|   |   |  Alaçatı‘da konut fiyatları yaz döneminde ne durumda?

Alaçatı‘da konut fiyatları yaz döneminde ne durumda?

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa‘nın güncel verilerine göre uzun yıllardır popülerliğini sürdüren Çeşme‘de konutlar son 1 yılda %28 değer kazandı. Son iki yıllık değer artışının %48 olduğu Çeşme‘de, son 4 yıllık değerlenme %132 olarak gerçekleşti.

Alaçatı‘da konut fiyatları yaz döneminde ne durumda?

İzmir’in en fazla göç alan illerden biri olması, yeni yapılan İstanbul–İzmir otoyolu ile birlikte İstanbul’a ulaşımının kolaylaşması, Çeşme ve tüm İzmir’i konut yatırımı için cazip hale getiriyor. İzmir’in konut yatırımındaki popülerliği Alaçatı‘da da çok yoğun yaşanıyor. Alaçatı uzun yıllardır Çeşme’nin en popüler ve pahalı bölgelerinin başında geliyor.

Ortalama konut fiyatı Alaçatı‘da 1.214.400 TL

Endeksa’nın güncel verilerine göre Alaçatı’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 9.200 TL, ortalama konut fiyatı 1.214.400 TL. Konut yatırımının geri dönüş süresi ise bölgede 48 yıla ulaşmış durumda. Alaçatı’da 1+1’den 6+1’e kadar farklı konut tipleri yer alıyor. Konut fiyatları ise 780.000 TL ile 2.000.000 TL arasında değişiyor. Alaçatı’da ikamet edenlerin kütük dağılımına bakıldığında ise ilk sırada İzmir, ikinci sırada Manisa, üçüncü sırada Çorum ve dördüncü sırada İstanbul geliyor.

Son dönemde İstanbulluların bölgeye daha fazla ilgi gösterdiğini belirten Endeksa Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Aylin Daylan, Endeksa’nın akıllı değer tahmini modeline göre Alaçatı’da gelecek 6 ayda %2 seviyesinde bir değer düşüşü öngörüldüğünü kaydediyor. Bunun sebebinin geçmişteki fazla değerlenme olduğunu söyleyen Daylan, ancak uzun vadede Alaçatı’da değer artışının devam edeceğini belirtiyor.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Temmuz ayında yapılan satışlarda konut kredisi kullanımı yüzde 14’te kaldı
    Temmuz ayında yapılan satışlarda konut kredisi kullanımı yüzde 14’te kaldı

    ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Ağustos 2019 sonuçları açıklandı. Endekse göre, satışların %49’unun bitmiş, yüzde 51’inin bitmemiş konut projelerinden yapıldığı Temmuz ayında, banka kredisi kullanımı yüzde 14’lük oranla önceki iki ay ile aynı kalırken, senet kullanımı bir önceki aya göre 8 puan arttı.

  • Konut alırken yapı malzemeleri kalitesine dikkat edilmeli
    Konut alırken yapı malzemeleri kalitesine dikkat edilmeli

    Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında yer alan inşaat sektörü, son yıllarda ürettiği kaliteli ve güvenli konutlarla deprem gerçeğine dikkat çekerken dönüşümünü tamamlamamış farklı bölgelerdeki birçok yapı depremde yıkılma riski taşımaya devam ediyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.