|   |  Ceyhan Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Ceyhan İlçesini Favorilerime Ekle

Ceyhan Güncel Konut Projeleri

Ceyhan Konut Projeleri

TARIM: 
     Ekonomi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber, tarıma dayalı sanayinin gelişmesi ile birlikte endüstrinin ekonomideki yeri hızla artmaktadır. 
    Ceyhan'da arazi kullanımı 1.117.000 dönüm tarım arazisi, 310.000 dönüm tarım dışı arazi bulunmaktadır. Tarım arazisinin 839.266 dönümünde sulu tarım, 277.734 dönümünde kuru tarım yapılmaktadır. Tarım dışı arazinin ise 50.000 dönümü çayır ve mera, 70.710 dönümü ormanlık, dağlık ve taşlık, 79.290 dönümü su yüzeyleri, 60.000 dönümü yerleşim alanı, 50.000 dönümü yollardır.
 
Ceyhan Ovası gibi, iklim şartlarının elverişli olduğu verimli tarım arazilerinde pamuk, buğday gibi geleneksel tarım yöntemlerinin bırakılarak modern tarım usulleri ile birlikte seracılığın uygulanması devam etmektedir. 
    Son yıllarda seracılık alanında önemli gelişmeler gözlenmiştir. Örtü altı sebze üretimi 14.440 dönümü, yüksek sera 135 dönümü bulmuştur. 
    Karpuzculuk, örtü altı sebzeciliği yanında açık olarak da yapılmaktadır. Ceyhan karpuzu Türkiye'de erken üretildiği için büyük bir rağbet görmekte ve iç ve dış piyasada Pazar imkanı bulabilmektedir. 
    Zeytincilik, bağcılık, kayısı, armut, kiraz ve incir yetiştiriciliği Kılıçkaya Köyünden başlayarak Dokuztepe, Dutlupınar çevresine kadar ulaşan az engebeli dağlık alanlarda yetişme imkanına sahiptir. Özellikle zeytincilik, bağcılık ve kayısı yetiştiriciliği Sarımazı Kasabası, Erenler, Dutlupınar, Dokuztekne köyleri çevresinde modern usullerle yaygın bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. 2.060 dönüm zeytinlik, 1.000 dönüm bağ ekim alanı vardır. 
    TİGEM-JAPON işbirliği ile brokoli ve beyaz Japon turpu denemelerinden olumlu sonuçlar alınmış, özellikle turp çevre köylerde hızla üretilmeye başlanmıştır. Halk arasında küpeli diye de tanınan gebere (Kapari) bitkisi tabii bir şekilde verimsiz dağlık arazilerde yetiştiği gibi özellikle eğimli arazilerde ekimi yapılabilecek, erozyonla mücadelede tıbbi olarak kullanımının yanında salamura olarak da kullanılabilmektedir. Ülkemizde önemli bir ihraç ürünüdür. 
Ceyhan'da turunçgil alanları oldukça sınırlı kalmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarla bu alan 590 dekara çıkarılmıştır. 
 
 
HAYVANCILIK:
Ceyhan'da 24.000 büyükbaş, 40.000 küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Göçer hareketleri nedeniyle küçükbaş hayvan sayısı 60.000'e kadar çıkabilmektedir. Sağkaya Kasabasındaki hayvancılık ağırlıklı Tarımsal Kalkınma Kooperatifinde kaliteli peynir üretimi yapılmaktadır. Tarım İlçe Müdürlüğünün suni tohumlama çalışmaları sonucunda büyükbaş hayvanlarda melezleme %95 oranında gerçekleştirilmiş böylece et ve süt verimi yüksek hayvanlar yaygınlaştırılmıştır. İlçede 50.000 dekarlık alanda mera ıslah çalışmaları devam etmektedir.     TİGEM Mercimek Harasında buzağılar gebe düve haline getirilip diğer işletmelere gönderilmektedir. Kümes hayvancılığı yeterince yaygınlaşmamıştır. 5 adet modern tavuk çiftliğinde 10-15.000 piliç yetiştirilmektedir. Ayrıca köylerde aile ekonomisi şeklinde tavuk yetiştiriciliği yapılmaktadır. 
 
 
SANAYİ:
    Ceyhan'a pamuk, mısır, soya fasulyesi, susam gibi çeşitli sanayi bitkilerinin yetiştirilmesi tarıma dayalı sanayi kollarının gelişmesini sağlamıştır. Özellikle tekstil dalında önemli adımlar atılmıştır.
    Ceytaş Tekstil A.Ş., Özmaya San.A.Ş., Garipoğlu Evren Tekstil., İlbeyli Koll.Sti., Aydız Tekstil San.Tic.A.Ş., Uralberk Koll.Şti., Akdeniz Unculuk, Ceyhan San.ve Tic.İşl., Toprak Mahsulleri Ofisi gibi önemli kuruluşlar tarıma dayalı olarak faaliyetlerine devam etmektedir. 
    İlçede tarım dışı endüstri kuruluşları da bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı şunlardır. Toros Gübre ve Kimya A.Ş., Botaş Ceyhan Bölge Müd., Cestaş Çukurova Elek.San.ve Tic.A.Ş., Nurdağı Kireç İşletlmeleri, Bolhocalıoğlu Tuğla Karo ve Kiremit Fab., STFA (Temel Cıvata) Fab.dır. İmalat sanayiinde 10 ve daha fazla işçi çalıştıran işyeri sayısı 37 dir. Banka şube sayısı 12 dir.
     Toros Adana Yumurtalık Serbest Sanayii Bölgesi, Ceyhan Yumurtalık sınırları içinde yer almaktadır. Bu bölgede kurulacak fabrika ve diğer ülkelerden gelecek sanayi ürünleri sadece bu bölgeye değil Güneydoğu Anadolu Bölgesine hizmet verebilecek konum ve yapıda olacaktır. Yani GAP'ın bir parçası olacaktır. Serbest bölgede kurulacak Termik Santral çalışmaları devam etmektedir. Serbest bölge Ceyhan ve çevresine canlılık kazandıracak 2000'li yıllarda güçlü bir Ceyhan ortaya çıkacaktır. Botaş Ceyhan Bölge Müdürlüğü halen Irak petrollerini ve Güneydoğu Petrollerini pompalamakta, iç ve dış pazarlara sunmaktadır. Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi ile Azerbaycan ve Kazakistan Petrolleri Akdeniz'e Ceyhan'dan ulaşacaktır. Bölgeye sosyo-ekonomik canlılık kazandıracaktır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.