|   |  Sincik Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Sincik İlçesini Favorilerime Ekle

Sincik Güncel Konut Projeleri

Sincik Konut Projeleri

SİNCİK İLÇESİNİN TARİHÇESİ

Sincik tarihçe
İlk çağlarda Sincik’ in içinde bulunduğu Adıyaman ve Kahta yöresinde bir çok devlet egemenliği kurulmuştur. Hititler, Hurriler ve Mitaniler M.Ö. 1600 –1000 yıllarında bu yöreye hükmetmişlerdir. M.Ö. 69 M.S. 72 senelerinde bu yörede kurulan Kommagene Krallığından sonra Sincik ve çevresine Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu daha sonra Selçuklu ve Osmanlı Devleti bu yöreye hakim olmuşlardır.

1954’e kadar Malatya İline bağlı bir nahiye olan Sincik; 1954 ten sonra Adıyaman’ın İl olması ile Kahta İlçesine bağlı bir köy iken 1990 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Coğrafi Konum:
Sincik İlçesi Adıyaman İlimizin 70 Km kuzey doğusunda yer almaktadır. Kuzeyde Malatya, Kuzey Doğusunda Pütürge, Doğuda Gerger, Güneyinde Kahta, Güney Batısında Adıyaman ve Batıda Çelikhan ile çevrili olup, 1325 metre rakımlıdır. İlçe rakımı güneyden kuzeye doğru artmaktadır. Sincik dağlık ve dağınık araziye sahip olup, Güney Doğu Toros dağlarının güney kesimindeki dağ ve tepelerde oluşmaktadır. Sincik’ in en yüksek dağı kuzeydeki Türk Dağıdır (1608 m). Nemrut Dağı ise Sincik’ in doğusunda yer alıp kuş bakışı olarak Kahta’dan çok Sincik’e yakındır.

Sincik’te bozkır iklimi özellikleri vardır. İlçede kışlar çok soğuk ve kar yağışlı yazlar ise çok sıcak ve kurak geçer. Yazlar sıcak olmasına rağmen rakım yüksek olduğundan kısmen bir serinlik hakimdir. Sincik’ te Kıran Çayı, Aksu Çayı ve Yarpuzlu (Birimşe) Çayı bulunmaktadır. İlçemiz birinci derecede deprem bölgesinde bulunduğundan Doğu Anadolu Fay Hattının Hatay-Mersin’e uzanan fay parçaları üzerindedir. Ancak ilçemizde bilindiği kadarıyla büyük ölçekli herhangi bir deprem meydana gelmemiştir. Yüzölçümü ve Arazi Dağılımı : İlçemizin Yüz Ölçümü 364 Km2’ dir. Bu miktar İlin yüz ölçümü içerisinde 4.78’lik bir yüzdeye sahiptir.

SİNCİK İLÇESİNİN COĞRAFİ YAPISI

Sincik coğrafyası
Sincik İlçesi Adıyaman İlimizin 70 Km kuzey doğusunda yer almaktadır. Kuzeyde  Malatya, Kuzey Doğusunda Pütürge, Doğuda Gerger, Güneyinde Kahta, Güney Batısında Adıyaman ve Batıda Çelikhan ile çevrili olup, 1325 metre  rakımlıdır. İlçe rakımı güneyden kuzeye doğru artmaktadır.

Sincik dağlık ve dağınık  araziye sahip olup, Güney Doğu Toros dağlarının güney kesimindeki dağ ve tepelerde oluşmaktadır. Sincik’ in en yüksek dağı kuzeydeki Türk Dağıdır (1608 m).  Nemrut Dağı ise Sincik’ in doğusunda yer alıp kuş bakışı olarak Kahta’dan çok Sincik’e yakındır.

Sincik’te bozkır iklimi özellikleri vardır. İlçede kışlar çok soğuk ve kar yağışlı yazlar ise çok sıcak ve kurak geçer. Yazlar sıcak olmasına rağmen rakım yüksek olduğundan kısmen bir serinlik hakimdir. Sincik’ te  Kıran Çayı, Aksu Çayı ve Yarpuzlu  (Birimşe) Çayı bulunmaktadır.

İlçemiz birinci derecede deprem bölgesinde bulunduğundan Doğu Anadolu Fay Hattının Hatay-Mersin’e uzanan fay parçaları üzerindedir. Ancak ilçemizde bilindiği kadarıyla büyük ölçekli herhangi bir deprem meydana gelmemiştir.

Yüzölçümü ve Arazi Dağılımı :

İlçemizin Yüz Ölçümü 364 Km2’ dir. Bu miktar İlin yüz ölçümü içerisinde  4.78’lik bir yüzdeye sahiptir. Arazi dağılımı aşağıdaki gibidir.

SİNCİK İLÇESİ EKONOMİK YAPISI

Ekonomik Durum 

İlçe olmakla birlikte bir canlanma başlamışsa da  İlçemizde ticari ve ekonomik hareketlilik oldukça yetersizdir. Sincik ekonomisinin tamamı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ancak yörenin çok engebeli olması ve su kaynaklarının yetersizliği tarımı olumsuz etkilemektedir. Makineli  ziraata uygun olmayan düşük kaliteli topraklar mevcut olduğundan  tarımsal üretim aile ihtiyacını karşılayacak durumda değildir. Dolayısıyla  ilçe halkı değişik illere mevsimlik olarak çalışmaya gitmekte ve sürekli göç vermektedir.

