|   |   | 

Ağustos Ayında Konut Satışları Arttı

Türkiye genelinde ağustos ayında 105 bin 624 konut satıldı. yılın ilk artışının gerçekleştiği Geçen ay satılan konut sayısı 2013'ün aynı ayına göre yüzde 25 artış gösterdi

Ağustos Ayında Konut Satışları Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Konut satışları bu yıl ağustos ayında yüzde 25 artış gösterdi. 105 binden fazla konut satışının yapıldığı sektörde normalde en ölü ay olarak anılan ağustostaki yüzde 25'lik artışın en önemli nedeni seçimler ve mevsimsel durgunluk sebebiyle ertelenen konut talebinin satışa dönmesi oldu. Geçtiğimiz yıl ağustosa gelen ve satışları olumsuz etkileyen Ramazan ayı bu yıl satışlarda yüzde 20 düşüşün yaşandığı temmuza denk gelmişti. Temmuz ayında satışlar önceki yılın aynı aya göre yüzde 20 düşmüştü. Ayrıca firmaların senetle satış kampanyaları konut alıcıları için cazip imkânlar sunuyor. 

İPOTEKLİ SATIŞ ARTTI 
Ağustosta Türkiye genelinde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 artış göstererek 35 bin 338 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 33.5 olurken, İstanbul 6 bin 982 ipotekli konut satışı ve yüzde 19.8 payla ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 44.6 ile Bilecik oldu. Diğer konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32.8 artarak 70 bin 286 olarak gerçekleşti. Bu konutların satışında İstanbul 10 bin 367 satış ve yüzde 14.7 payla ilk sırada yer alıyor. 

İSTİKRAR SAĞLANDI
KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik'e göre konut satışlarındaki artışın en önemli sebebi seçimlerin bitmesi. Çelik, "Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörüyle ilgili olumsuz algı sıfırlandı. Konut alıcıları istikrarı gördü ve erteledikleri talebi satışa çevirdi" diye konuştu. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya "Şu an piyasada firmalar mevcut durumu korumaya ve daha fazla kayıp vermemeye çalışıyor. Bazı konutlardaki yüzde 1 KDV'li fırsat için alım yapılmış olabilir. Senetli satışlar arttı. Senette vadede 60 aylar konuşuluyor. Yani vadeler oldukça uzun. Bu da cazibeyi artırıyor" diye konuştu. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur ise mütekabiliyetle yabancı alımının da bu artışı etkilediğini söyleyerek, "Ağustosta, bayram sonrası yabancı alımı oldu. TUİK verilerine göre de yabancı alımında yüzde 98'lik bir artış görünüyor. Ancak, toplam 105 bin 624 konut satışının yapıldığı dönemde yabancı alımı sadece bin 774'de kalmış durumda. Bu artış genel konut satışını etkileyecek boyutta değil" diye konuştu. 

YABANCIYA BİN 774 KONUT SATILDI
Yabancılara ağustos ayında bin 774 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan satışlarda, Ağustos 2014'te ilk sırayı 591 konut ile Antalya aldı. Antalya'yı sırasıyla 511 konutla İstanbul, 133 satışla ile Muğla, 96 konutla Bursa, 93 konut satışla Aydın ve 70 konut satışı ile Mersin izledi. 

105 BİN 624 KONUT SAHİBİNİ BULDU
Buna göre Türkiye genelinde 105 bin 624 konut satılırken, konut satışlarında, İstanbul 17 bin 349 konut satışıyla en yüksek paya (yüzde 16.4) sahip oldu. İstanbul'u 11 bin 836 konut satışı (yüzde 11.2) ile Ankara, 5 bin 772 konut satışı (yüzde 5.5) ile İzmir izledi. Satışın düşük olduğu iller sırasıyla 11 konutla Ardahan, 12 konutla Hakkari ve 45 konut ile Bayburt oldu Sabah

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak
  Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak

  Paris'te düzenlenen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) genel kurulunda mega projelerin finansman sıkıntıları damga vurdu. Avrupalı müteahhitler, herhangi bir otoritenin proje açıklamaya yanaşmadığını belirtti.

 • Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi
  Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu olarak faaliyet gösteren endeksa.com’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, Kanal İstanbul projesinin Küçükçekmece, Başakşehir, Esenyurt ve Arnavutköy ilçelerinin gayrimenkul fiyatlarında değer artışına yol açtığını kaydetti.

 • Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor
  Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor

  Dünya’nın ilk lüks konut pazarlama şirketi olan Coldwell Banker, 2013 yılından bu yana Türkiye’de de Profesyonel Lüks Konut Uzmanı ve Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda ile birlikte hizmet veriyor.

 • Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?
  Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?

  İfraz; imar planı tamamlanmış yerlerde, plan koşullarına uymak şartıyla bir parselin birden fazla parsele dönüştürülmesi işlemidir. Tevhid ise, birden fazla bitişik parselin birleştirilmesi işlemidir.

 • Alt Kiralama Nedir?
  Alt Kiralama Nedir?

  Hangi durumlarda alt kira sözleşmesi yapılabilir? Alt kira ne demektir? Kiralanan taşınmazın kullanım hakkı nasıl devredilir?

 • Bodrum Katta Rutubet Sorununa Çözümler
  Bodrum Katta Rutubet Sorununa Çözümler

  Özellikle müstakil evlerde ama çok katlı binalarda da genellikle depo olarak kullanılan bodrum katlarında en sık rastlanan sorun nem ve rutubettir. Bodrum katlarını yaşam alanına dönüştürmek ya da depolama için de daha sağlıklı bir ortam yaratmak isteyenler için rutubet sorununu çözebilecek uygulamalar yapılabilir.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer