|   |   | 

Akıllı Evlerle Hayat Daha Kolay!

Enerji tasarrufundan güvenliğe, ev işlerindeki zaman kaybının önlenmesinden ev kazalarına birçok soruna çözüm üreten akıllı ev projeleri, gayrimenkul sahibi olmak isteyenlere yaşamı kolaylaştıran alternatifler sunuyor.

Akıllı Evlerle Hayat Daha Kolay!

Batılı ülkelerde ve Türkiye'de kullanımı yaygınlaşmaya başlayan, inşaat sektöründeki firmaların ilgisini çeken akıllı ev yazılımlarıyla, işyerinde, tatilde hatta parkta gezerken bile evdeki birçok noktaya erişimi sağlamak mümkün oluyor.

Enerji tüketiminde büyük tasarruf

Ortalama bir ailenin gereksiz enerji tüketimine neden olan en büyük etkenler, gereksiz yere açık bırakılan ışıklar, yüksek seviyelerde çalıştırılan ısıtma ve soğutma sistemleri, evin kullanılmayan bölgelerinin ısıtılması, gün ışığından gerektiği kadar faydalanamama, açık bırakılan cihazlar.

Isıtma sistemlerinin otomasyonla denetimi bir evin ısı enerjisi tüketimini yüzde 10, gereksiz ocakların söndürülmesi, yakılan ışıkların yüzde 90 parlaklıkta yakılması, cihazların ucuz tarife zamanlarına göre programlanması gibi yöntemler ise elektrik enerjisi tüketimini yüzde 30’a varan oranda azaltabilir.

"Bilgicagi.com" internet sitesinde yer alan bilgilere göre, akıllı ev kavramı birçok farklı yerde kullanılmakta, ancak akıllı evin gerçek anlamı üzerinde tartışmalar sürmektedir.

Teknolojik evler gelişmişlik sırasına göre üç ana başlık altında toplanabilir:

Kontrol edilebilir evler

Kontrol edilebilir evler mevcut cihaz ve sistemlerin çeşitli kumanda sistemleriyle kolaylıkla kontrol edildiği evlerdir. Yani ev sadece o anda komut alarak o an istenilen durumu oluşturur.

Bu tip evler de kendi aralarında; evdeki tüm eşyaların tek bir uzaktan kumanda ile kontrol edildiği durumlar, farklı aletlerin birbiriyle bağlantısı olduğu durumlar ve görünmez kontrol ünitesiyle yönetilen evler gibi kategorilere ayrılmaktadırlar.

Programlanabilir evler
Bu evler statik programlama ile evde yaşayan insanların daha önceden girdiği eylem zincirine tepki verebilen evlerdir. Bu evlerde kullanılan yazılım güvenilir olmalıdır.

Bu sınıftaki evler; zamana ve sensörlere tepki veren programlanabilir evler, zamana göre programlanabilmenin, sensörlere göre tepki verebilmenin yanında koşul ve durumlara göre hareket edebilen evler olarak iki gruba ayrılabilir.

Yapay zekaya sahip evler
Programlanabilir evler ile benzerlik gösterir, fakat programlanabilir evlere göre daha gelişmişlerdir. Programlanabilir evlerde senaryolar insan yardımı ile hazırlanmakta iken bu evlerde senaryo girişi yapılmaz. Bu evlerin öğrenme yeteneği vardır. Bu evler, kendi kendine inceleyip, buna göre kendi ayarlarını ve senaryolarını oluşturabilen evlerdir. Şimdilik hayal gücü gerçek yaşamda uygulanamamıştır. Uzmanların konu üzerinde çalışmaları devam ediyor.

Akıllı ev otomasyonları
Otomasyon; bir sistemin hazırlanan belirli bir senaryoya göre herhangi bir operatöre gerek duymadan istenilen işlemleri gerçekleştirmesi olarak tanımlanabilir. Ev teknolojileri endüstrinin birçok alanında kullanılan kontrol sistemlerinin gündelik hayata uyarlanması, ev otomasyonu da bu teknolojilerin kişiye özel ihtiyaç ve isteklere uygulanmasıdır.

Akıllı evler, hayatımızı nasıl kolaylaştırır?
Akıllı posta kutusu, akıllı kapı, harekete duyarlı ışıklar, akıllı perde, akıllı yatak, akıllı gardrop, akıllı çamaşır makinesi, akıllı Banyo, akıllı masa, akıllı göstergeler, akıllı buzdolabı/kiler, akıllı Bulaşık makinesi, akıllı kameralar, akıllı zemin, akıllı telefon, akıllı fişler, akıllı kaçak (sızıntı) detektörleri, ev güvenlik monitörü, acil durumda yardım çağırma, kavramsal yardımcı, akıllı ısıtma ve soğutma sistemi, akıllı televizyon, akıllı bahçe sulama sistemi vb.

