|   |  Ankara Konut Projeleri
Ankara Şehrini Favorilerime Ekle

Ankara Güncel Konut Projeleri

Ankara Konut Projeleri

Ankara Konut Projeleri

Ankara, ülkemizin başkenti ve en kalabalık ikinci şehridir. Ankara, yüzölçümü olarak Türkiye’nin üçüncü büyük ili ve coğrafi konum olarak ülkemizin merkezine çok yakın bir konumda bulunur. Ankara, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin en gelişmiş ikinci ekonomisine sahiptir. Ankara nüfusunun dörtte üçü kadarı hizmet sektöründe çalışmaktadır. Şehirde beyaz yakalı çalışanların sayısı da oldukça yüksektir. Şehrin ekonomisinde inşaat sektörünün de payı büyüktür. Ankara konut projeleri 2013’ten bu yana hızlı bir değişim yaşamaktadır. Şehrin çeşitli bölgelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları da devam etmektedir.

Ankara Konut Projeleri

Süreli olarak göç almaya devam eden Ankara’da inşaat ve konut yapımı da hızla devam etmektedir. Son dönemde gayrimenkul yatırımcılarının Ankara’da inşa edilen yeni konut projelerine hayli ilgi gösterdiği dikkat çekmektedir.

Şehirde kentsel dönüşüm ve Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan projelerin yanı sıra Ulusoy İnşaat, Sinpaş gibi firmaların markalı konut projelerinin de sayısı hızla artmaktadır.

Ankara’da 260’ı aşkın yeni ve markalı konut projesi bulunmaktadır.

Ankara konut projeleri şehrin yeni cazibe merkezlerinde, havaalanı ve ulaşım akslarının çevresinde toplandığı gözlenmektedir.

Ankara konut proje fiyatları, İstanbul ile kıyaslandığında biraz daha uygun gibi görünse de, farklı gelir gruplarının ihtiyaçlarına hitap eden lüx ve markalı konut projelerini Ankara’da da görmek mümkündür.  Bu durum doğrudan Ankara satılık konut fiyatlarına etki etmektedir.

Ankara’da Yıllara Göre Konut Satış Adetleri

TÜİK verilerine göre Ankara’da 2008 – 87.087 adet, 2009 – 104.285 adet, 2010 – 106.006 adet, 2011 – 117.908 adet, 2012  - 106.019 adet, 2013 – 137.773 adet, 2014 – 131.825 adet, 2015 -  146 537 adet konut satılmıştır. 2016 yılında ise Temmuz ayına kadar 67.382 adet konut satılmıştır.

Ankara'da Yabancılara Yapılan Konut Satış Adetleri

TÜİK verilerine göre Ankara’da 2015 yılında yabancılara toplamda 599 adet konut satılmıştır. 2016 yılında ise Ocak’ta 68, Şubat’ta 61, Mart’ta 56, Nisan’da 555, Mayıs’ta 54, Haziran’da 42 adet olmak üzere toplamda 336 konut yabancılara satılmış durumda… 

Ankara Residence Projeleri

Ankara’daki residence projelerine bakıldığında şehrin çeşitli lokasyonlarına dağılmış 110’u aşkın rezidence özelliğine sahip projeyi görebilirsiniz. Ankara’daki bu projelerin daha çok beyaz yakalı çalışanlara yönelik geliştirildiğini söylemekte yanlış olmaz.

Ankara Ofis Projeleri

Ankara’daki ofis projelerine bakıldığında ise beklenin aksine ofis projelerinin sayısının oldukça az olduğu söylenebilir.  Ankara’da özelliği taşıyan proje sayısı 30 civarındadır.

Ankara’nın Yatırım Yapılacak Bölgeleri

Birçok şehirde olduğu gibi Ankara'nın da cazibe merkezleri artık değişti. Bir zamanlar Ankara'nın en gözde yeri olan Gaziosmanpaşa, Çankaya idi. Şimdilerde ise Eskişehir Yolu, en çok tercih edilen bölge... Gayrimenkul Group Emlak Ofisi'nin sahibi Fatih Ayaz, Ankara'da konut fiyatlarının geçen yıl ortalama yüzde 45 ila 80 arasında değişen oranlarda artış gösterdiğine işret etti.

Ayaz, son 10 yılda Eskişehir Yolu, Çukurambar, Bilkent, Ümitköy ve Çayyolu'na doğru gelişen Ankara'daki fiyat artışının, diğer bölgelere nazaran buralarda daha fazla olduğunu ifade ediyor. Ayaz, bu bölgedeki Bilkent, Ümitköy, Çayyolu, Beysukent, Yaşamkent'in dışında Ankara'nın batı aksında kalan Eryaman, Sincan-Yenikent, Susuz ve Etimesgut gibi yerlerin de oldukça değer kazandığını söylüyor.

Ankara'nın son birkaç yıldır gayrimenkul açısından yerinde sayan semtlerin başında ise Ayrancı, Büyükesat, Küçükesat ve Yenimahalle geliyor. Ulus, Kurtuluş, Cebeci ve Kolej gibi semtlerin ise gayrimenkul fiyatları açısından cazibesini yitiren ve düşüşte olan semtler olduğu ifade ediliyor.

Ankara'daki Önemli Hastahaneler

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi, Turgut Özal Üniversitesi Beştepe Hastanesi, Gazi Üniversitesi Hastanesi, Başkent Üniversitesi Hastanesi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi, Yenimahalle Devlet Hastanesi, Koru Hastanesi Çukurambar, Medical Park Hastanesi, Güven Hastanesi,  Memorial Ankara Hastanesi,  Ankara 29 Mayıs Devlet Hastanesi, Medicana International, Liv Hospital Ankara, Özel Akay Hastanesi, Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi, Bayındır Hastanesi, Bilgi Hastanesi, TOBB ETÜ Hastanesi, Lokman Hekim Hastanesi

Ankara’da Ulaşım

Kent içi ulaşımda son zamanlarda en yoğun taşımacılık metro ile yapılmaktadır. EGO Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Ankara metrosu günde yaklaşık 150.000 yolcu taşımaktadır. Havalimanını kent merkezine bağlayan yol da tamamen yenilenmiş ve yeni geçitler devreye sokulmuştur.

Havayolu ile kente ulaşmanın bir başka yolu da ordunun hizmetindeki Etimesgut Askeri Havalimanıdır. Bu havalimanı sivil uçuşlar için kullanılmasa da gerektiğinde alternatif olarak kullanılabilmektedir.

Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi yani kısaca AŞTİ'dir. Avrupanın en büyük otobüs terminalleri arasında yer alan tesislerde restoranlar, emanetçiler, büfeler ve firmalar için servis istasyonları da bulunur. Tesislerin Ankaray bağlantısı olduğu gibi taksi servisi de vardır.

Tren yolu ile giriş çıkışta en önemli yer TCDD Ankara Garı'dır. Burası aynı zamanda ülkenin doğusu ile batısının ayrıldığı noktadır. Hali hazırda ülkenin dört bir yanına ve banliyölere buradan tren seferleri düzenlenmektedir. Eskişehir üzerinden kenti İstanbul'a bağlayacak olan hızlı tren projesi'de devam etmektedir.

Türkiye’deki tüm markalı, yeni ve lüks projeleri görmek için konut projeleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.