|   |   | 

Ali Ağaoğlu'nun evi 'Dünyanın en iyilerinden' oldu

Ali Ağaoğlu'nun yaz başında dekorasyonu tamamlanan 51. kattaki dubleks penthouse dairesi uluslararası akademik çevreler tarafından 'Luxury high-rise residence' kategorisinde dünyanın en iyilerinden olarak kabul görüyor.

Ali Ağaoğlu'nun evi 'Dünyanın en iyilerinden' oldu

İstanbul'un en yüksek binalarından olan Andromeda Gold'un zirvesinde yer alan dubleks konutun tasarımı ve uygulaması Assalam İç mimarlık'ın kurucusu Sezen Ulubay tarafından gerçekleştirilmiştir.  Sezen Ulubay, yaptığı çalışmalarda klasik ve neo-klasik akımları karmaşıklığa ve yoruculuğa yer vermeden, tekrara düşmeden, sakin renklerle kullanmasıyla ve yalnızca kendi tasarımlarını  hayata geçirmesiyle bilinen bir dekoratör. Bu tavır tasarımcıya dünyanın özellikle de Arap dünyasının  en zengin ve itibarlı aileleri ile çalışma fırsatı sunmuş.  

Yaklaşık 9 aylık yoğun bir çalışma ve eşsiz bir birikim ile ortaya çıkarılmış olan mekan , konut dekorasyonu  anlamında kategori üstü bir nitelik taşımaktadır.  Penthouse dairenin rafine dekorasyonu ''timeless'' olarak nitelendirilebilecek kadar zamandan, moda ve trendlerden bağımsız bir zevk ve birikimin eseri olduğunu eve  ilk adım atıldığı andan itibaren konuklarına  kibarca fısıldıyor.  51. katta yer alması,konutun  tarihi yarımadadan, Prens Adaları'na , Yalova sahillerine  kadar İstanbul'un ve Marmara'nın tüm büyüleyici güzelliğinden cömertçe nasiplendiriyor. 

Evde ağırlanan dünyanın önde gelen yatırımcılar, Ortadoğu'nun seçkin aileler de konuttan övgüyle bahsettiklerinden, dekorasyon aşamasında sadece tavanlara uygulanan tezyinatı görmeye gelen Suudi aileler olmuş. 
Mekanı sizin için dekorasyon anlamında inceledik; 

İç mekana yönelik her türlü çözümü Sezen Ulubay tarafından gerçekleştirilen Ali Ağaoğlu Evi, tasarımcının gözde eserlerinden. Eser tabirinin rahatlıkla kullanılabilmesindeki en büyük dayanak, mobilya ve sabit donatıların her birinin söz konusu mekan için ayrı ayrı tasarlanmış ve uygulanmış olması. Oturma elemanlarından aydınlatmalara, duvar uygulamalarından zemin kaplamalarına her eleman, ince, rafine bir zevk ve özenli çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmış. 

Genel anlamda Neo-klasik tarzda oluşturulan mekanda yer yer Neo-klasik öncesi dönemler olan XIV.Louis ve XV.Louis; bir başka ifadeyle Barok ve rafine edilmiş Rokoko izlerine de rastlanmakta. Düşey yüzeylerde yer alan uygulamalar Neo-klasik üslubun tipik özelliklerine sadık kalınarak gerçekleştirilmiş. Bu üsluba ilişkin motiflere halı seçimlerinde dahi sadık kalınmış. 

Özellikle 18. YY Fransa’sında egemen olmuş bu üslubun esasını Antik Yunan ve Antik Roma dönemlerinin yeniden canlandırılması teşkil ederken; bu yönelim, mekanda da şömine önünde yer alan takımda kullanılan Klismos türevi sandalyeler başta olmak üzere, sütunlar ve sütun ayaklar gibi kimi elemanlarda kendini göstermekte. 

Yalın ve zarif aynaların önleri yine aynı üslubun tipik özelliklerini taşıyan yarı daire tablalı, sütun ayaklı konsollarla tamamlanmış. Benzer şekilde, mekanın çeşitli referans noktalarında dor tipi sütun uygulamaları yer alırken, sütunlar yapısal elemanlarla bütünlük oluşturacak şekilde konumlandırılmış ve komşu elemanlarla aynı renkte kullanılmış. 

Barok ve Rokoko üsluplarına yapılan göndermeler ise ilk bakışta, ana yemek takımında yer alan sandalyelerde, mekanın çeşitli yerlerinde kullanılmış olan kabriyal ayaklı oturma elemanlarında, varaklarda ve çeşitli tavan süslemelerinde karşımıza çıkmakta.   

Bir bütün olarak değerlendirildiğinde, gerek referans verdiği dönemlerde hakim olan üslupların çizgilerini başarılı ve tutarlı bir şekilde yansıtması; gerekse malzeme, renk ve doku olarak aynı tutarlılık ve bütünlük içinde tasarlanmış olması ile, bu mekan, üslup çelişkilerinin fazlaca yer aldığı günümüz mekanları arasından haklı olarak sıyrılmakta.

Yoğun emek, gayret ve birikim ile ortaya çıkarılmış olan mekan, tüm bu sebeplerle konut iç mekanı anlamında kategori üstü bir nitelik taşımaktadır. (hurriyetemlak.com)

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

 • IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi
  IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi

  Greenox, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tara-fından ülkemizde ilk defa uygulanacak EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika Programı kapsa-mında, aday gösterilen özel sektör projeleri arasından seçilen tek proje ol-du.

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer