|   |   | 

Antalya Emlak Sektörü Darda

Rus turist oranındaki düşüşün ardından Antalya’da Ruslar’a yönelik konut satışı da yüzde 90 azaldı. Sektör temsilcileri kimi Ruslar’ın Antalya’daki konutlarını da satarak ülkelerine dönmesinden tedirgin.

Antalya Emlak Sektörü Darda

ABD ve AB’nin ambargo kıskacında olan Rusya ekonomisindeki kriz, turizm ve gıda sektörlerinin ardından inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Dünya gazetesinde yer alan haberde Antalya’da Ruslar’a yönelik konut satışının yüzde 90 oranında düştüğü ifade edilirken,kentte yaşayan bazı Rus işadamlarının da Rusya’daki kriz nedeniyle Antalya’daki konutlarını satarak ülkelerine döndükleri belirtiliyor.

Rusya pazarında etkili olan Antalya merkezli Azpo.ru emlak, Gayrimenkul ve Danışmanlık şirketinin sahibi Mustafa Demir, ülkelerinde ticaretle uğraşan euro ya da dolarla iş yaptıkları için sıkıntıya giren bazı Rus müşterileri olduğunu belirterek, “Sayıları 30-40 kişiye ulaşan bu müşterilerimiz Antalya’daki konut ve gayrimenkullerini euro veya dolar cinsinden satarak krizden kurtulmanın yollarını arıyor. Diğer taraftan yine Antalya’da euro-dolar cinsinden yatırım yapmak isteyen, inşaat halindeki konutlardan yatırım amaçlı alanlar da var. Hatta 10-15 milyon euroluk konut, gayrimenkul alıyorlar. Yatırım amaçlı konut alan Ruslar hem tatil yapıyor hem de aldıkları konutları kendi ülkelerinde vatandaşlarına kiralayarak kazanç sağlıyorlar. Antalya turizm merkezi. Şu anda Rus turist sayısı azalmış görünüyor ama tatil için gelen Rus turistler otellerden çıkmıyor aslında. Konutlarda kalan Ruslar ise hem alışveriş yoluyla para harcıyor hem de çok geziyor. sonuçta yine Antalya kazanıyor” açıklamasını yaptı.

Ukraynalılar ve Kazakların konuta ilgisi arttı Rusya pazarında ağırlığı olan inşaat sektörü firması Tolarance Yatırım ve Danışmanlık’ın sahibi Yıldırım Özden de, Antalya’da konutu olup da satan ve ülkesine geri dönen Rus sayısının çok az olduğunu ifade ederek, “Konutunu satıp geri dönen Rus sayısı ancak yüzde 2-3 civarında. Ama Rusya’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Antalya’da Ruslara yönelik konut satışları yüzde 90 oranında düştü. Rusya krizi sadece turizm ve gıda sektörünü değil inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. İnşaat sektörünün yüzde 90’ı etkilendi. Biz şirket olarak Moskova’daki büromuzu da kapatmak zorunda kaldık. Satışlar bıçak gibi kesildi” dedi.

Yıllarca İrlandalı ve İngilizler’e konut sattıklarını vurgulayan Özden, “Asıl kriz Avrupa’da. Son 10 yıldır Avrupa pazarında konut satışlarında çok ciddi azalma var. İngilizler’e konut satışları durdu. Ülkesinde sıkıntıya düşen ve Antalya’daki konutlarını satan Rus sayısı çok az. Rusya, krizi birdenbire olduğu için dikkat çekti. Konut alan Ruslar kriz nedeniyle ortadan kayboldu, Rus pazarı zayıfl adı ama yine Rusça konuşan Ukraynalılar ve Kazaklar ilgi göstermeye başladı. Savaştan bıkan Ukraynalılar Antalya’yı güvenli buldukları için tercih ediyor. Antalya’da bin konut yapılıyorsa bunun sadece 30-40’ını yabancılar alıyor” açıklamasını yaptı.

Ülkesine geri dönenler genellikle çok yaşlı

Antalya Emlakçılar Odası Başkanı Şeref Sağlam: Ruslar’ın konutlarını satarak ülkelerine geri döndüğü iddiaları asılsız. Ruslar özellikle konyaaltı ilçesini tercih ediyor. Ülkesindeki ekonomik kriz nedeniyle Antalya’da konutunu satan ve ülkesine geri dönen Rus sayısı çok az. Konutunu satıp da ülkesine dönenler de genellikle çok yaşlı ve burada yalnız kalan yabancılar. Çocuklarının, torunlarının yanına dönmek isteyenler oluyor. Ama Ruslar da bu yok. Bu tür söylentilerle ucuza konut kapatmak isteyenler olabilir. ‘Ruslar ülkelerindeki kriz nedeniyle Antalya’daki konutlarını satıyor, ülkelerine dönüyor’ şeklindeki söylentiler dedikodudan ibaret.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

 • Aplikasyon Nedir?
  Aplikasyon Nedir?

  Aplikasyon krokisi kim tarafından düzenlenir? Aplikasyon krokisi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir?

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer