|   |   |  ANBA Yayın Grubu genel yayın yönetmeni Mahmut KILINÇ, öncü olduğu proje yayıncılığının kuruluş hikayesini ve hedeflerini aktardı

ANBA Yayın Grubu genel yayın yönetmeni Mahmut KILINÇ, öncü olduğu proje yayıncılığının kuruluş hikayesini ve hedeflerini aktardı

ANBA Yayın Grubu

ANBA Yayın Grubu genel yayın yönetmeni Mahmut KILINÇ, öncü olduğu proje yayıncılığının kuruluş hikayesini ve hedeflerini aktardı

ANBA Yayın Grubu hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Kaç yılında kuruldu? Faaliyet alanlarınız nelerdir?

1985 yılında “Günlük İhale Bülteni” ve “Haftalık Anba Haber Dergisi” ile, kamu ihalelerini, ihale sonuçlarını, şartname incelemelerini, davetiyeli ihaleleri, kamu yatırım programlarını yayınlayarak çığır açan ANBA Yayınları o günkü koşullarda PTT’nin de sağlamış olduğu %90’na yakın teşvik uygulamasıyla birlikte, hem hızlı, hem güvenilir, hemde ucuz dağıtım ile ertesi gün müteahhitlerin masasında yer alarak çok önemli bir kaynak haline gelmiştir.

Bir çok ilke imza atmanın gururunu yaşarken, ihaleleri kazanan firmaların adres ve iletişim bilgilerini yayınlayarak sadece müteahhitlere değil aynı zamanda inşaat firmalarına tedarik sağlayan malzeme, makine ekipman ve hizmet gruplarınada pazar sunarak müteahhitler ve tedarikçiler arasında köprü oluşturduk.

Dijital yayıncılık hayatına ne zaman ve nasıl geçiş yaptınız?

1996-97 yıllarında internetin ülkemize gelmesiyle birlikte, ihale duyuru ve sonuçlarını, müteahhitlere anlık olarak takip edebilecekleri, online ihale portalı fikri ile yola çıktık ve www.ihaleci.com portalını kurarak basılı yayını dijital ortama taşıyan, ilk yayın grubu da olduk.

1999 depremi, 2000-2001 krizi gibi inşaat, müteahhitlik, mimari, elektrik, mekanik proje gruplarını, mühendislik ve alt yapı gruplarını sıkıntıya sokan etkenler sebebiyle, kamu ve özel sektör yatırımlarını, yüklenici firmaları, mimarlık, mekanik – elektrik mühendislik ve taahhüt firmalarını bir araya toplayarak, tedarikçi firmalara, güncel, güvenilir, zaman ve maliyet tasarruflu bir bilgi bankası olan www.projehaber.com portalını kurmaya karar verdik.

Müteahhitler ile tedarikçi firmalar arasında köprü oluşturan ve yaklaşık 100 milyar $’lık inşaat sektörünün nabzını tutan Proje Haber, sektördeki firmalar arasında ciddi bir rekabet ortamı sağlayarak, tedarikçi firmaların “PROJELİ SATIŞ DÖNEMİ” başlatılmasını sağlayan kurum olmuş ve piyasada ki fiyatların %10 ile %20 oranında inmesini sağlayan inşaat bilgi bankası haline gelmiş ve yılda 10-15 milyar $ inşaat sektörüne katkı sağlamıştır.

Sistemimizi kullanan firmalarımızın ve müteahhitlerin olumlu dönüşleri bizleri daha da heyecanladırarak 2015 yılında yaptığımız işi yurtdışı pazarına yönlendirmemize zemin oluşturdu. 5 bölge 120’den fazla ülkede yer alan yabancı müteahhit, yatırımcı ve mimarlık projelerini takip edebileceğiniz www.bgpnetwork.com global bilgi bankamızı kurduk.

Grup bünyenizde yer alan portallarınız nelerdir? Kısaca bahsedebilir misiniz?

Şu an için yayın hayatına devam eden aktif 6 adet markamız bulunmaktadır.

