|   |  Gülağaç Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Gülağaç İlçesini Favorilerime Ekle

Gülağaç Güncel Konut Projeleri

Gülağaç Konut Projeleri

İLÇENİN EKONOMİK DURUMU :
 
İlçemizde, Ekonomi genelde eskiden olduğu gibi yine tarım ve hayvancılılık ile inşaat isçiliği ve yurt dışında çalışanların İlçemize kazandırdığı dövize dayanmaktadır.
 
İlçe Merkezinde 1, Demirci kasabasında 1 ve Gülpinar kasabasında da 1 adet olmak üzere toplam 3 adet Tarim Kredi Kooperatifi bulunmaktadır. Bu Kooperatifler, İlçemiz çiftçilerinin Gübre, Tarim alet ve araçlarının yanı sıra tohumluklarını temin etmekte, gerekirse çiftçileri düşük faizli kredi ile de desteklemektedir. İlçemizde T.C. Ziraat Bankası'nın şubesi bulunmaktadır.
 
TARIM VE HAYVANCILIK
 
İlçemizde en fazla; Buğday, Arpa, Nohut, Fasulye, Patates ve Seker Pancarı yetiştirilmektedir. Diğer bitkilerin ise ekonomik değeri olmayıp daha çok halkın kendi ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda yetiştirilmektedir. Tarımda dekar basına alınan ürün miktarı düşüktür. Son zamanlarda alınan tedbirler ve gübreleme gibi çalışmalarla bu miktar yükselmektedir.
 
İlçemizde Hayvancılıkta yapılmakta olup, genellikle kendi et ve süt ihtiyaçlarını temin etmek için küçükbaş hayvan yetiştirilmekle beraber az miktarda ticari amaçla büyükbaş hayvan yetiştirilmektedir. Bunlardan elde edilen süt, peynir fabrikalarına satılmaktadır. Ancak bununda fazla bir ekonomik değeri yoktur.
 
Gülağaç İlçesinin yüz ölçümü 529.170 dekar olup, bunun 303.539 dekarı tarım arazisidir. Tarim arazilerinin 271.219 dekarı kıraç, 32.320 dekarlık kısmı sulu tarım arazisidir. Sulu tarım her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Şahıslar kendi imkanlarıyla tarlalarının baslarına sondaj vurdurmak suretiyle kıraç olan tarım arazilerini sulu tarım arazisine çevirmektedir. Sulu Tarımda üründeki verim artışı %100 oranını bulmuştur. Ayrıca bölgemizde kıraç tarım arazilerinde Nadas uygulaması söz konusu iken, sulu tarıma yönelme neticesinde nadas alanlarında azalma olmuştur. Halkın daha önceden birkaç ürün ektiği halde, sulu tarımın önemini kavramasından sonra ürün çeşidi artmıştır. Sulama neticesinde hayvancılığın gelişmesine etki etmesi halkın hayvan yemi çeşitlerine ilgi duymasına neden olmuştur.
 
İlçemizde sulama amacı ile yapılan beton kanalın uzunluğu tahminen 37. 000. m. Toprak kanalın uzunluğu ise 130.000. m.'yi bulmaktadır. Bu kanallar ana kanal ile tali kanallardan teşekkül etmiştir. İlçemizde toprak kanalla yapılan sulama nedeniyle su kaybı oranı oldukça yüksek olup buda sulu tarımı zorlaştırmaktadır.
 
SANAYİ
 
İlçemizde Sanayi fazla gelişmemiştir. Bunun nedeni ise İlçe dahilinde fabrika, İnşaat, Tabii Madenler bulunmamasındandır. Az sayıdaki iş yerinde oto tamiri, bakimi yapılmaktadır. Bu alanda faaliyet gösteren 30' a yakin atölye İlçe merkezi ve kasabalarında bulunmaktadır.
 
HİZMETLER
 
İlçemizde hizmet sektörü fazla gelişmemiş olup, az sayıdaki Taşıma şirketleri sadece yolcu taşıma hizmeti vermektedir. Bu da İlçe merkezinden İl merkezine yapılmaktadır. İlçemizde turist çekecek önemli bir tarihi ve turizm potansiyeli mevcuttur, ancak tanıtıma ve alt yapı çalışmasına ihtiyaç vardır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.