|   |   | 

Akıllı Telefonla Göz Muayenesi

Teknolojinin gelişimi ve akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber cep telefonları artık sadece iletişim kurmak amacıyla değil her türlü kişisel ihtiyacımız amacıyla kullanılmaya başlandı.

Akıllı Telefonla Göz Muayenesi

İlk önce kamera oldu, daha sonra mobil internet teknolojisinin gelişimiyle beraber iş ve sosyal amaçlarımız için kullanıldı. Şimdi ise gelişmiş teknoloji ve uygulamalarla sağlık amacıyla kullanılıyor. Bir süre önce piyasaya çıkan İphone 5 nabız ölçme özelliğiyle çok dikkat çekmiş ve beğeni toplamıştı. Şimdi ise Amerika'lı bir profesör NETRA isimli bir proje üzerinde yoğun şekilde çalışıyor.

Refraktif Kontrol için Göz Yakını Cihaz Projesi (NETRA) Nedir;

Bu cihaz telefonun ekranına takılıyor ve göz muayenesi yapılacak kişi cihazdan ekrana bakıyor. Ekrana takılan bu lens ile bakınca ekranda bir yeşil birde kırmızı iki çizgi görüntüleniyor. Bu çizgiler paralel ise herhangi bir göz sıkıntısı olmadığı saptanıyor. Fakat paralel değil ise kişi telefonda menu tuşlarıyla çizgileri birbirine paralel yapacak şekilde ayarlıyor. Bu ayarlamalar bittikten sonra kişinin gözlük numarası saptanmış oluyor. Bu sayede kişilerin miyop veya hipermetrop olduğu çok rahat şekilde anlaşılabiliyor. Dünya'da 2 milyarın üzerinde insanda göz kusuru olduğu bilinince bu cihazın başta doktorlar olmak üzere birçok kişi tarafından sevileceği ve kullanılacağı düşünülüyor. Ayrıca bu cihaz sayesinde doktora gitmeye çekinen kişiler kendileri de gözlerinde bir problem olup olmadığını rahatlıkla saptayabilirler.

 

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer