|   |  Ortaköy Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Ortaköy İlçesini Favorilerime Ekle

Ortaköy Güncel Konut Projeleri

Ortaköy Konut Projeleri

SOSYAL DURUM:
 
1-KONUT
 
İlçe merkezinde 7000'e yakın konut bulunmaktadır. Bu konutlar yapı bakımından; yığma betonarme ve kargas binalardan oluşmaktadır. Gerek İlçe Merkezinde ve gerekse kasaba ve köylerimizdeki yerleşim alanları dağınık olmamakla birlikte müstakil ev tanımlaması yapılan tek katlı geniş bahçeli evler mevcuttur. İlçe merkezinde 1990’lı yıllardan sonra yüksekokul ve diğer kamu görevlilerinin talebi sonucu konut ihtiyacı belirmiştir. Yeni tip evler betonarmedir. Köylerde toplu yerleşme mevcuttur. Bu çerçevede İlçemize katkı sağlamak üzere Başbakanlık Toplu Konut İdaresince 250 dairelik toplu konut yapılmıştır.
 
2-SOSYAL YAŞANTI
 
İlçemizde aile yapısı ataerkil aile sınıflandırılmasına girmekte olup, aileler genelde aynı evde beraber yaşamaktadır. İlçemizde hiçbir ailede kan davası, husumet ilişkisi ve köylerimiz arasında çekişme ve düşmanlık gibi ilişkiler yoktur. Kıyafet olarak ilçemizde kadınların günlük kıyafetleri; şalvarın daha bolu olan dimi, etek, yelek, atkı sırta giyilen kıyafetlerdendir. Kadınların ayağa giydikleri kıyafetler ise; yün çorap, çorap, mest, deri, naylon ve lastik ayakkabıdır. Kadınların başa bağladıkları tülbent (bunu genç kızlar başa bağlar) yaşlılar ise önce tülbent daha sonra üzerine bürgü bağlarlar. Bürgü; kare şeklinde desenli veya düz ince bir örtüdür. Kenarları; tığ oyalarıyla süslenerek kullanılır. İlçemizde yemek çeşitleri olarak hamur işleri büyük ölçüde tüketilmektedir. Hamur işlerinden; kömbe, erişte, kıymalı makarna, su böreği, saç böreği, mayalı çeşitleri ünlü yiyeceklerdendir. Yemek çeşitlerinden çorbalar, et yemekleri güncelliğini devam ettirmektedir. Bilhassa çorbalardan yoğurt çorbası, mercimek, pirinç ve işkembe çorbaları meşhurdur. Et yemeklerinden; tava, saç tava, güveç, tas kebabı, kavurma, haşlama önemli yer tutmaktadır. Tatlılar olarak; un helvası, sütlaç, aşure, pelize, bulamaç, üzüm hoşafı, kadayıf mevcuttur. İlçemizde çarşı içerisinde birçok tavukdöner salonu mevcuttur. Şehir merkezinde adana şişi, tavuk şiş, kıymalı, etli ekmek, lahmacun yapan lokantalar da bulunmaktadır.
 
3-SOSYAL TESİSLER
 
İlçemizde sosyal tesis olarak; spor sahası (toprak zemin), 2 halı saha (özel), 4 düğün salonu (özel) mevcuttur. Bozkır Barajı kenarında da Kaymakamlığa ait sosyal tesis bulunmaktadır. Belediyemize ait merkez parkta çay bahçesi mevcuttur.
 