 • Proje Haber: Konut, rezidans, villa, AVM, endüstriyel yapı, eğitim kampüsleri, sağlık yatırımaları, turizm tesisleri, altyapı, ulaştırma, enerji alt başlıklarıyla özel sektöre ait 10 bini aşkın devam eden ve planlanan proje yatırımları künye, konum, aşama, yatırımcı ve çözüm ortağı bilgileri ve satın alma talepleri ile birlikte tedarikçilere buluşturan Türkiye’nin ilk ve tek online bilgi bankası www.projehaber.com
 • BGPnetwork: Başta ortadoğu, Amerika ve Avrupa olmak üzere 5 bölge, 120’den fazla ülkede yer alan 20 milyon $ üzerindeki önemli ve güncel projeleri, çözüm ortakları ve proje künyesi ile tedarikçi firmalara buluşturan www.bgpnetwork.com
 • İnşaat & Yatırım: İnşaat sektörü analiz ve öngörüleri, güncel proje haberleri, yatırımcı ve müteahhitlerle güncel sektör röportajları, mimari söyleşiler ve sektördeki tüm yenilekleri 2004 yılından beri aktaran İnşaat & Yatırım Dergisi, güçlü marka kimliği ile artık www.insaatyatirim.com olarak dijitalde, istediğiniz her yerde! www.insaatyatirim.com
 • İhaleci.com: İnşaat, proje ve taahhüt sektörlerine yönelik ihale duyuru ve sonuçlarını, kesinleşen ihaleleri, firma iletişim bilgileri ile günlük takip edebileceğiniz online ihale bülteni www.ihaleci.com
 • Yapı Fuarı: Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat sektörüne hizmet sunan 200’den fazla hizmet kolu, 10 binlerce marka ve 100 binlerce ürünün sergilendiği dijital katalog ve sanal fuar www.yapifuari.com

Proje Haber’in faaliyet alanı nedir? Kimlere hizmet sağlıyorsunuz? Kullanıcılar için avantajları nelerdir?

Proje Haber, kamu ve özel sektör yatırımlarının künye bilgilerini, müteahhit - yüklenici firmaları, mimarlık, mekanik – elektrik mühendislik ve taahhüt firmalarını bir araya toplayan bir bilgi bankasıdır.

Proje Haber sayesinde, bir bilgisayar ekranında Türk müteahhit ve yatırımcıların projelerini sanki şantiyedeymiş gibi en güncel ve doğru bilgi ile takip edebilir, yatırımcı, yüklenici ve çözüm ortağı olan firmaların satın alma yetkililerine teklifler verebilirsiniz.

Portalda yer alan proje konumları sayesinde şantiye adreslerini rahatlıkla bulabilir veya proje aşamalarını portal üzerinden takip ederek şantiyeye gitmeden hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kısacası Proje Haber, inşaat firmalarına tedarik sağlayan malzeme, makine ekipman ve hizmet gruplarına zaman ve maliyet tasarruf sağlamakla kalmayıp, en güncel, en doğru ve en güvenilir proje bilgilerini, satın alma taleplerini sunan Türkiye’nin ilk ve dünyada öncü ve yenilikçi platformdur.

“Satın Alma Talepleri” kategoriniz nedir?

İnşaat sektöründe satın alma Türkiye’de çok önemli bir konumdadır ve lokomotif sektörüdür. Her ne kadar 200 firma densede, inşaat endüstrisinin gelişimi ile birlikte bize göre 300’ün üzerinde ki reel sektörü de beraberinde getirmektedir.

On binlerce marka ve yüz binlerce ürünün tedariği için kurumsal müteahhit ve yatırımcıların, önemli satın alma birimleri oluyor. Ancak küçük ve orta ölçekli müteahhit ve yatırımcıların bu kadar marka ve ürün hakkında araştırma yapması, teklif alması çok zor olacağı için, firmaların satın alma taleplerini www.projehaber.com’da yayınlayarak, on binlerce ürünü direkt tedarikçisiyle iletişime geçerek hızlı, güvenilir ve ekonomik satın almasını sağlayacak bir platform oluşturuyoruz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu güvenilir ve kaliteli firmaların satın almalarını yapmak ve güncel talepleri, hızlı bir şekilde gerekli tedarikçileri sunabilmek.

Proje Haber üzerinden yurtiçi pazarını takip eden, tedarikçi firmalarınız yurtdışı pazarını takip etmek istediğinde nasıl bir hizmet sağlıyorsunuz?

www.projehaber.com sadece Türk müteahhit ve yatırımcıların ellerinde devam eden başlayacak proje bilgilerini kullanıcılara sunuyor. Tabii ki varsa Türk müteahhit ve yatırımcıların yurtdışında ki projelerini görebiliyorsunuz. Örneğin; ENKA bir Türk firması ancak Rusya ve çevresinde oldukça aktif. ENKA’nın Rusya’da ki yatırımlarını Proje Haber’den takip edebilirsiniz. Ancak yabancı müteahhit ve yatırımcıların projelerini, dünyada ki önemli yatırımlardan haberdar olmak isterseniz o zaman yurtdışı portalımız www.BGPnetwork.com devreye giriyor. Yine bir örnekle açıklamam gerekirse, EMAAR dubai merkezli bir firma ve Türkiye’de dahil olmak üzere bir çok ülkede proje gerçekleştiriyor. EMAAR’ın Dubai’de ki veya farklı bir ülkedeki yatırımını BGPnetwork sayesinde şantiyedeymiş gibi takip edebilirsiniz.

BGPnetwork.com üyeliklerinde herhangi bir teşvik desteği var mı?

