|   |   | 

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile konutu şerhi nedir, ne anlama gelmektedir?

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Evlilik süresince birlikte yaşanılan konuta ilişkin zaman zaman anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Özellikle de boşanma sürecinde bu konu en çok tartışma yaşanan konular arasında yer alıyor. Çünkü evin tapusu üzerinde olmayan eş ortak konutun satılacağı yönünde bir endişe duyabiliyor. Hatta bu endişelerinde zaman zaman haklı da çıkıyor. İşte bu konuda yaşanan mağduriyetleri önlemek için Yeni Medeni Kanun’la birlikte aile konutu şerhi konulması sistemi getiriliyor. Peki aile konutu şerhi nedir, ne anlama gelmektedir? Bu kavramı açıklayabilmek için öncelikle aile konutu ne demektir sorusunu açıklamak gerekiyor. Türk Medeni Kanunu aile konutunu; eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdiği, yaşantısına buna göre yön verdiği, acı ve tatlı günleri içinde yaşadığı, anılarla dolu bir mekân olarak tanımlıyor. Bu tanımdan yola çıkarak kısaca aile konutunu şöyle anlatmak mümkün; Aile konutu:

·        Eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdiği ve düzenli yerleşim amacıyla kullandıkları mekândır. Yani ailenin oturduğu meskendir.

·        Aile konutundan bahsedilebilmesi için, eşler arasında geçerli bir evlilik birliğinin kurulmuş olması şarttır.

·        Aile konutu, resmen evli olan karı kocanın birlikte yaşadıkları ortak konutu ifade eder.

·        Aile konutu tektir. Örneğin; yayla evi, dağ evi, yazlık ev, yat, devre mülk gibi geçici ve ikincil nitelikteki konutlar, aile konutu olarak değerlendirilmiyor.

·        Aile konutu şerhi, Türk Medeni Kanunu 194. maddesinde esas olarak düzenleniyor, ilgili maddeleri de 240., 254. ve 652. maddelerdir.

Peki aile konutu şerhi ne demektir?

Hukukçuların yaptığı tanıma göre aile konutu şerhi, tapu kendisine ait olmayan eşe verilmiş çok önemli bir haktır. Birlikte oturulan yer eşlerden her ikisi adına müştereken tapuda kayıtlı olabileceği gibi karının ya da kocanın adına da kayıtlı olabiliyor. Eşlerden tapu üzerine kayıtlı olanın kural olarak aile konutunu diğer eşe sormadan 3. şahıslara devir ve temlik etmemesi gerekiyor. Ancak bunun aksi durumlar söz konusu olabiliyor. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak için de tapuya aile konutu şerhi koydurmak gerekiyor. Tapu Sicil Müdürlüğü’ne aile konutu olarak kullanıldığına ilişkin birtakım evraklar sunulduğunda ilgili tapu sicil müdürlüğü bu işlemi yapabiliyor. Peki bu işlem için hangi belgeler gerekiyor?

İşte bir konutun tapuda aile konutu olarak şerh edilmesi için gerekli olan evraklar:

·        Aile konutu şerhi, eşlerden tapu üzerine kayıtlı olanın diğer eşe sormadan 3. şahıslara devir ve temlik etmesini engellemek amacı ile konulur.

·        Bu şerh tapuya verilince eşler tek başlarına artık o taşınmazda satış ipotek tesisi gibi tasarrufi işlemler yapamazlar. Tapu memuru da eşlerin rızası olmadan satış işlemini yapmaz.

·        Aile konutu şerhi, tapuda eşlerden birinin ya da müştereken ilgili belgelerle birlikte başvurusuyla yapılabiliyor. Başvuru için;

-Konutun aile konutu olduğunu kanıtlayan muhtarlıktan alınmış belge

-Nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı aile nüfus kayıt örneği (yerleşim yeri adresini gösterir) veya evlilik cüzdanı gerekiyor.

·        Tapu sicil müdürü gerekli işlemi yaparak, taşınmazın tapu kütüğünün şerhler hanesine 'Aile konutudur' kaydını düşüyor.

·        Aile konutu şerhi taraflar arasında evlilik birliği devam ettiği sürece geçerliliğini koruyor.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

 • Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?
  Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?

  Gayrimenkul ya da emlak alım satım işlerinde ayrıca kiralanmasında satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişkiyi kuran ve bu bağlantıyı yöneten kişiye emlak komisyoncusu adı veriliyor. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan emlak komisyonculuğunun sorumluluklarını biliyor musunuz?

 • Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?
  Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?

  Elektrik, doğalgaz, su gibi tüketicinin her türlü mal ve hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sözleşmelerde sıklıkla karşımıza çıkan taahhütlü aboneliğe ilişkin esaslar da tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer