|   |   |  Akıllı ev ne demek?

Akıllı ev ne demek?

Akıllı evlerin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Akıllı ev ne demek?

Akıllı ev, internet teknolojisi sayesinde evdeki –aydınlatma ve ısıtma gibi- elektronik aletler ve sistemlerin uzaktan yönetilebileceği yapılardır.

Akıllı ev teknolojisi, ev otomasyonu olarak da bilinir. Akıllı evler, sahiplerine, güvenlik, konfor ve enerji tasarrufu sağlar.

Akıllı eve ilişkin çalışmalar uzun yıllara dayanmaktadır. Son yıllarda Amazon, Apple ve Google gibi teknoloji devleri kendi akıllı ev fikirlerini piyasaya sürmeye başladılar. Amazon’un “Amazon Echo”, Apple’in “Apple HomeKit” ve Google’ın “Google Home” buna örnek olarak gösterilebilir.

Akıllı ev teknolojisinin bu kadar yaygınlaşmasının temel sebebi, teknolojinin hayatımızın her yerine derinlemesine sızmasıdır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Akıllı evler, siz uzaktayken evinizde neler olup bittiğini görmenizi sağlarlar. Ziyaretçiler, tatile giderken evde bıraktığınız kediniz ve tabii hırsızlar... bütün bunları uzaktan takip etmeniz mümkündür. Evcil hayvanlarınızın yemini ve suyunu uzaktan kontrol etmeniz de mümkündür.

Birçok kişi evdeki elektrikli aletleri kapatıp kapatmadığını anımsayamadığı için geri dönüp bakma ihtiyacı duyar. Akıllı evler, evdeki küçük büyük elektrikli aletlerin güvenli bir şekilde kapatılmasından sorumludur.

Tüm gün boş olan bir evi en yüksek ısıda tutmanın bir anlamı yok tabi. Akıllı evlere uzaktan bağlanıp işten çıkarken ısıyı yükseltmeniz mümkün. Bu sayede büyük enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Aynı şekilde yaz aylarında da evinize ulaşmadan soğutmanız akıllı evler sayesinde oldukça kolaydır.

Dezavantajlara gelince... Akıllı evlerin birçok avantajının yanında sınırlı da olsa dezavantajları vardır. Örneğin içerdiği kompleks teknoloji sayesinde bilgi teknolojileri ile ilişkisi zayıf kişilere zorluk çıkarabilirler.

Teknoloji bazlı ürünlerin en büyük avantajı olan mobilite bazı zamanlar olumsuz nitelikler taşır. Akıllı ev teknolojisi uzaktan bağlanarak evdeki her bir aygıtı kontrole yaradığı için ve bunu mobil cihazlarla yaptığından, kötü niyetli kişilerin örneğin hackerların da bunu yapabilmesini olanaklı kılar.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bina otoparkları nasıl düzenlenir?
  Bina otoparkları nasıl düzenlenir?

  Bina otoparkları, bir binayı çeşitli amaçlar için kullanan özel ve tüzel kişilere ait ulaşım ve taşıma araçları için bu binanın içinde veya bu binanın oturduğu parselde açık veya kapalı olarak düzenlenen yerlerdir.

 • Ada, pafta, parsel ne demektir?
  Ada, pafta, parsel ne demektir?

  Emlak ve inşaat sektöründe sıkça karşılaştığımız ada, pafta ve parsel terimlerinin anlamı nedir? Farklı kullanımları ve çeşitleri var mıdır?

 • Melikgazi’de 56 daire sahiplerine teslim edildi
  Melikgazi’de 56 daire sahiplerine teslim edildi

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Küçükali Mahallesi’nde Kentsel dönüşüm projesi kapmasında inşa edilen 56 dairelik konutların düzenlenen tören ile anahtarlarının teslim edildiğini söyledi.

 • Bağdat Caddesi'nde fiyatlar eridi
  Bağdat Caddesi'nde fiyatlar eridi

  AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu, Bağdat Caddesi'nde yüzde 85'lere varan arsa maliyetleri nedeniyle çok hızlı artan fiyatların 2 yıldır düşüşte olduğunu belirterek, "Ortalama yüzde 30 olan düşüşler, bazı yerlerde yüzde 40'ları aştı" dedi.

 • MESA CADDE hayata geçiyor!
  MESA CADDE hayata geçiyor!

  Gayrimenkul sektörünün güçlü temsilcileri MESA, ASLAN YAPI ve CABA ortaklığında Maltepe’de yükselen MESA CADDE adalar manzarasının yanı sıra sahil aksına yürüme mesafesindeki benzersiz konumu ve ulaşım kolaylıklarıyla da öne çıkıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.