüştüren FuzulEv, teslimatları erkene çekerek yine çok konuşulacak bir kampanyaya imza attı.

 • Nef’ten toplam 318 Milyon TL tahvil ödemesi
  Nef’ten toplam 318 Milyon TL tahvil ödemesi

  Toplam konut satış tutarında son 4 senenin lideri olan Nef, 50 Milyon TL tutarındaki tahvilin 7.kupon ödemesinin gerçekleştirildiğini Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nde inşaat sektörünün en güçlü 4. lideri
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nde inşaat sektörünün en güçlü 4. lideri

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, inşaat sektörünün saygın yayınlarından Construction Week dergisi tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede dördüncü sırada yer aldı. Şener, 2015’ten bu yana listede ilk 10 arasında gösterilen tek Türk iş insanı oldu.

 • Masar İnşaat’tan 425 milyon TL’lik yatırım
  Masar İnşaat’tan 425 milyon TL’lik yatırım

  35 yıldan bu yana, Suriye’den başlayıp Mısır ve Suudi Arabistan’a uzanan bir coğrafyada çok sayıda dev projeye imza atan Masar İnşaat, gayrimenkul ve inşaat sektöründe edindiği köklü tecrübeyle, rotasını Türkiye’ye çevirdi.

 • Sefa İnşaat’ın Kızılay bağışları platin madalya ile ödüllendirildi
  Sefa İnşaat’ın Kızılay bağışları platin madalya ile ödüllendirildi

  Sefa İnşaat, yurt içi ve yurt dışında insani yardım faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Türk Kızılayı’nın gelenekselleşen Kızılay Bağışçıları Madalya Töreni’nden ödülle döndü. Geçtiğimiz yıl düzenlenen ödül töreninden de ödül alan Sefa İnşaat, bu yıl platin madalyanın sahibi oldu.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.