|   |   |  Akıllı ev ne demek?

Akıllı ev ne demek?

Akıllı evlerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Akıllı ev ne demek?

Akıllı ev, internet teknolojisi sayesinde evdeki –aydınlatma ve ısıtma gibi- elektronik aletler ve sistemlerin uzaktan yönetilebileceği yapılardır.

Akıllı ev teknolojisi, ev otomasyonu olarak da bilinir. Akıllı evler, sahiplerine, güvenlik, konfor ve enerji tasarrufu sağlar.

Akıllı eve ilişkin çalışmalar uzun yıllara dayanmaktadır. Son yıllarda Amazon, Apple ve Google gibi teknoloji devleri kendi akıllı ev fikirlerini piyasaya sürmeye başladılar. Amazon’un “Amazon Echo”, Apple’in “Apple HomeKit” ve Google’ın “Google Home” buna örnek olarak gösterilebilir.

Akıllı ev teknolojisinin bu kadar yaygınlaşmasının temel sebebi, teknolojinin hayatımızın her yerine derinlemesine sızmasıdır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Akıllı evler, siz uzaktayken evinizde neler olup bittiğini görmenizi sağlarlar. Ziyaretçiler, tatile giderken evde bıraktığınız kediniz ve tabii hırsızlar... bütün bunları uzaktan takip etmeniz mümkündür. Evcil hayvanlarınızın yemini ve suyunu uzaktan kontrol etmeniz de mümkündür.

Birçok kişi evdeki elektrikli aletleri kapatıp kapatmadığını anımsayamadığı için geri dönüp bakma ihtiyacı duyar. Akıllı evler, evdeki küçük büyük elektrikli aletlerin güvenli bir şekilde kapatılmasından sorumludur.

Tüm gün boş olan bir evi en yüksek ısıda tutmanın bir anlamı yok tabi. Akıllı evlere uzaktan bağlanıp işten çıkarken ısıyı yükseltmeniz mümkün. Bu sayede büyük enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Aynı şekilde yaz aylarında da evinize ulaşmadan soğutmanız akıllı evler sayesinde oldukça kolaydır.

Dezavantajlara gelince... Akıllı evlerin birçok avantajının yanında sınırlı da olsa dezavantajları vardır. Örneğin içerdiği kompleks teknoloji sayesinde bilgi teknolojileri ile ilişkisi zayıf kişilere zorluk çıkarabilirler.

Teknoloji bazlı ürünlerin en büyük avantajı olan mobilite bazı zamanlar olumsuz nitelikler taşır. Akıllı ev teknolojisi uzaktan bağlanarak evdeki her bir aygıtı kontrole yaradığı için ve bunu mobil cihazlarla yaptığından, kötü niyetli kişilerin örneğin hackerların da bunu yapabilmesini olanaklı kılar.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Çarpık kentleşme insan ve toplum psikolojisini olumsuz etkiliyor 
    Çarpık kentleşme insan ve toplum psikolojisini olumsuz etkiliyor 

    Çarpık ve plansız kentleşmenin insan ve toplum psikolojisini olumsuz etkilediği bildirildi. Şehir plancıları, imar planında yoğunluk artışı söz konusu olan bölgelerde o artışa paralel ihtiyacı karşılayacak sosyal ve teknik alt yapı alanlarının ayrılmadığına dikkat çekti.

  • Konut fiyat endeksi 2018 Eylül’de arttı
    Konut fiyat endeksi 2018 Eylül’de arttı

    Konut fiyat endeksi Eylül’de yüzde 10,5 arttı. Konut fiyat endeksi, 2018 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 oranında artış kaydetti.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.