|   |   | 
 Adana Karataş ilçesindeki yeni projeler ve yeni kampanyalardan haberdar olmak için, Adana Karataş ilçesini favorilerinize ekleyin. Adana Karataş İlçesini Favorilerime Ekle

Adana Karataş Güncel Konut Projeleri

Adana Karataş Konut Projeleri Haritası

Adana Karataş Konut Projeleri

Karataş, Adananın bir ilçesidir. Doğu Akdeniz bölgesinde Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin doğal sınırları içerisinde kurulmuş olup Adana'ya 48 km uzaklıktadır
 

Yüz ölçümü 922 km2 olan ilçenin yüz ölçümü , 2 belde 37 köy ve 7 mahallesi olan Karataş ın 2009 ADNKS'ne merkez ilçede 8441 belde ve köylerde 12531 olmak üzere nüfusu 20972dir.
 

Tarihi çok eskilere dayanan Karataş M.Ö. 1000 yıllarında askeri ve ticari önemi olan yollar üzerinde kurulmuş bir liman şehridir ve antik dönemlerdeki ismi Margasustur. M.Ö. 1900'lü yıllarda Arvaza ve Huri krallıklarının, M.Ö. 1530'lu yıllardan sonrada Hitit krallığının idaresine girmiştir. M.Ö. 1200lerden önce Kue, sonra da asur krallığının egemenliğine geçmiştir. karataşta bulunan yazılı eserlerin çoğu Kue Krallığı zamanına rastlamaktadır.


Antik dönemlerde coğrafi konumu önemli olan şehir, aynı zamanda Ceyhan nehri boyunca o dönemde kurulmuş olan Mopsuhestia, Hemite ve Asitavandaya şehirlerine kilit bir noktadadır.

Şehir orta çağda Roma ve Abbasilerin egemenliğini yaşamış ve 1517 yılında Osmanlıların idaresine girmiştir. I. dünya Savaşından sonra bir yıl Fransız işgali altında bulunan kent 1928 yılında bucak, 1957 yılında da ilçe olmuştur.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer