|   |   |  Akıllı ev ne demek?

Akıllı ev ne demek?

Akıllı evlerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Akıllı ev ne demek?

Akıllı ev, internet teknolojisi sayesinde evdeki –aydınlatma ve ısıtma gibi- elektronik aletler ve sistemlerin uzaktan yönetilebileceği yapılardır.

Akıllı ev teknolojisi, ev otomasyonu olarak da bilinir. Akıllı evler, sahiplerine, güvenlik, konfor ve enerji tasarrufu sağlar.

Akıllı eve ilişkin çalışmalar uzun yıllara dayanmaktadır. Son yıllarda Amazon, Apple ve Google gibi teknoloji devleri kendi akıllı ev fikirlerini piyasaya sürmeye başladılar. Amazon’un “Amazon Echo”, Apple’in “Apple HomeKit” ve Google’ın “Google Home” buna örnek olarak gösterilebilir.

Akıllı ev teknolojisinin bu kadar yaygınlaşmasının temel sebebi, teknolojinin hayatımızın her yerine derinlemesine sızmasıdır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Akıllı evler, siz uzaktayken evinizde neler olup bittiğini görmenizi sağlarlar. Ziyaretçiler, tatile giderken evde bıraktığınız kediniz ve tabii hırsızlar... bütün bunları uzaktan takip etmeniz mümkündür. Evcil hayvanlarınızın yemini ve suyunu uzaktan kontrol etmeniz de mümkündür.

Birçok kişi evdeki elektrikli aletleri kapatıp kapatmadığını anımsayamadığı için geri dönüp bakma ihtiyacı duyar. Akıllı evler, evdeki küçük büyük elektrikli aletlerin güvenli bir şekilde kapatılmasından sorumludur.

Tüm gün boş olan bir evi en yüksek ısıda tutmanın bir anlamı yok tabi. Akıllı evlere uzaktan bağlanıp işten çıkarken ısıyı yükseltmeniz mümkün. Bu sayede büyük enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Aynı şekilde yaz aylarında da evinize ulaşmadan soğutmanız akıllı evler sayesinde oldukça kolaydır.

Dezavantajlara gelince... Akıllı evlerin birçok avantajının yanında sınırlı da olsa dezavantajları vardır. Örneğin içerdiği kompleks teknoloji sayesinde bilgi teknolojileri ile ilişkisi zayıf kişilere zorluk çıkarabilirler.

Teknoloji bazlı ürünlerin en büyük avantajı olan mobilite bazı zamanlar olumsuz nitelikler taşır. Akıllı ev teknolojisi uzaktan bağlanarak evdeki her bir aygıtı kontrole yaradığı için ve bunu mobil cihazlarla yaptığından, kötü niyetli kişilerin örneğin hackerların da bunu yapabilmesini olanaklı kılar.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • 10 Yıllık Konut Kredisinin 5 Yılı And Pastel’den
  10 Yıllık Konut Kredisinin 5 Yılı And Pastel’den

  Anadolu Grubu’nun gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren şirketi AND Gayrimenkul, İstanbul Kartal’da inşa ettiği ve Temmuz 2018’de yaşamın başladığı projesi AND Pastel’de yüzde 20 peşin indirime ek yüzde 0,59 faiz oranı ile konut kredi süresini yarıya indiren kampanyasını duyurdu.

 • Oturduğunuz bina sağlam mı? Bu 7 maddeye dikkat!
  Oturduğunuz bina sağlam mı? Bu 7 maddeye dikkat!

  İstanbul Kartal'da geçtiğimiz günlerde çöken bina ve Marmara Bölgesi’nde yaşanan deprem olaylarının ardından vatandaşlar oturdukları konutların sağlam olup olmadığını anlamak için çeşitli yollara başvurmaya başladı.

 • Venezia’da ofisler değerleniyor
  Venezia’da ofisler değerleniyor

  Gürsoy Yatırım Ortaklığı imzasıyla Gaziosmanpaşa’da yer alan Venezia Ofisler, 1.800 TL’den başlayan kiralarla yeni sahiplerini bekliyor. Venezia Mega Outlet’e komşu olan ofisler, alışveriş merkezi ile iç içe olmanın avantajları ile dikkat çekiyor.

 • 11. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi 5 Mart’ta yapılacak
  11. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi 5 Mart’ta yapılacak

  Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından Soysal iş birliği ile düzenlenen XI. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi bu sene Cem Yılmaz’dan Cem Boyner’e, Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan İsmail Gülle ve Murat Özyeğin’e kadar ekonomi ve perakende sektörü ile eğlence dünyasının önde gelen isimlerini ağırlayacak.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.