Akıllı evlerde kullanılan teknolojiler

Nispi Mantık: Nispi mantık (fuzzy logic) bulanık mantık olarak adlandırılabilinir. Nispi mantık, insanların kullandıkları düşünce metodunu bilgisayarlara aktarmaktır. Dijital mantıkta bir sonuç ya "evet" ya da "hayır"dır. Bunun arası bir sonuç olamaz. Nispi mantık ise bu iki sonucun arasını inceleyerek gerçek dünya koşullarına daha yakın kararlar verme imkanı sağlar. Madde, zaman ve enerji israfını minimuma düşürmek için bu mantıktan yararlanılabilir.

Telemetri: Kablosuz ya da sabit bir ağ aracılığıyla cihazların uzaktan izlenebilmesi ya da kontrol edilebilmesidir. Telemetri sayesinde kablosuz ağlar ya da radyo linkleri üzerinden cihazlara birtakım komutlar göndermek, cihazın durumu hakkında merkeze bilgi iletmek, cihazla merkez arasında bilgi alışverişinde bulunmak mümkündür. GPRS, GSM tabanlı sistemler dahilinde kullanılmak üzere geliştirilmiş, paket anahtarlamalı bir veri iletişim servisidir. Mobil şebeke abonelerine paket tabanlı veri hizmetleri sağlayan GPRS, ilave paket anahtarlama düğümleri kullanarak mevcut GSM altyapısı bünyesinde çalışacak şekilde tasarlanmalıdır.

X–10 Teknolojisi: X-10, evdeki lambaları, cihazları ve diğer ekipmanları zaten var olan 220V’luk elektrik kabloları üzerinden kumanda etmeye yarayan bir iletişim dilidir.

Cat 5: Altyapı olarak Cat 5 kablo kullanan sistemlerin, X10 ’dan en büyük farkı elektrik sinyali yerine bilgi akışı olmasıdır. Cihazlar çalışmaları için gerekli enerjiyi güç hatlarından alıp, iletişim için data kablosu kullanırlar. Gönderilen data bilgileri hangi adrese gidileceğini, hangi işlemin gerçekleştirileceğini içerir. Kablolu akıllı ev sistemlerinin en büyük dezavantajı, binalarda tekrar kablolama ihtiyacıdır.

RF Sistemler: Sistemin dış uyarıcılar ile bağlantısını sağlayan özel bir kablosuz iletişim protokolüdür.

Bluetooth Teknolojisi: Bluetooth, kısa mesafedeki aygıtları birbirine bağlayan bir kablosuz teknolojidir. Bluetooth'da cep telefonları, bilgisayarları, PDA’leri, yazıcıları kablosuz olarak bir araya getirir.

Zigbee Teknolojisi: Zigbee organizasyonu güvenilir, düşük maliyetli, güç tüketimi düşük, kablosuz bir şekilde ağ bağlantısı olan ve bir monitör aracılığıyla evdeki cihazların global standartlara uygun olarak kontrolünü öngörmektedir. Yani ev otomasyonunun kontrol panelini oluşturur.

Akıllı ev: geleceğin teknolojisi
Akıllı ev, kompleks teknoloji ihtiyacı nedeniyle yüksek maliyete sahip olduğu için günümüzde istenilen yaygınlıkta kullanılamamakla birlikte geleceğin evlerinin akıllı evler olacağını söyleyebiliriz.

Akıllı ev sistemleri, Türkiye'de daha çok, fazla kullanıcıya sahip sitelerde, rezidanslarda ve büyük projelerde kullanılıyor.

Akıllı konutlardaki sistemlerin farklı gelir gruplarına hitap edecek şekilde çeşitlendirilmesiyle yaygınlığının artması da bekleniyor.

Teknolojinin gittiği yön gösteriyor ki, bu yüzyılın sonunda ev otomasyonları vazgeçilmez olabilir. Bunun için firmalar bu yönde yatırımlara başlamış durumda.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu
  Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu

  2017 yılı Mayıs ayında Doğu Karadeniz’de satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 2,2 artış ile 2 bin 588 oldu. Rize ise konut satışlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 57,8 artış ile dikkat çekti.

 • 3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!
  3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!

  İstanbul Avcılar’da E-5 aksındaki en büyük proje olan 3S Firuze Konakları yatay mimarisi ve ferah tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüksek kiralama potansiyeline sahip bulunan proje tamamlandığında %40 değer artışı öngörülüyor.

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer