|   |   |  Akıllı ev ne demek?

Akıllı ev ne demek?

Akıllı evlerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Akıllı ev ne demek?

Akıllı ev, internet teknolojisi sayesinde evdeki –aydınlatma ve ısıtma gibi- elektronik aletler ve sistemlerin uzaktan yönetilebileceği yapılardır.

Akıllı ev teknolojisi, ev otomasyonu olarak da bilinir. Akıllı evler, sahiplerine, güvenlik, konfor ve enerji tasarrufu sağlar.

Akıllı eve ilişkin çalışmalar uzun yıllara dayanmaktadır. Son yıllarda Amazon, Apple ve Google gibi teknoloji devleri kendi akıllı ev fikirlerini piyasaya sürmeye başladılar. Amazon’un “Amazon Echo”, Apple’in “Apple HomeKit” ve Google’ın “Google Home” buna örnek olarak gösterilebilir.

Akıllı ev teknolojisinin bu kadar yaygınlaşmasının temel sebebi, teknolojinin hayatımızın her yerine derinlemesine sızmasıdır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Akıllı evler, siz uzaktayken evinizde neler olup bittiğini görmenizi sağlarlar. Ziyaretçiler, tatile giderken evde bıraktığınız kediniz ve tabii hırsızlar... bütün bunları uzaktan takip etmeniz mümkündür. Evcil hayvanlarınızın yemini ve suyunu uzaktan kontrol etmeniz de mümkündür.

Birçok kişi evdeki elektrikli aletleri kapatıp kapatmadığını anımsayamadığı için geri dönüp bakma ihtiyacı duyar. Akıllı evler, evdeki küçük büyük elektrikli aletlerin güvenli bir şekilde kapatılmasından sorumludur.

Tüm gün boş olan bir evi en yüksek ısıda tutmanın bir anlamı yok tabi. Akıllı evlere uzaktan bağlanıp işten çıkarken ısıyı yükseltmeniz mümkün. Bu sayede büyük enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Aynı şekilde yaz aylarında da evinize ulaşmadan soğutmanız akıllı evler sayesinde oldukça kolaydır.

Dezavantajlara gelince... Akıllı evlerin birçok avantajının yanında sınırlı da olsa dezavantajları vardır. Örneğin içerdiği kompleks teknoloji sayesinde bilgi teknolojileri ile ilişkisi zayıf kişilere zorluk çıkarabilirler.

Teknoloji bazlı ürünlerin en büyük avantajı olan mobilite bazı zamanlar olumsuz nitelikler taşır. Akıllı ev teknolojisi uzaktan bağlanarak evdeki her bir aygıtı kontrole yaradığı için ve bunu mobil cihazlarla yaptığından, kötü niyetli kişilerin örneğin hackerların da bunu yapabilmesini olanaklı kılar.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Erzurum’da 7 ayda 4 bin 323 konut satıldı
  Erzurum’da 7 ayda 4 bin 323 konut satıldı

  TÜİK Temmuz ayı Erzurum Konut Satış istatistiklerini açıkladı. İlde Temmuz ayında 718, 2018’in ocak-temmuz ayları döneminde ise 4 bin 323 konut el değiştirdi. İlde gerçekleştirilen konut satışları bir önceki yılın temmuz ayına göre yüzde 9,47 oranında, 7 aylık ölçütte ise yüzde 6,75 oranında düşüş kaydetti.

 • Taşınmadan Bir Ay Önce Yapmanız Gerekenler
  Taşınmadan Bir Ay Önce Yapmanız Gerekenler

  Evinizi taşımak, hayatınızda yeni bir sayfa açmak anlamına geliyor. Ama hayatınızda büyük bir değişim anlamına gelen bu iş aynı zamanda stresli ve yorucu bir süreçtir ve bazı ön hazırlıklar gerektirir. Taşınmadan bir ay önce yapmanız gerekenlerin ne olduğunu biliyor musunuz?

 • Yıkma ruhsatı nasıl alınır?
  Yıkma ruhsatı nasıl alınır?

  Riskli binaların yıkılması için belediyelerden alınan yıkım iznine yıkma ruhsatı denir. Peki yıkma ruhsatı nasıl alınır, yıkma ruhsatı için gerekli belgeler nelerdir?

 • Kendi Enerjisini Üreten ve Depolayan Konutlar
  Kendi Enerjisini Üreten ve Depolayan Konutlar

  Kentleşmenin artması, kentlerde ikamet eden eğitimli nüfusun artması, elektrikli ürünlerin çoğalması ve doğaya zarar vermeyen bir enerji türü olması nedeniyle elektriğin günlük hayattaki kullanımı her geçen gün artıyor. Elektriğin üretim şekli de giderek çeşitleniyor. Güneş enerjisinden elektrik üretimi de her geçen gün daha fazla talep gören bir yöntem.

 • Dükkan Önü Alanları Nasıl Kullanılır?
  Dükkan Önü Alanları Nasıl Kullanılır?

  Apartmanlarda en sık alt katlardaki dükkanlarla ilgili sorunlar yaşanır. Peki, alt katta dükkanı olan ya da kiralayan kişi istediği gibi önündeki alanı da kullanabilir mi?

 • Toplu Yapı Nedir?
  Toplu Yapı Nedir?

  Toplu yapı, bir veya birden çok imar parseli üzerinde, belli bir onaylı yerleşim plânına göre yapılmış veya yapılacak, alt yapı tesisleri, ortak kullanım yerleri, sosyal tesis ve hizmetler ile bunların yönetimi bakımından birbirleriyle bağlantılı birden çok yapıyı ifade eder.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.