İlçemizdeki  ticari faaliyetler; market, bakkaliye, konfeksiyon, marangoz atölyesi gibi küçük işletmeler şeklindedir. İlçe olmasına müteakiben bir hareketlilik gözlenmesine rağmen henüz bir Ticari Banka kurulmamıştır. Sincik-Kahta, Adıyaman ve Malatya arasında çalışan 3 adet taşıma kooperatifi, 1adet taksi durağı, 1adet eczane, 1 adet akaryakıt istasyonu bulunmaktadır. Ayrıca, Köylere Hizmet Götürme Birliğine ait binada 50-60 kişinin istihdam edildiği ihracata yönelik bir adet konfeksiyon atölyesi (MESİLDO LTD ŞTİ) faaliyet göstermektedir.

İlçemizde  kısmen dokuma halıcılık ve ilçemizin doğal yapısı gereği arıcılık göze çarpmaktadır. Özellikle Sincik Balı ünlüdür. Ayrıca nar, üzüm, ceviz, antepfıstığı, badem vb. ürünler yetiştirilmektedir.

SİNCİK İLÇESİ KÜLTÜR VE TURİZM YAPISI

Kültür Ve Turizm 

İlçemizde kültürel faaliyet yok denecek kadar az olmasına rağmen Kültür Sitesi  Toplantı Salonu bu ihtiyacımızı gidermektedir. Söz konusu salonda kültürel faaliyette etkinliklere elverişlidir. Ayrıca YİBO toplantı salonundan da aynı amaçla yararlanılmaktadır.

İlçe merkezinde bir Halk Kütüphanesi bulunmaktadır. Kütüphane hizmetinin etkin, verimli yapılabilmesi için kadrolu elemana ihtiyaç vardır. Ayrıca kitap sayısının arttırılması ve zenginleştirilmesi gerekmektedir.

İlçemiz, Nemrut Dağına yakınlığı nedeniyle geçiş güzergahı olarak kullanılmaktadır. Sincik-Malatya yolunun asfaltlanması halinde turizm hareketliliği daha da hızlanacaktır.  Ayrıca İlçemizdeki tek tarihi yer olan Heron Kutsal Alanı (Derik Kalesi) turistlerin ilgisini çekmektedir.

İlçemiz Fatih Mahallesi sınırları içinde kalan tarihi Derik Kalesi (Heron Kutsal Alan) ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Bu tarihi kalenin restore edilerek turizme açılması önem arz etmektedir.

SİNCİK İLÇESİ TARIM YAPISI
Tarım 

 

İlçemizde tarıma elverişli arazi miktarı 3595 Hektardır. Bu arazinin bitki türüne ve ekim alanlarına göre dağılımı aşağıdaki gibidir.

BİTKİ TÜRÜ
EKİM ALANI (Ha)
%
Tahıllar
3.093
86,0

Baklagiller
118
3,3

Meyve Bahçeleri
110
3,1

Sebzeler
274
7,6

Toplam
3.595
100,0

Bitkisel üretim yapan tarımsal  işletmeler genellikle küçük ve aile işletmeleri şeklindedir. İlçemiz coğrafik konum ve yapısı tarımsal faaliyetlere uygunluğu açısından olumsuz özelliklere sahiptir. İlçemizin yüzölçümünün çok büyük bir kısmını dağlık ve sarp alanlar oluşturur. İlçemiz toplam 36400 hektar yüzölçümünün ancak 3595 hektarlık kısmı tarım arazisi olarak kullanılmaktadır.
Sincik’ in arazi dağılımı ise şöyledir.

Arazi Dağılımı
Miktarı (Ha)
Oran (%)
Tarım Arazisi
3,595
9,9

Çayır Mera Arazisi
1,160
3,2

Orman Fundalık Arazisi
1,943
5,3

Tarım Dışı Arazi
29,702
81,6

TOPLAM
36,400
100,0

İlçe merkezi düzlük bir konuma sahip olmasına rağmen köyler fevkalade engebeli ve dağlık alanlara kurulmuştur. Bu coğrafi yapının sonucu olarak yerleşim dağınık ve mezra sayısı fazladır.

İnlice köyü bağlı 14 mezrası ile 31.10.1992 tarih ve 92/40 .950 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Belediye haline getirilmiştir. Sincik ilçesinde  kamu kurumlarının hemen hemen tamamı teşkilatlanmış ancak personel sıkıntısı vardır.

SİNCİK İLÇESİNİN İDARİ DURUMU
Sincik idari durum
Kahta ilçesine bağlı bir köy iken, 09.05.1990 yılında 3644 sayılı yasa ile kurulan ilçemiz; 1 Belde, 24 köy ve 65 mezradan oluşmaktadır. İlçe merkezi daha önce mezra olan 6 mahalleden oluşmaktadır. Bunlardan Karaman ve Onur mahalleleri merkez durumunda olup, diğer mahalleler 5 ile 20 km arasında değişen uzaklıktadır.

 

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.