4-ÇALIŞMA HAYATI
 
İş ve çalışma bütün İçanadolu da olduğu gibi İlcemizde de büyük bir yaşam dilimini oluşturmaktadır. İlçemize bağlı köy ve kasabalarımızda halkın büyük bir bölümü tarımsal faaliyetlerde bulunmaktadır. Halkın bir bölümü de küçük çaplı ticaretle uğraşmaktadır. Esas ilçenin ekonomik canlılığını yurt dışında işçi olarak çalışan işçi ve vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Buna rağmen ilçemizdeki genç nüfusun ve doğum oranının fazla olması ile büyük sanayi kuruluşlarının olmaması, yatırımların ilçe dışına kaydırılması sonucu işsizlik oranı yüksektir. İlçemizde toplam faal 1553 vergi mükellefi olup bunların 723’ü gerçek usulde gelir vergisi mükellefi, 32 adet G.M.S.İ. mükellefi 625 tanesi basit usulde gelir vergisi mükellefi ve 173 tanesi ise kurumlar vergisi mükellefidir. İlçemizde trafik tescil olduğu için 6489 adet Motorlu Taşıt mükellefi mevcuttur. Halkımızın büyük bir bölümü yurt dışında bilhassa Almanya’da işçi olarak çalışmaktadır. Bu durum Ortaköy halkının ekonomisine önemli bir etken olmuştur. Tarım ürünleri olarak; arpa, buğday, nohut, mısır, kuru fasulye, fiğ, pancar, patates üretilmektedir. Hayvancılık olarak büyük ve küçük baş hayvancılık yapılmaktadır, bunlardan; koyun ve sığır besiciliği az miktarda halkımızın geçimini sağladığı bilinmektedir.
 
EĞİTİM:
 
Ortaköy’de eğitim ve öğretimdeki gelişme Cumhuriyet döneminde sağlanmıştır. İlçe Milii Eğitim Müdürlüğü. İlçe merkezinde ilkokul 1930 yılında eğitim öğretime başlamış, köylerinde ise Sarıkaraman Kasabasında 1936 yılında eğitim vermeye başlamıştır. İlçe merkezinde orta dereceli eğitim öğretim kurumu 1962–1963 eğitim öğretim yılında açılmıştır. İlçemiz Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 6 merkezde toplam 36 ilköğretim okulu, 1 Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, 1 Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, 1 imam hatip lisesi, 1 Genel Lise, 1 Anadolu Lisesi ve 1 Sağlık Meslek Lisesi hizmet vermektedir. 36 İlköğretim Okulunda 5280 öğrenci, 7 Genel ve Mesleki ve Teknik Lisede 2027 öğrenci eğitim öğretimini sürdürmektedir. İlçe genelinde toplam 7307 öğrenci eğitim-öğretimini sürdürmektedir. Okullarımızda 374 öğretmen görev yapmaktadır. Okuma-yazma oranı % 85 olup, son yıllarda İlçemizde yüksek öğrenim için giden gençlerimizin sayısı devamlı artmaktadır. Aksaray Üniversitesine bağlı olarak Ortaköy Meslek Yüksek Okulu 1993'ten beri faaliyet göstermektedir.
 
SAĞLIK:
 
İlçemiz Sağlık Grup Başkanlığına bağlı olarak; Ortaköy Devlet Hastanesi, I Nolu Merkez Sağlık Ocağı, II Nolu Merkez Sağlık Ocağı, 112 Acil, Balcı Sağlık Ocağı, Bozkır Sağlık Ocağı, Çiftevi Sağlık Ocağı, Devedamı Sağlık Ocağı, Harmandalı Sağlık Ocağı, Ozancık Sağlık Ocağı, Sarıkaraman Sağlık Ocağı, Akpınar Sağlık Ocağı, Çatin Sağlık Ocağı, Durhasanlı Sağlık Ocağı, H. İbrahimuşağı Sağlık Ocağı, Hıdırlı Sağlık Ocağı, Kümbet Sağlık Ocağı, Namlıkışla Sağlık Ocağı, Satansarı Sağlık Ocağı, S.Gökkaya Sağlık Ocağı, S.Alaca Sağlık Ocağı ile birlikte sağlık hizmeti verilmektedir. Bu kurumlarda çalışan, 3 Uzman Doktor, 3 Diş Hekimi, 15 Pratisyen Doktor, 20 Ebe, 25 Hemşire, 14 Sağlık Memuru, 1 Çevre Sağlık Teknisyeni ,5 Att, 4 Paramedik 6 laboratuar Teknisyeni, 2 Röntgen Teknisyeni, 3 Tıbbi Sekreter,4 Anestezi Teknisyeni 2 Veri Hazırlama Memuru, 1 Memur,1 Teknisyen, 1 Şef, 1 Eczacı, 1 Müdür, 3 Müdür Yardımcısı, 6 Şoför, 10 Hizmetli toplam 131 personelle sağlık hizmeti yürütülmektedir. 1992 Yılında uygulanmaya başlanan Yeşil Kart verilmesi ile ilgili müracaat, araştırma, vize ve iptal işlemlerinin sekreterya hizmeti Sağlık Grup Başkanlığınca verilmektedir. 3816 Sayılı ödeme gücü olmayan vatandaşların tedavi giderlerinin Yeşilkart verilerek Devlet tarafından karşılanması hakkındaki Kanun’da 13.06.2003 tarihinde yapılan değişikler nedeniyle; başvuran vatandaşlardan durumu uygun olanlara yeni tip (otokopili) yeşilkartlar 2004 Yılı Şubat Ayında verilmeye başlanmıştır. 01.01.2005 tarihinden itibaren Yeşilkartlıların ayakta tedavileri sonucu düzenlenen reçeteler, tıbbi malzemeler, diş tedavileri ve gözlük gibi ihtiyaçları Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanacaktır. Bu nedenle yeşil kart alanlarının tümü internet aracılığı ile Sağlık Bakanlığına bildirilecek ve takipleri yapılacaktır.
 
