|   |  Güzelyurt Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Güzelyurt İlçesini Favorilerime Ekle

Güzelyurt Güncel Konut Projeleri

Güzelyurt Konut Projeleri

İklim ve Bitki Örtüsü

Hasandağı eteklerinde kurulmuş bulunan Güzelyurt, klimatizm yönünden önemlidir. Deniz seviyesinden 1485 m. yüksekliktedir. Burada tam bir yayla havası hüküm sürer. Bu haliyle bölge, ileride yapılacak kış turizmi için bir konaklama merkezi de olabilecek niteliktedir.

         İklim şartları Güzelyurt’ta pek çok değişik bitkinin gelişmesi için iyi bir ortam sağlar. İlkbaharla birlikte başlayan renk cümbüşü Ağustos ayına kadar devam eder. Sonbaharda ise ilçe kavaklık ve söğütlüklerin yanı sıra çeşitli meyve ağaçları ve üzüm bağlarının sararması ile bambaşka bir renge bürünür.

Yöresel Kültürümüz

Güzelyurt ‘un tarihi değerlerinin önemini vurgularken , arka planda kalan yöresel kültürümüz de, tarihi zenginliklerin arkasında kalmayacak derecede önemlidir. Bu yüzden yöresel kültürümüzün yaşatılmasını , en azından unutulan değerlerimizin gelecek nesillere aktarılmasını , böylece yöresel kimliğin gelecek nesillerde vücut bulması açısından önemli görüyorum.

Yöremizle ilgili zihnimde ilk hatırladığım manastır vadisine giden yol üzerinde ardı sıra yer alan ve fırında pişirilerek yapılan testi ve çömleklerdir. Güzelyurt’umuzun has toprağıyla yapılan bu testi ve çömlekleri şüphesiz bir çok büyüğüm ve yaşıtlarım özlemle hatırlayacaktır.Burada üretilen çömlek ve benzeri zanaatler civardaki en önemli pazar yeri olan pazartesi pazarında sergilenerek , çevre il ve ilçelerden alıcılarını beklerdi.Bunların ilçemize kattığı güzelliği ve zenginliği zihinlere yorumsuz olarak bırakıyorum.

 

 

    İlçemizde halen devam etmekte olan ve geçim kaynaklarından birisi olan bağcılığın başlangıcı çok eskilere dayanmaktadır. Yörenin en güzel üzümleri burada yetişir , bundan da türkiyenin tadamadığı ama Güzelyurtluların tattığı harika bir lezzeti olan pekmez yapılırdı.Sanıyorum bu lezzeti en iyi şu anektod anlatır: Gelveriden küçük yaşta Yunanistana göç eden Simon,şimdi Yunanistan'da çok zengin oldum diyordu. Ama şimdi gel deseler,oradaki tüm servetimi gelverideki bir salkım üzüme değişirim demişti. 

 

Halen bağcılık ilçemizde devam etse de gün geçtikçe eski zenginliğinden uzaklaşmaktadır.

  Eski düğünlerimizi hatırladığımda ise hala kalıntıları birazda olsa devam eden bu kültürün unutulmasının ne kadar büyük bir kayıp olacağını düşünüyorum. İlçemizde düğünü yapılacak gençlerin düğün kararı alınır ve pazartesi günü sabah namazından sonra düğün evinin damına bayrak dikilirdi. Yörenin en güzel saz ekibi ,oyun havalarıyla güne neşe katar , gelin gelene kadar eğlence devam ederdi. Çarşamba gününe gelindiğinde ise erken saatlerde mahalle mahalle okuyucu çıkarılır ve her kapı çalınarak düğün sahibinin selamı söylenir, yemeğine davet edilirdi.Tadını unutmanın imkansız olduğu ve hala tadına özlem duyduğum düğün yemeğinde yöresel yemek olan düğün eti, buldur pilavı ve tahrana çorbası ikram edilirdi.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.