|   |  Hamamözü Konut Projeleri
Belirlediğiniz kriterlerde proje bulunamadı, kriterlerinizi azaltarak tekrar deneyebilirsiniz.
Hamamözü İlçesini Favorilerime Ekle

Hamamözü Güncel Konut Projeleri

Hamamözü Konut Projeleri

İlçemiz Hamamözü, Amasya´ya bağlı ve il merkezine 90km, Çorum il merkezine 43 km. uzaklıkta, 16 köyü bulunan 1700 nüfuslu şirin bir ilçedir. (Toplam Nüfus 6000). İlçemizin kuzeyinde Gümüşhacıköy, kuzeybatısında Osmancık ve güneyinde Laçin ilçeleri ile Çorum ili bulunmaktadır. İlçemizin çevresinde ise kuzey ve batı bölümünde İnegöl Dağları, doğu ve güneyinde ise Saray Dağları ve Eğerci Tepesi (1650m) bulunmaktadır. İlçemiz belediyesi 1972 yılında kurulmuştur. Hamamözü, 23 km kuzeyinde bulunan Gümüşhacıköy´ e bağlıyken 1991 yılında ilçe olmuştur. İlçemize ulaşım, Samsun – İstanbul karayolu üzerinde bulunan Amasya´ya bağlı Merzifon ve Gümüşhacıköy ilçeleri; Çorum´un Osmancık ilçesi ya da Çorum merkez ve Laçin ilçesi üzerinden yapılmaktadır.
Hamamözü vadisinde yerleşim Hititler döneminin öncesine dayanmaktadır. Etilerin idari merkezi Hattuşaş ve Alacahöyük harabelerinin çok yakınında oluşu ve Kızılırmak´ın da yakınında bulunması yanında Eti medeniyetiyle ilgilenen uzmanların bu vadide gerekli arkeolojik incelemeleri yapmaları halinde pek çok hazinenin gün ışığına çıkacağı bir gerçektir. Tarihte daha sonra Frigler, Kimmerler (Kuzey Kafkas), peşinden Romalılar bu bölgede görülmüşlerdir. Romalılar´ın büyük yerleşim merkezlerinden olan Hamamözü´nde Romalılar´dan kalma kaplıca, mezar taşları ve eski cami duvarlarında yazılı taşlara rastlanmaktadır. Bundan 30 yıl önce Batı Trakya´da görevli bir öğretmen vasıtasıyla adı geçen taşlardan bir tanesinin fotoğrafları çekilerek Yunanistan´a götürülmüş ve Roma tarihi uzmanlarına incelettirilmiştir. Yapılan tercümelere göre ilçemizin yerinde M.S. 50 li yıllarda Romalılar´a bağlı Paros tarafından üç kubbeli veya üç ayrı hamam yaptırılarak adına izafen (Poros) taşı kazılarak kaplıca duvarına konulduğu öngörülmüştür. Cami avlusundaki yazılı taşın ise M.S. 300 tarihinde ölen bir papaz kızının mezar taşı olduğu söylenmektedir. Yapılan bazı çalışmalar sonucu kaplıca çevresinde kubbeler ve kemerler ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca çevrede Romalılar´a ait büyük mezarlıklar bulunduğu da söylenmektedir. Yapılacak arkeolojik araştırmalar sonucu bunlara benzer pek çok tarihi vesikaları çoğaltılabileceğine inanıyoruz.
Hamamözü, sporda potansiyeli olan bir ilçedir. Halkımız, sporun her dalına ilgi duymakla beraber, Anadolu´nun her köşesinde olduğu gibi güreşin Hamamözü´nün gönlünde ayrı ve özel bir yeri vardır. Zira geçmişte ülkemizi şerefle dünya minderlerinde temsil eden, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu olan Hamit Kaplan ve Adil Candemir gibi yiğitler Hamamözü´nün bağrından çıkmıştır… Elbette güreşin Hamamözülünün gönlünde ayrı bir yeri olacaktır. Günümüzde bu şampiyonların yolunda başarıyla ilerleyenlerin yanında şu anda hayatta olan Mehmet Turkaya, Ramazan Üzüm, Murat Kambur gibi güreşçi kardeşlerimizi görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Özellikle ilimize güreş eğitim merkezinin açılmasıyla bu spora olan ilgi bir kat daha artmıştır. 1998 yılında yapılan Yıldızlar Grokoromen Dünya Şampiyonası´nda 45 kg. da ikinci ve 2000 yılında İzmir´de yapılan Yıldızlar Grokoromen Avrupa Şampiyonası´ nda 50 kg. de birinci olan Ramazan Üzüm gibi bir evladı yetiştirmenin haklı olarak gururunu yaşamaktayız. Şu anda Amasya Güreş Eğitim Merkezi´nde Hamamözülü beş çocuğumuzun yetişmekte olması da bizlere ayrıca güven vermektedir. Hamamözülü sadece güreşe tutkun değildir. Yüzme, futbol, atletizm, voleybol, basketbol, hentbol, jimnastik ve masa tenisi gibi sporun değişik branşlarında faaliyet göstermektedir. Ayrıca son yılarda ilçemiz okullarında öğrenim gören öğrencilerimizin sportif alanlarda başarılarının arttığı göze çarpmaktadır. Özellikle bilek güreşi müsabakalarında öğrencilerimiz doyurucu sonuçlar elde etmişlerdir.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.