|   |   |  Apartman yöneticisi aidat öder mi?

Apartman yöneticisi aidat öder mi?

Yönetici aidat ödemek zorunda mı, apartman yöneticisi aidat öder mi?

Apartman yöneticisi aidat öder mi?

 

Apartman sakinlerinin uyması gereken kurallar bulunuyor. Bu kurallar apartmanın huzuru ve düzeni için büyük önem taşıyor. Özellikle apartman giderleri için her ay toplanan aidatın düzenli bir şekilde ödenmesi gerekiyor.

Toplanan bu aidatlardan apartmanın elektrik, su ve temizlik gibi giderleri karşılanıyor. Ancak bazı apartmanlarda yöneticiler aidat öderken, bazı apartmanlarda ödemiyor. Bu durum da kafa karışıklığına neden oluyor. Peki apartman yöneticisi aidat öder mi? Yönetici aidat ödemek zorunda mı?

Yönetici apartman aidatını ödemek zorunda mı?

Her ay toplanan aidatın apartman sakinleri tarafından ödenmesi gerekiyor. Peki apartman yöneticisi aidat öder mi? Apartman aidatı ile ilgili kanuni düzenlemeleri Kat Mülkiyeti Kanunu kapsıyor. Yasaya göre,  Kat Malikleri Kurulu, kat malikleri arasından seçilen yöneticinin, yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı ya da hangi oranda katılacağı konusunda karar alabiliyor. Böyle bir karar alınmadığı takdirde ise kat maliki yönetici, apartman giderlerinin yarısına katılmıyor. Yani Kat Mülkiyeti Kanunun 40. Maddesi’ne göre;

Kat malikleri kurulu, kat malikleri arasından atanmış yöneticinin normal yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı, katılacaksa, ne oranda katılacağını kararlaştırır. Bu yolda, bir karar alınmamış ise, yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz.

Ancak kat malikleri kurulu yöneticinin apartman aidatının tamamına katılmayacağı yönünde bir karar da alabiliyor. Bu durumda apartman yöneticisi aidat ödemiyor.

 

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!
  Mimaride yeni yaklaşım: Ağacın izinde yeşil yapılaşma!

  Dünyada gün geçtikçe artan bir farkındalıkla yayılan çevre hassasiyeti mimariye de yansıdı… Dünyaca ünlü mimarlar yeni projelerinde ağacın ve doğanın izini sürerken, farklı ülkelerdeki çok sayıda konut projesinde artık yüksek yapılarda da geniş yeşil alan yaratan tasarımlar görmek mümkün.

 • Web Tapu Sistemi Güncellendi
  Web Tapu Sistemi Güncellendi

  Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı “Web-Tapu, vatandaşların taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet ortamında yönetebildikleri, taşınmazların tapu kayıt ve konum bilgilerini görüntüleyebildikleri bir sistemdir. Sistem ile gerek vatandaşlarımızın yanı sıra, emlakçılık faaliyetlerinde bulunan kişiler açısından önemli yenilikler hayata geçirildi” dedi.

 • İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...
  İnşaat sektöründe canlanmanın ilk sinyalleri alındı...

  Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2019 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.