|   |   |  Akıllı ev ne demek?

Akıllı ev ne demek?

Akıllı evlerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Akıllı ev ne demek?

Akıllı ev, internet teknolojisi sayesinde evdeki –aydınlatma ve ısıtma gibi- elektronik aletler ve sistemlerin uzaktan yönetilebileceği yapılardır.

Akıllı ev teknolojisi, ev otomasyonu olarak da bilinir. Akıllı evler, sahiplerine, güvenlik, konfor ve enerji tasarrufu sağlar.

Akıllı eve ilişkin çalışmalar uzun yıllara dayanmaktadır. Son yıllarda Amazon, Apple ve Google gibi teknoloji devleri kendi akıllı ev fikirlerini piyasaya sürmeye başladılar. Amazon’un “Amazon Echo”, Apple’in “Apple HomeKit” ve Google’ın “Google Home” buna örnek olarak gösterilebilir.

Akıllı ev teknolojisinin bu kadar yaygınlaşmasının temel sebebi, teknolojinin hayatımızın her yerine derinlemesine sızmasıdır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Akıllı evler, siz uzaktayken evinizde neler olup bittiğini görmenizi sağlarlar. Ziyaretçiler, tatile giderken evde bıraktığınız kediniz ve tabii hırsızlar... bütün bunları uzaktan takip etmeniz mümkündür. Evcil hayvanlarınızın yemini ve suyunu uzaktan kontrol etmeniz de mümkündür.

Birçok kişi evdeki elektrikli aletleri kapatıp kapatmadığını anımsayamadığı için geri dönüp bakma ihtiyacı duyar. Akıllı evler, evdeki küçük büyük elektrikli aletlerin güvenli bir şekilde kapatılmasından sorumludur.

Tüm gün boş olan bir evi en yüksek ısıda tutmanın bir anlamı yok tabi. Akıllı evlere uzaktan bağlanıp işten çıkarken ısıyı yükseltmeniz mümkün. Bu sayede büyük enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Aynı şekilde yaz aylarında da evinize ulaşmadan soğutmanız akıllı evler sayesinde oldukça kolaydır.

Dezavantajlara gelince... Akıllı evlerin birçok avantajının yanında sınırlı da olsa dezavantajları vardır. Örneğin içerdiği kompleks teknoloji sayesinde bilgi teknolojileri ile ilişkisi zayıf kişilere zorluk çıkarabilirler.

Teknoloji bazlı ürünlerin en büyük avantajı olan mobilite bazı zamanlar olumsuz nitelikler taşır. Akıllı ev teknolojisi uzaktan bağlanarak evdeki her bir aygıtı kontrole yaradığı için ve bunu mobil cihazlarla yaptığından, kötü niyetli kişilerin örneğin hackerların da bunu yapabilmesini olanaklı kılar.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mamak'ta 771 konut hak sahiplerine teslim edildi
  Mamak'ta 771 konut hak sahiplerine teslim edildi

  Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesi işbirliği ile 11 etap ve 14 mahallede uygulanan Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında 771 konut kura ile sahiplerini buldu.

 • Alanya’da gayrimenkul dolandırıcılığına 12 tutuklama
  Alanya’da gayrimenkul dolandırıcılığına 12 tutuklama

  Antalya’nın Alanya ilçesinde gayrimenkul satışlarından haksız kazanç sağlamak suçundan jandarma tarafından gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen arılarında 3 kamu görevlisinin de bulunduğu 13 şüpheliden 12’si tutuklandı.

 • Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor
  Skyland İstanbul’da Peşin Alımlarda Yüzde 20 İndirim kampanyası başlıyor

  Eroğlu Gayrimenkul, kamudan gelen KDV ve tapu harcı indirimine destek vererek, hayal gibi bir hayat yaşamak isteyenlere peşin ve banka kredili alımlarda yüzde 20 indirim imkanı tanıyor. 15 Haziran’a kadar devam edecek kampanya dahilinde yatırımcılar, yüzde 5 peşinat ve 0,98’den başlayan vade farkı ile, Skyland İstanbul’da ev ya da ofis sahibi olmanın avantajına sahip oluyor.

 • Akzirve'nin yeni projesi: Topkapı
  Akzirve'nin yeni projesi: Topkapı

  Akzirve'nin yeni projesi Topkapı, Türkiye’nin tek parsel üzerinde gerçekleştirilecek olan en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olma özelliği ile dikkat çekiyor.

 • Gerçek Ataşehir’de gerçek bir yaşam!
  Gerçek Ataşehir’de gerçek bir yaşam!

  Anadolu yakasının en değerli lokasyonu Ataşehir’de modern bir yaşamın tüm olanaklarını sunan yepyeni bir proje start aldı: Ataşehir Modern. Ataşehir’in merkezi noktasındaki değerli bir arazi üzerinde yükselen Ataşehir Modern, yatırım gücü en yüksek “yeni” proje olarak öne çıkıyor. Lens Yapı tarafından hayata geçirilen Ataşehir Modern, mayıs ayında başlanacak ön talep öncesi cazip avantajlar sunuyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.