EKONOMİ:
 
1-SANAYİ İlçemizde çalışır durumda olan sanayi bünyesinde ağaç işleri (marangoz, mobilya) 45, oto tamiri 40, demir doğrama kaynakçılık 30, hızarcı 7, tv tamircisi 10, pvc doğrama 15, hurdacı 3, camcı 10, eksoz tamiri 5, oto elektrik tamiri 10, sıhhi tesisat tamiri elektrik tesisatçısı 10, olukçu sac işleri 4, oto yedek parçacı 10, kereste satıcısı 2, oto lastik tamircisi 4 beyaz eşya tamircisi 5, bobinaj tamiri 5, döşemeci 5, oto yıkama 10 adet olmak üzere 230 adet esnafımız bulunmaktadır.
 
2-TARIM Genel olarak tarım arazileri düz olmayıp, hafif ve orta derecede eğimlidir.Topraklarımız genellikle açık kahve renkli, kireçli, ph’ı 6-7,5 arasında olup tınlı toprak yapısına sahiptir. İlçemiz topraklarının büyük bir kısmında kuru tarım yapılmaktadır. İlçemize bağlı Balcı Beldesinde bulunan 2 adet göletten yaklaşık 5.500 Dk alanda, Bozkır Beldesindeki göletten ve sondaj kuyularından 7.500 Dk. alanda, Çiftevi Beldesindeki göletten ve sondaj kuyularından 3.500 Dk.alanda, Çatin köyündeki göletten ve sondaj kuyularından 2.500 Dk. Alanda, Cumali Köyündeki göletten 1.500 Dk.alanda, S.Gödeler köyündeki göletten 1.500 Dk.alanda, Ozancık Beldesindeki sondaj kuyularında 1.000 Dk.alanda, Sarıkaraman Beldesindeki sondaj kuyularından 3.000 Dk.alanda, Durhasanlı köyünde 500 Dk. Alanda, Kümbet Köyünde 500 Dk.alanda, Pirli köyünde sondaj kuyularından 300 Dk.alanda, Reşadiye köyündeki göletten 500 Dk.alanda, Pınarbaşı Köyündeki derin kuyu sondajından 3.500 Dk.arazi sulama Harmandalı Beldesinde 3.500, Devedamı Beldesinde 4000 Dk., S.Alaca köyünde 2000 Dk. alanda sulu tarım yapılmaktadır. Yıllık yağış miktarı 250-300 mm arasındadır.Genel olarak tarım alanlarımız kuru tarım alanlarıdır.
 
3-HAYVANCILIK Ortaköy ilçesinde hayvancılık faaliyeti olarak süt sığırcılığı son yıllarda büyük bir ilerleme göstererek süt üretiminde bölgede söz sahibi olmuştur.Besi sığırcılığı ve koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır.İlçenin hayvan mevcudu tabloda gösterilmiştir.
 
4- MADENCİLİK Ortaköy-Gökkaya-Hacımahmutuşağı sahasındaki iyi kaliteli granitler mermer olarak değerlendirilmeye elverişlidir. Bu granit mermeri Aksaray ve çevre illerdeki atölyelerde işlenerek yurt içi ve yurt dışına satılmaktadır.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.