BGPnetwork üyeliklerinde teşvikler bulunuyor. Belirli şartları karşılayan firmalar üyeliklerde belirli oranlarda teşvik alabiliyor. Daha detaylı bilgi için firmamızı arayabilirsiniz.

Türkiye'de bu konuda faaliyet gösteren ilk firma olduğunuzu biliyoruz. Sektörde öncü olmak nasıl bir duygu? Gelecek hedefleriniz nedir?

1985 yılında Anba Yayın Grubu inşaat sektöründe “Çığır Açan Gazeteciler” ödülüne layık görülmüş ve sektörün bugün dünya çapında yer alan inşaat firmaların takdirini kazanmıştır.

Her ne kadar inşaat sektörü çok eleştirilen bir sektör olmasına rağmen ISO’nun ilk 100 firmasından ismini açıklayan 96 firmanın 31 tanesi inşaat sanayicisidir. Yani 200’ün çok üzerinde inşaat tedarikçisi demektir.

ANBA Yayın Grubu bünyesinde yer alan www.projehaber.com online bilgi bankası da bu tedarikçi firmalardan çok önemli takdir ve olmulu dönüşler toplamıştır.

2021 yılında ANBA Yayın Grubu’nun en az %300 oranında büyütecek ve global marka yapacak çok önemli öncü 2 projemizle sektöre yenilikler ve önemli katkılar vermenin heycanını ve gururunu tekrar yaşıyoruz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • GYODER’İN YENİ BAŞKANI MEHMET KALYONCU OLDU
  GYODER’İN YENİ BAŞKANI MEHMET KALYONCU OLDU

  Türkiye gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşu GYODER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu seçildi. GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Gayrimenkulde bireysel alışkanlıkların daha iyi incelendiği, teknoloji ve tasarımın uyumunun çok daha önemli hale geldiği bir dönemdeyiz. GYODER olarak yepyeni bir heyecan ve yaklaşımla gayrimenkule bakışı değiştirecek, sektörde değişim ve gelişimin öncüsü olacağız” dedi.

 • Düşen faizler ikinci elde fiyatları ortalama %6 yükseltti
  Düşen faizler ikinci elde fiyatları ortalama %6 yükseltti

  Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com, ilanda olan ikinci el gayrimenkullerde 1 Haziran’da duyurulan konut kredisi faiz oranları düşüşü sonrası İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşanan fiyat artışını analiz etti. Verilere göre artışın İstanbul’da %5,95; İzmir’de %5,86; Ankara’da %6,17 seviyesinde olduğu açıklandı.

 • FAİZ ORANLARINDA 1 PUANLIK İNDİRİM FİYATLARDA 0,77 ARTIŞA NEDEN OLUYOR
  FAİZ ORANLARINDA 1 PUANLIK İNDİRİM FİYATLARDA 0,77 ARTIŞA NEDEN OLUYOR

  Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesi konusunda öncü olan GABORAS’ın CEO’su Kurtuluş Altun, düşürülen faiz oranları sonrasında piyasada yaşanan gelişmelere dikkat çekti. Altun, Türkiye’de her faiz indiriminde, 1 puanlık indirim karşısında fiyatlarda 0,77 oranında artış görüldüğünü söyledi

 • Otomatik kapı sistemlerine talep 2 kat arttı
  Otomatik kapı sistemlerine talep 2 kat arttı

  Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile birlikte şirketler “temassız teknoloji” yatırımlarına hız verdi. Otomatik kapı sistemlerine talep yüzde 100 artış gösterdi.

 • İftardan sahura kesintisiz çözüm
  İftardan sahura kesintisiz çözüm

  Yeni nesil finans kavramını Türkiye’ye kazandıran Çözüm Tasarruf, ramazana özel kurguladığı “İftardan Sahura Kesintisiz Çözüm” hizmetini başlattı.

 • Süs bitkileri ve Peyzaj sektörü Kasım’da ivme kazanacak!
  Süs bitkileri ve Peyzaj sektörü Kasım’da ivme kazanacak!

  Doğrudan 100 bin, dolaylı yoldan 500 bin kişilik istihdamıyla yılda ortalama 6 milyar liralık üretim gerçekleştiren yerli süs bitkileri sektörü, yeni ürün ve hizmetlerini Kasım ayındaki The Flower and Plant Show 2020’de dünya ile buluşturacak.

 • Covit19 İç Göçü Etkileyecek
  Covit19 İç Göçü Etkileyecek

  TÜİK iç göç istatistiklerine göre 2019 yılında ülke içinde 2 milyon 806 bin 123 göç gerçekleşti. 2019 yılında göç edenlerin yaş grubu incelendiğinde, en fazla göç edenlerin yüzde 21,58 ile 20-24 yaş grubu olduğu görüldü.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.